Paszport tymczasowy dla dziecka do 12 lat - wniosek złożony przez Internet
Gdzie załatwisz sprawę?
Wniosek o wydanie paszportu tymczasowego może złożyć online matka lub ojciec, a także ustanowiony przez sąd opiekun prawny lub kurator dziecka.
Wejdź na stronę gov.pl i wybierz: Dla obywatela - Dokumenty i dane osobowe, a następnie: Uzyskaj paszport dla dziecka.
UWAGA! Paszport tymczasowy co do zasady wydawany jest w trudnych i pilnych sytuacjach losowych (np. śmierć członka rodziny, nagła choroba, kradzież lub zgubienie dokumentów podczas pobytu w innym kraju). Do wniosku należy dołączyć dokumenty uzasadniające wystąpienie szczególnych okoliczności. W przypadku niespełnienia warunków do wydania paszportu tymczasowego konsul może odmówić wydania tego dokumentu w drodze decyzji.
PAMIĘTAJ! Po złożeniu e-wniosku opłata paszportowa nie podlega zwrotowi.
Czy musisz składać dokumenty osobiście?
Nowa e-usługa umożliwia – co do zasady – złożenie wniosku o wydanie paszportu tymczasowego dla dziecka, które nie ukończyło 12 lat, bez konieczności wizyty w urzędzie konsularnym.
Jak umówisz się na spotkanie?
Nie umawiasz spotkania w urzędzie konsularnym. Wniosek paszportowy rejestrujesz przez Internet.
Co musisz przygotować?
Aby skorzystać z nowej e-usługi paszportowej i złożyć e-wniosek o paszport tymczasowy matka lub ojciec dziecka, lub ustanowiony przez sąd opiekun prawny albo kurator dziecka muszą posiadać podpis elektroniczny: podpis kwalifikowany, podpis osobisty lub podpis zaufany.
Założenie i potwierdzenie profilu zaufanego, który pozwoli na posługiwanie się podpisem zaufanym, jest możliwe bez wychodzenia z domu, za pośrednictwem bankowości elektronicznej, a także online – z wykorzystaniem usługi telekonferencji.
PAMIĘTAJ! Aby móc złożyć e-wniosek paszportowy dla dziecka, które nie ukończyło 12 lat, potrzebna jest także zgoda drugiego opiekuna: matki, ojca, opiekuna prawnego lub kuratora dziecka. Szczegółowe informacje znajdziesz w zakładce Zgoda na wydanie dokumentu paszportowego dla dziecka.
PAMIĘTAJ! Jeśli dziecko urodziło się za granicą i nie posiada polskiego aktu urodzenia, musisz w pierwszej kolejności dokonać transkrypcji (rejestracji) jego zagranicznego aktu urodzenia. Zrobisz to w dowolnym polskim urzędzie stanu cywilnego. Możesz zrobić to samodzielnie albo za pośrednictwem urzędu konsularnego za granicą.
Do złożenia e-wniosku paszportowego przygotuj:
- Jedno aktualne, kolorowe zdjęcie dziecka w formacie cyfrowym – musisz je dołączyć do e-wniosku; zdjęcie nie może być starsze niż 6 miesięcy. Jeśli chcesz zrobić zdjęcie samodzielnie – sprawdź jak wykonać zdjęcie do paszportu.
- Dowód opłaty paszportowej, którą wnosisz na konto odpowiedniego urzędu konsularnego (po złożeniu e-wniosku opłata nie podlega zwrotowi).
- Dokumenty uzasadniające wystąpienie szczególnych okoliczności uzasadniających wydanie paszportu tymczasowego.
- Jeśli drugi rodzic nie zarejestrował swojej zgody na wydanie paszportu tymczasowego w urzędzie konsularnym lub poprzez e-usługę „Zgoda na wydanie dokumentu paszportowego dla dziecka" – dołącz do wniosku jego zgodę z notarialnym poświadczeniem podpisu (lub poświadczeniem podpisu przez mera wykonującego funkcje notarialne).
PAMIĘTAJ! Nie musisz mieć zgody drugiego rodzica, kiedy składasz e-wniosek; drugi rodzic może wyrazić swoją zgodę także później w urzędzie konsularnym. - Jeśli drugi rodzic jest pozbawiony praw rodzicielskich lub są one ograniczone – dołącz dokument określający zakres jego władzy rodzicielskiej (tj. odpowiedni wyrok sądu rodzinnego).
- Jeśli nie ma zgodności stanowisk matki i ojca lub nie można uzyskać zgody matki lub ojca – dołącz odpowiednie orzeczenie sądu rodzinnego w tej sprawie.
Ile zapłacisz?
