Uroczystość wręczenia panu Jerzemu Baranowskiemu Krzyża Kawalerskiego Orderu Odrodzenia Polski oraz nominacji na stopień pułkownika Wojska Polskiego
29.09.2021
Ambasador Tomasz Młynarski wręczył panu Jerzemu Baranowskiemu Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, przyznany przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Jerzy Baranowski otrzymał również nominację na stopień pułkownika Wojska Polskiego z rąk Attaché Obrony płk Marka Kurkowicza.
Jerzy Baranowski otrzymał odznaczenie oraz nominację za wybitne i szczególne zasługi na rzecz propagowania i pielęgnowania historii Polski, poświęcenie i bohaterską postawę w trakcie II Wojny Światowej oraz ogromny wkład i zaangażowanie w pomoc polskim obywatelom i żołnierzom we Francji w ramach prowadzonej działalności we władzach Polskiego Funduszu Humanitarnego.
Jerzy Baranowski był żołnierzem Armii Krajowej, który w wieku zaledwie 15 lat czynnie uczestniczył w działaniach i walkach Powstania Warszawskiego, podczas których został dwukrotnie ranny. Za swoją bohaterską postawę oraz nienaganną służbę wojskową w czasie II Wojny Światowej władze polskie w Londynie przyznały mu awans na stopień podporucznika, a następnie porucznika. W trakcie swojej służby wojskowej został odznaczony Krzyżem Walecznych nadanym przez Ministerstwo Spraw Wojskowych w 1948 roku. Przed przyznaniem nominacji na stopień pułkownika był także trzykrotnie był awansowany przez Ministra Obrony Narodowej.
Po zakończonej II Wojnie Światowej został członkiem Polskiego Funduszu Humanitarnego we Francji, gdzie przez wiele lat pełnił obowiązki i zajmował różnego rodzaju funkcje związane z pomocą polskim obywatelom, którzy pozostali na emigracji we Francji. Przez szereg lat angażował się w prowadzenie domu spokojnej starości założonego przez Polski Fundusz Humanitarny dla Polaków, weteranów Drugiej Wojny Światowej, którzy nie mogli wrócić do Ojczyzny. Pensjonariuszami prowadzonego domu byli m.in. admirał Józef Unrug, generałowie Jan Kruszewski, Antoni Trzaska-Durski oraz wielu innych znakomitych Polaków, którzy na zawsze pozostali na obczyźnie. Był również zaangażowany w działalność pielęgnującą pamięć o polskich żołnierzach, przyczyniając się m.in. do odsłonięcia pomników poświęconym poległym pilotom w mieście Lailly-en-Val.