Wywiad Ambasadora Tomasza Młynarskiego dla Onet.pl
06.02.2020
Z uwagą obserwujemy francuskie stosunki z Rosją. Przypominamy naszym francuskim przyjaciołom o konieczności zachowania wspólnej polityki UE oraz NATO wobec Rosji. Tu nie ma miejsca na koncepcje awangardy – Ambasador Tomasz Młynarski w wywiadzie dla portalu informacyjnego onet.pl.
Bartosz Paturej: W ostatnich latach oddalaliśmy się od siebie. Nie mówiąc już o kwestiach ideologicznych, trzeba wspomnieć choćby o blokowaniu polskich pracowników delegowanych na francuskim rynku, zupełnie odmiennym spojrzeniu na kwestie klimatyczne, a z polskiej strony – po rezygnacji przez Polskę z kupna śmigłowców Caracal. W jakim miejscu są obecne stosunki polsko-francuskie? Jaki jest dzisiaj polski „pomysł na Francję”?
Tomasz Młynarski: Polskę i Francję łączą nie tylko historyczne więzi głębokiej przyjaźni, ale także silne powiązania gospodarcze i kulturowe. Jesteśmy w momencie, gdy waży się przyszłość UE. Dlatego wspólnie chcemy rozwijać silne partnerstwo polsko-francuskie, które jest niezbędne dla powodzenia Europy. Wizyta prezydenta Macrona stanowi potwierdzenie, że Polska i Francja dążą do wzmocnienia dialogu politycznego, w dziedzinie bezpieczeństwa i obrony, edukacji, nauki i kultury oraz gospodarki, a także koordynacji stanowisk na poziomie europejskim tak, aby razem współtworzyć Europę jutra.
Biorąc pod uwagę tempo rozwoju polskiej gospodarki, stajemy się rzeczywistym motorem europejskiego wzrostu – ok. 5 proc. wzrostu PKB rocznie, nieznaczny deficyt budżetowy, niespełna 50-procentowy dług publiczny. Francja może tylko skorzystać, budując rzeczywiste, strategiczne partnerstwo z Warszawą. Rozwój i innowacje czy wspólne podejście do rozwoju jednolitego rynku cyfrowego to obszary, gdzie Polska i Francja powinny mówić jednym głosem. Propozycje walki z szarą strefą podatkową, gdzie polska odnotowuje duże sukcesy, także coraz bardziej interesują partnerów europejskich.
Francja wydaje się to dostrzegać i dlatego wizyta prezydenta Macrona stanowi wyraz nowego impulsu w relacjach dwustronnych i we współpracy dla Europy.
W listopadowym wywiadzie dla „The Economist” Emmanuel Macron mówił, że mamy do czynienia „ze śmiercią mózgu NATO”. Francja to specyficzny członek Wspólnoty Północnoatlantyckiej. Nie było jej w niej przez kilkadziesiąt lat (sama wystąpiła w 1966 roku, a do struktur wojskowych Paktu wróciła dopiero w 2009). Czy Polska zamierza przekonywać prezydenta Macrona do wartości Paktu?
Sojusz Północnoatlantycki jest fundamentem obrony większości krajów europejskich, w tym również Francji. Przez 20 lat obecności w NATO Polska nie miała podstaw, by wątpić w zdolność Francji do wypełnienia swoich zobowiązań sojuszniczych. Nic się nie zmieniło pod tym względem.
Jak Pan odebrał te słowa „o śmierci mózgu NATO”?
Słowa prezydenta Macrona były zaskoczeniem nie tylko dla mnie, lecz zrodziły kontrowersje również w samej Francji. W mojej ocenie niepotrzebnie wzbudzały niepokój co do intencji i wiarygodności gwarancji Paryża w ramach NATO. Kwestionowanie gotowości członków sojuszu do wzajemnej obrony, bo chodzi tu o fundament planowania obrony, jest niebezpieczne.
Najlepszym miejscem do dyskusji pomiędzy Europą i Stanami Zjednoczonymi na temat wspólnych zagrożeń i wyzwań dla bezpieczeństwa jest Sojusz Północnoatlantycki.
Dlatego cieszę się, że wyniki grudniowego szczytu NATO w Londynie rozwiały wszelkie wątpliwości, co do spójności i jedności Sojuszu wobec wyzwań, jakie stoją obecnie przed wspólnotą transatlantycką.
Czy Francja może wystąpić z NATO?
Niezależnie od francuskich ambicji rozwijania europejskiej autonomii strategicznej, równolegle Francja demonstruje swoje przywiązanie do zaangażowania wobec NATO, które od 70 lat pozostaje gwarantem stabilności i bezpieczeństwa w Europie. Pakt stanowi też podstawę relacji transatlantyckich w zakresie kolektywnej obrony. Zapewnia współdziałanie sił wszystkich krajów sojuszniczych na naszym kontynencie i misjach zagranicznych.
