Stulecie przybycia Polaków do Dourges
09.10.2022
Dnia 9 października br., Ambasador Jan Emeryk Rościszewski wziął udział w uroczystościach z okazji stulecia przybycia Polaków do miasta Dourges, podczas których odsłonięto tablicę symbolizującą więzy przyjaźni polsko-francuskiej, upamiętniającą wydarzenia z 1922 r.
Dourges to kilkutysięczne miasto w regionie Hauts-de-France, którego mieszkańców o polskich korzeniach jest tak dużo, że nazywa się je czasami „Małą Polską”. To właśnie tu, podobnie jak do innych okolicznych miejscowości, przybyli Polacy na podstawie polsko-francuskiej konwencji o emigracji i imigracji podpisanej w 1919 r. Terytorium północnej Francji stało się ich drugą ojczyzną, jednak pomimo asymilacji ze społeczeństwem francuskim, z pokolenia na pokolenie przekazywali sobie polskie tradycje, wartości, kulturę i język.
Ich przybycie do Dourges postanowiła uczcić lokalna Polonia, której życie koncentruje się wokół polskiej parafii pw. Świętego Stanisława oraz organizacji Polonia des Hauts-de-France skupiającej większość regionalnych stowarzyszeń polonijnych.
Uroczystości z udziałem Ambasadora Jana Emeryka Rościszewskiego, Konsula RP w Paryżu Andrzeja Szydło, Burmistrza Raszkowa, partnerskiego miasta Dourges, Jacka Bartczaka oraz Mera Dourges Tony’ego Franconville, rozpoczęły się uroczystą mszą świętą celebrowaną przez biskupa Arras Oliviera Leborgne oraz rektora Polskiej Misji Katolickiej księdza Bogusława Brzysia. Oprawę muzyczną zapewnił lokalny chór Moniuszko oraz zespół „Górale de Dourges”.
Kluczowym punktem uroczystości była inauguracja tablicy pamiątkowej na cześć Polaków przybyłych do Dourges po I Wojnie Światowej, którzy przyczynili się do odbudowy regionu oraz przekazali kolejnym pokoleniom polskie wartości, które również dziś są podstawą działań tutejszej Polonii. Tablicę odsłonili wspólnie Ambasador Jan Emeryk Rościszewski oraz Burmistrz Raszkowa Jacek Bartczak i Mer Dourges Tony Franconville.
W swoim przemówieniu Ambasador Jan Emeryk Rościszewski wyraził uznanie dla swoich rodaków żyjących od pokoleń na północy Francji, którzy stale pielęgnują polskie tradycje będąc jednocześnie ważnym ogniwem przyjaźni polsko-francuskiej. Przekazał także podziękowania Merowi Tony’emu Franconville za życzliwość i wsparcie udzielane wspólnocie polskiej w jej licznych inicjatywach, a Prezesowi Collectif Polonia des Hautes-de-France Edmundowi Oszczakowi oraz proboszczowi polskiej parafii Leszkowi Wojciechowskiemu za organizację uroczystości. Podkreślił również niezwykłą solidarność Polonii z Dourges, która jako jedna z pierwszych zorganizowała kilka transportów z pomocą humanitarną dla ludności ukraińskiej dotkniętej rosyjska inwazją.
Ambasador i Konsul zwiedzili również wystawę pamiątek po pierwszych Polakach przybyłych do Dourges oraz przedmiotów świadczących o bogatym życiu polonijnym na północy Francji, zorganizowaną w siedzibie Bractwa Kurkowego założonego w 1928 r.