W przypadku złożenia przez Internet e-wniosku o wydanie paszportu tymczasowego dla dziecka, które nie ukończyło 12 lat, musisz uiścić opłatę paszportową w wysokości 40 Euro poprzez wpłacenie tej kwoty przelewem bankowym na konto urzędu kosularnego, do którego wnioskujesz o wydanie dokumentu paszportowego:
Ambasada RP w Paryżu |
AMBASSADE DE POLOGNE |
Konsulat Generalny RP w Lyonie |
CONSULAT DE POLOGNE SERVICE POUR MINEUR |
PAMIĘTAJ! Musisz prawidłowo zatytułować swój przelew na konto: imię i nazwisko dziecka, PESEL lub data urodzenia dziecka (np. Jan Nowak, 01.01.2021 r.)
Opłata za przesyłkę - w przypadku wyboru dostarczenia paszportu tymczasowego przez kuriera wynosi 8 Euro.
UWAGA: przesyłka paszportu tymczasowego kurierem dotyczy wyłącznie wniosku o wydanie paszportu tymczasowego dla dziecka do 5 lat.
Jaki jest termin realizacji?
Składając e-wniosek paszportowy otrzymasz pisemne potwierdzenie złożenia wniosku. Na nim znajdziesz numer wniosku paszportowego, który będzie przydatny do:
- śledzenia w Internecie stanu realizacji sprawy paszportowej,
- ewentualnego samodzielnego aktywowania paszportu tymczasowego dziecka w Internecie.
Co do zasady wydanie paszportu tymczasowego trwa do 2 tygodni. W przypadku konieczności uzupełnienia braków formalnych e-wniosku paszportowego konsul poinformuje Cię o tym fakcie; może to spowodować wydłużenie terminu realizacji sprawy.
Jak odbierzesz dokumenty?
Paszport tymczasowy dziecka może odebrać:
- matka
- ojciec
- opiekun prawny
- kurator
UWAGA! Dziecko które nie ukończyło 5 roku życia nie musi być obecne przy odbiorze .
PAMIĘTAJ! Odbiór paszportu tymczasowego dla dziecka w wieku 5 – 12 lat będzie wymagał obecności wraz z rodzicem dziecka, jego opiekunem lub kuratorem w konsulacie, ale bez konieczności wcześniejszego umawiania się.
Paszport tymczasowy odbierzesz w punkcie paszportowym wybranym przy składaniu wniosku online.
W dniu odbioru nowego dokumentu weź ze sobą:
- swój ważny dokument tożsamości ( dowód osobisty lub paszport)
- poprzedni paszport dziecka (albo paszport tymczasowy) – dotychczasowy dokument paszportowy zostanie unieważniony, z wyłączeniem stron zawierających ważne wizy i zwrócony.
PAMIĘTAJ! Jeśli otrzymałeś nowy paszport tymczasowy dziecka pocztą, musisz go samodzielnie aktywować za pośrednictwem dedykowanej usługi elektronicznej. W celu aktywacji paszportu potrzebujesz mieć:
- dostęp do Internetu,
- numer nowego paszportu tymczasowego dziecka,
- numer wniosku (numer ten znajduje się na potwierdzeniu złożenia wniosku o dokument paszportowy).
Najczęściej zadawane pytania
W jaki sposób drugi rodzic może wyrazić zgodę na wydanie paszportu tymczasowego dla dziecka?
Zgoda drugiego rodzica powinna zostać zarejestrowana online (ścieżka: www.gov.pl / Usługi dla obywatela / Dokumenty i dane osobowe / Paszport / Zgoda na paszport) lub nadesłana listem (potwierdzona przez notariusza lub mera wykonującego fukcje notarialne) lub ePUAP-em. Alternatywnie drugi rodzic może przyjść do organu paszportowego (przed wydaniem decyzji), aby zarejestrować zgodę w konsulacie.
Co robić, gdy jeden rodzic lub oboje rodzice posiadają nieważne paszporty, dowody osobiste lub w ogóle nie posiadają dokumentu tożsamości, a chcą złożyć wniosek online o wydanie dziecku paszportu tymczasowego do 12 lat?
Brak dokumentu tożsamości uniemożliwia identyfikację osoby i tym samym blokuje złożenie wniosku, czy też wyrażenie zgody na wydanie dokumentu paszportowego dziecku. Najpierw rodzice będą musieli uzyskać paszporty lub dowody osobiste.
Podstawa prawna
Ustawa o dokumentach paszportowych z dnia 27 stycznia 2022 r.
Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie dokumentów paszportowych z dnia 9 września 2022 r.
Ustawa Prawo konsularne z dnia 25 czerwca 2015 r.
Rozporządzenie Ministra Spraw Zagranicznych z dnia 18 grudnia 2015 r. w sprawie opłat konsularnych