Francja bierze udział w realizacji zadań Sojuszu, w tym na wschodniej flance. Jej żołnierze są obecni w ramach sił NATO w Estonii. Już teraz Paryż zapowiedział, że będzie ją kontynuować w najbliższych dwóch latach. Nie ma więc powodów, by wątpić w przywiązanie Paryża do realizacji zobowiązań w ramach NATO.
Francuskim pomysłem na obronę Europy jest tzw. Europejska Inicjatywa Interwencyjna. Jaki może być udział Polski w tej strukturze obronnej?
Polska dysponuje jedną z najliczniejszych armii w Europie. W ciągu ostatnich 20 lat polskie siły zbrojne brały udział w szeregu misji i operacji międzynarodowych pod flagą ONZ, NATO czy UE. Doświadczenie zdobyte w ich trakcie stanowi niewątpliwy atut Polski w relacjach międzynarodowych. Dodatkowo nasze wydatki obronne stale rosną, siły zbrojne są modernizowane.
Ponieważ głównym celem Europejskiej Inicjatywy Interwencyjnej jest intensyfikacja współpracy militarnej pomiędzy państwami europejskimi, udział Polski niewątpliwie mógłby ją wzmocnić. Z naszej perspektywy jest niezwykle ważne, aby inicjatywa ta nie była skierowana tylko w stronę Sahelu, czy Bliskiego Wschodu, ale obejmowała także inne potencjalne obszary zaangażowania, w tym na wschodzie. Warto też, aby była ona postrzegana jako uzupełnienie istniejącego już zaangażowania operacyjnego w ramach NATO czy UE. Pamiętajmy jednak, iż działania na rzecz interoperacyjności sił europejskich, muszą stanowić kompatybilny komponent i wiarygodny wkład w powiązania transatlantyckie.
Co na to wszystko Stany Zjednoczone?
To leży w ich interesie. Czyż nie o to apeluje Waszyngton, wzywając do zrównoważenia podziału obciążeń w ramach NATO? Ważne jest jednak, żeby działania w gronie Europejczyków były komplementarne i nie stały w sprzeczności do zobowiązań sojuszniczych.
Jak już jesteśmy przy mocarstwach – w ostatnich miesiącach obserwujemy szybkie zbliżanie się ośrodków prezydenckich w Paryżu i Moskwie. Zdaje się, że taki temat musi być poruszony podczas wizyty Macrona w Polsce. Co mamy w tej sprawie do powiedzenia?
Polityka Francji wobec Rosji rodzi wiele pytań i wątpliwości, nie tylko w naszej części Europy. Dlatego z uwagą obserwujemy francuskie działania w tym zakresie. Przypominamy naszym francuskim przyjaciołom o konieczności zachowania wspólnej polityki UE oraz NATO wobec Rosji. Chcemy mieć pewność, że nasza percepcja i doświadczenia jako sojusznika i jako partnera Francji w Unii Europejskiej zostaną wzięte pod uwagę. Dotyczy to wielu aspektów, w tym m.in. dyskusji na temat Donbasu i szerzej Ukrainy.
Zachowanie spójności powinno zaowocować wzmocnieniem pozycji UE w dialogu z Rosją. Tu nie ma miejsca na koncepcje awangardy a uwzględnienie diagnozy i doświadczeń innych państw sojuszniczych powinno leżeć u podstaw dialogu z Moskwą każdego państwa członkowskiego UE. W tym miejscu warto wspomnieć nasz wkład w kształtowanie założeń Partnerstwa Wschodniego, jako narzędzia stabilizacji i promocji dobrobytu we wschodnim sąsiedztwie UE.
Jak poinformowała stacja RMF FM, tematem jutrzejszego wykładu na Uniwersytecie Jagiellońskim ma być "potrzeba wspólnego budowania przyszłości Unii Europejskiej przez Francję i Polskę". Jeśli dodać do tego fakt, że drugim tematem wystąpienia ma być "długa historia stosunków pomiędzy naszymi państwami" – zapowiada się rzeczywiście nowe otwarcie. Po brexicie rola Francji w UE jeszcze wzrośnie. To szansa dla Polski na odrodzenie przyjaźni polsko-francuskiej?
