Przygotowujemy do realizacji kolejne inwestycje drogowe
10.10.2022
Nowe odcinki dróg ekspresowych i obwodnice miejscowości wzbogacą w najbliższych latach układ dróg krajowych na terenie województwa śląskiego. Zanim rozpoczną się roboty budowlane, przeprowadzony musi być złożony i długotrwały proces prac przygotowawczych. Sprawdzamy ich postęp. Wśród przygotowywanych inwestycji w woj. śląskim są m.in. około 65-kilometrowy odcinek drogi ekspresowej S11 (od granicy z woj. opolskim do węzła Piekary Śląskie na skrzyżowaniu z autostradą A1) oraz dostosowanie całego przebiegu S1 do parametrów drogi ekspresowej. Przygotowujemy także inwestycje z rządowego Programu budowy 100 obwodnic (PB100) oraz zadania na drodze krajowej nr 91, stanowiącej alternatywę dla autostrady A1. Kontynuujemy też rozbudowę DK78.
S11 granica woj. opolskiego i śląskiego - autostrada A1
Ten ok. 65-kilometrowy odcinek S11, od granicy z woj. opolskim do węzła Piekary Śląskie na skrzyżowaniu z autostradą A1, jest w końcowym etapie opracowywania Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego (STEŚ) wraz z materiałami do wniosku o uzyskanie decyzji środowiskowej (DŚU). W ramach prac projektowych, które rozpoczęły się w październiku 2019 r., przeprowadzono spotkania informacyjne z przedstawicielami samorządów terytorialnych oraz społeczeństwem. Odbyły się one na terenach, przez które przebiegają analizowane warianty planowanej S11.
W listopadzie 2021 r. wykonawca przedłożył GDDKiA wykonane opracowania projektowe. W chwili obecnej dokumentacja projektowa (STEŚ oraz materiały do wniosku o wydanie DŚU) jest na etapie odbiorów. Zespół Oceny Przedsięwzięć Inwestycyjnych (ZOPI) zweryfikował otrzymane materiały i dokumentację. Kolejnym krokiem odbioru przedmiotowej dokumentacji projektowej będzie jej weryfikacja przez Komisję Oceny Przedsięwzięć Inwestycyjnych (KOPI). Zakładamy, że posiedzenie KOPI odbędzie się w IV kwartale 2022 r.
Po przeprowadzeniu procedury oceny dokumentacji na posiedzeniu KOPI, planujemy złożyć do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Katowicach wniosek o wydanie DŚU. Uzyskana decyzja zatwierdzi lokalizację i podstawowe rozwiązania techniczne projektowanej trasy. Następnie będziemy mogli przystąpić do ostatniego etapu prac przygotowawczych, czyli opracowania Koncepcji programowej. Kolejnym krokiem będzie ogłoszenie postępowania przetargowego na realizację inwestycji, po wcześniejszym uzyskaniu dla niej finansowania.
Droga ekspresowa S1
Rozbudowa S1 w Sosnowcu pomiędzy ul. Inwestycyjną a węzłem Sosnowiec Jęzor
Umowę na przygotowanie kompleksowej dokumentacji projektowej rozbudowy tej drogi o długości 2,7 km podpisaliśmy 1 czerwca 2022 r. Dokumentacja obejmuje wykonanie projektu budowlanego i wykonawczego wraz z materiałami do wniosku o uzyskanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID). Inwestycja planowana jest do realizacji w systemie tradycyjnym w latach 2024-2026.
Rozbudowa S1 w Sosnowcu od węzła Sosnowiec Jęzor do węzła Brzęczkowice w Mysłowicach
Umowę na przygotowanie kompleksowej dokumentacji projektowej rozbudowy tej drogi o długości 2,7 km podpisaliśmy 1 czerwca 2022 r. Dokumentacja obejmuje wykonanie projektu budowlanego i wykonawczego wraz z materiałami do wniosku o uzyskanie decyzji ZRID. Inwestycja planowana jest do realizacji w systemie tradycyjnym w latach 2024-2026.