Przyjaźń polsko-francuska ma solidne fundamenty. Relacje Polski i Francji to zarówno długa historia, jak i dynamiczne kontakty kulturalne, gospodarcze i międzyludzkie. W ubiegłym roku przeżywaliśmy szereg wydarzeń organizowanych w ramach Polsko-Francuskiego Roku Nauki. Daje to ogromny, pozytywny potencjał, który dostrzegają wszyscy moi rozmówcy we Francji. Wymiana handlowa Francji z Polską jest większa niż z Rosją, Turcją czy Japonią. Wysokość naszego eksportu od lat przekracza import znad Sekwany. Mając tak silne podstawy, z pełnym optymizmem patrzę na przyszłość współpracy polsko-francuskiej. Wizyta prezydenta Macrona jest najlepszym dowodem, że również Paryż chce intensyfikacji naszych relacji.
W naszych relacjach jednym z instrumentów mógłby być Trójkąt Weimarski. Szczególnie po brexicie jawi się on jako potencjalnie bardzo silny mechanizm uprawiania polityki zagranicznej nie tylko na forum polsko-niemiecko-francuskim. O ile w końcu zacząłby realnie działać…
Po wyjściu Wielkiej Brytanii z UE potencjał demograficzny Polski, Niemiec i Francji stanowi ponad 40 proc. jej ludności. Ze względu na potencjał gospodarczy, jakim dysponują trzy kraje, zapewnienie poparcia trzech stolic dla jakiegokolwiek projektu europejskiego daje wszelkie podstawy do jego sukcesu. I już teraz wykorzystujemy ten potencjał, współdziałając w ramach zawiązanego w zeszłym roku europejskiego konsorcjum baterii samochodowych, ale widzimy także potencjał współpracy w dziedzinie lotnictwa, przemysłu stoczniowego, zielonych technologii, sztucznej inteligencji, czy motoryzacji i elektromobilności.
Mamy z FR podobne interesy np. w zakresie Wspólnej Polityki Rolnej (WPR) i identyfikujemy kolejne obszary, gdzie możemy współpracować. Myślę m.in. o ambitnym budżecie UE, w którym finansowanie tradycyjnych polityk, tj. spójności czy WPR, powinny nadal odgrywać kluczową rolę w dalszej integracji europejskiej. Niespełna dwa tygodnie temu ministrowie odpowiedzialni za sprawy europejskie z naszych trzech krajów spotkali się we Francji w ramach Trójkąta Weimarskiego, by przygotować wspólne stanowisko przed dyskusjami na temat przyszłego budżetu UE i innych, najważniejszych spraw europejskich. Myślę, że to sygnały potwierdzające, że zarówno Berlin, jak i Paryż dostrzegają silny i perspektywiczny potencjał tego formatu.
Francja zawsze chciała budować UE w ramach tzw. Europy Ojczyzn – w Polsce te wartości również są obecne, szczególnie dla obecnego rządu. Czy to może być jakiś punkt wspólny?
Francuska i polska wizja konstrukcji europejskiej są bardzo zbliżone. Są to wizje, w których państwa narodowe stanowią fundament konstrukcji europejskiej. Razem chcemy tworzyć bardziej zjednoczoną, bardziej solidarną i bardziej zintegrowaną Europę, oraz pogłębiać więzy transatlantyckie. Dzisiaj UE musi odpowiedzieć na różne wyzwania, które przed nią stoją, ale przede wszystkim musi sobie odpowiedzieć na pytanie, jak najlepiej służyć państwom członkowskim i obywatelom, tak by służyć realizacji interesów państw członkowskich, w ramach UE, która chroni swych obywateli, gwarantując im prawa i dobrobyt. Jest to najlepsze świadectwo, że pomimo pojawiających się różnic jesteśmy w stanie budować wspólnie przyszłość Europy.
Przyszłość Europy to m.in. spór o jej rozszerzenie. To „dzięki” Francji został zablokowany proces akcesyjny Albanii i Macedonii Północnej.
Polska silnie popiera politykę rozszerzenia UE i chce, by drzwi do Wspólnoty były otwarte dla każdego państwa w Europie aspirującego do członkostwa w UE, które szanuje wartości leżące u jej źródeł. Perspektywa przystąpienia do UE jest silną motywacją do przeprowadzania reform demokratycznych i gospodarczych w krajach, które chcą stać się jej członkami. Znamy to z własnego doświadczenia.
W zeszłym roku, podczas przewodnictwa Polski w tzw. Procesie Berlińskim, zmierzającym do wsparcia krajów Bałkanów Zachodnich, wyraziliśmy wsparcie dla rozszerzenia jako strategicznej polityki UE. Należy pamiętać, że jednym z podstawowych jej celów jest wspieranie pokoju i stabilności w regionach położonych blisko granic UE. Rada Europejska powróci do tej ważnej kwestii przed szczytem UE-Bałkany Zachodnie, który odbędzie się w maju 2020 r. w Zagrzebiu. Mam nadzieję, że dojdzie wówczas do otwarcia negocjacji akcesyjnych z Albanią i Macedonią.
Gdzie jesteśmy w stanie znaleźć punkty wspólne w zakresie polityki klimatycznej? Jesteśmy na dwóch biegunach.
Francja zajmuje stanowisko lidera wysiłków klimatycznych i obrońcy paryskiego porozumienia klimatycznego, które było historycznym przełomem w walce ze zmianami klimatu. Dla Polski, jako kraju, który przewodniczył pracom światowej konferencji klimatycznej COP24, jest to temat priorytetowy.
Polska jest niezwykle aktywna w obszarze globalnych negocjacji klimatycznych, ponieważ była jedynym krajem, w którym odbyły się trzy spotkania Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu, a Polacy czterokrotnie przewodniczyli Konferencji Stron. Szczyt w Katowicach (COP24) zaowocował przyjęciem zestawu zasad i wytycznych (Katowice Rulebook) dotyczących operacjonalizacji porozumienia paryskiego, które dzięki temu wejdzie w życie od 2020 roku. Jak widać, Polska stara się prowadzić bardzo ambitną politykę klimatyczną.
Ostatnim akcentem był jednak brak polskiego podpisu pod konkluzjami Rady Europejskiej w zakresie dążenia do neutralności klimatycznej w 2050 roku...
W ciągu ostatnich ponad 20 lat ograniczyliśmy emisje ponad 30 proc., przy równoczesnym wzroście gospodarczym na poziomie średnio 5 proc. Te wyniki wzbudzają podziw i uznanie wśród francuskich partnerów. Równocześnie dalsza transformacja energetyki musi odbywać się w sposób bezpieczny dla obywateli, gospodarki i państwa. Dlatego niezwykle ważne jest zapewnienie na odpowiednim poziomie instrumentów kompensacji dla najbardziej narażonych branż, regionów i krajów. Solidarność w tym zakresie jest bardzo ważna podczas negocjacji Wieloletnich Ram Finansowych czy funduszu sprawiedliwej transformacji.
Polskę i Francję łączy także współpraca nad rozwojem nowych gałęzi przemysłu, która powinna skutkować zmniejszeniem emisyjności europejskiego transportu. Polska, obok sześciu innych państw, uczestniczy w koordynowanym przez Paryż projekcie rozwoju europejskiego przemysłu baterii do samochodów elektrycznych. Projekt ten został już uznany przez Komisję Europejską za tzw. ważny projekt stanowiący przedmiot wspólnego europejskiego zainteresowania, co umożliwi wsparcie prac nad rozwojem wysoce innowacyjnych i zrównoważonych technologii budowy baterii litowo-jonowych, które są trwalsze, mają krótszy czas ładowania, są bezpieczniejsze i bardziej przyjazne dla środowiska niż baterie dostępne obecnie.
Wagę tego projektu dla Francji najlepiej pokazuje fakt, że 30 stycznia br. prezydent Emmanuel Macron osobiście zainaugurował budowę pierwszej fabryki baterii w ramach tego projektu. Możliwe jest oczywiście rozszerzenie tego typu współpracy przemysłowej na rzecz klimatu i ekologii, o czym rozmawiać będą w Warszawie w trakcie wizyty prezydenta Emmanuela Macrona polscy i francuscy ministrowie gospodarki i klimatu w ramach I Polsko-Francuskiego Forum Przemysłu Przyszłości.
Jak duża jest szansa, że w polskim miksie energetycznym prąd z elektrowni jądrowych będą dostarczały siłownie oparte na francuskich rozwiązaniach? Na te lukratywne kontrakty nadzieje mają i w Waszyngtonie, i w Paryżu.
Francja szczególnie mocno akcentuje znaczenie energetyki jądrowej, pod kątem wkładu energii produkowanej bez emisji dwutlenku węgla w dekarbonizację koszyka energetycznego i całości gospodarki. Plany budowy elektrowni atomowej w Polsce nie zostały jeszcze określone, więc jest przedwcześnie na mówienie o konkretnych rozwiązaniach. Natomiast możliwości współpracy z Paryżem nie ograniczają się jedynie do budowy samych elektrowni.
Francja już teraz jest dla nas istotnym partnerem w szeroko pojętej dziedzinie energetyki jądrowej ze względu na swoje doświadczenia oraz potencjał technologiczny. Doceniamy bardzo dotychczasową współpracę naukową w tym zakresie oraz wymianę doświadczeń. Także nasz przemysł coraz chętniej myśli o współpracy z francuskimi koncernami oraz wchodzeniu na rynek francuski, co nas bardzo cieszy.