Rozbudowa S1 Sosnowiec - Mysłowice
Umowę na przygotowanie kompleksowej dokumentacji projektowej rozbudowy tej drogi podpisaliśmy 7 lutego 2022 r. Obejmuje ona wykonanie dokumentacji dla odcinka pomiędzy Sosnowcem a Mysłowicami o długości 4,8 km, z wyłączeniem ponad kilometrowego odcinka projektowanego w ramach odrębnego opracowania przez Gminę Sosnowiec. Dokumentacja obejmuje wykonanie projektu budowlanego i wykonawczego wraz z materiami do wniosku o wydanie decyzji ZRID. Przewidujemy, że złożenie wniosku o wydanie DŚU może nastąpić pod koniec tego roku. Inwestycja planowana jest do realizacji w systemie tradycyjnym w latach 2024-2025.
Rozbudowa S1 Mysłowice - Lędziny
Umowę na przygotowanie kompleksowej dokumentacji projektowej rozbudowy tej drogi o długości 5,4 km podpisaliśmy 5 lipca 2019 r. Dla przedmiotowej inwestycji DŚU została wydana 13 lipca 2022 r. Obecnie trwa opracowywanie projektu budowlanego. Inwestycja planowana jest do realizacji w systemie tradycyjnym w latach 2024-2025.
Program budowy 100 obwodnic w województwie śląskim
W województwie śląskim, w ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic, powstanie pięć inwestycji. Obwodnice Blachowni i Herb w ciągu drogi krajowej nr 46 oraz Nakła Śląskiego i Świerklańca w ciągu drogi krajowej nr 78 powstaną w systemie Projektuj i buduj. Pozostałe trzy - Kroczyc, Pradeł, Szczekocin i Goleniów w ciągu drogi krajowej nr 78 - w systemie tradycyjnym. Przyniesie to łącznie prawie 50 km nowych dróg krajowych.
Obwodnica Blachowni i Herb w ciągu drogi krajowej nr 46
12 maja 2021 r. podpisaliśmy umowę na opracowanie Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego z elementami koncepcji programowej (STEŚ-R) oraz materiałów do wniosku o wydanie DŚU wraz z uzyskaniem tej decyzji. Zakończyliśmy już spotkania informacyjne dotyczące przebiegu obwodnicy. Zadanie przewidziano do realizacji w latach 2025-2028. Długość obwodnicy wyniesie niemal 11 km. Materiały informacyjne dotyczące przedsięwzięcia są dostępne na stronie https://www.trakt.eu/obwodnica-blachownia-herby/.
Obwodnica Nakła Śląskiego i Świerklańca w ciągu drogi krajowej nr 78
12 maja 2021 r. podpisaliśmy umowę na opracowanie STEŚ-R oraz materiałów do wniosku o wydanie DŚU wraz z uzyskaniem tej decyzji. Zadanie przewidziano do realizacji w latach 2025-2028. Długość obwodnicy wyniesie niemal 12 km. Materiały informacyjne dotyczące przedsięwzięcia są dostępne na stronie obwodnica-nakla-i-swierklanca.pl.
Obwodnica Kroczyc w ciągu drogi krajowej nr 78
25 listopada 2020 r. podpisaliśmy umowę na wykonanie kompleksowej dokumentacji projektowej (projekt budowlany, projekt wykonawczy, materiały do wniosku o decyzję ZRID) dla budowy obwodnicy Kroczyc w ciągu drogi krajowej nr 78. Długość obwodnicy wyniesie ponad 9 km. Realizację inwestycji zaplanowano w latach 2023-2025.
Obwodnica Pradeł w ciągu drogi krajowej nr 78
25 listopada 2020 r. podpisaliśmy umowę na wykonanie kompleksowej dokumentacji projektowej (projekt budowlany, projekt wykonawczy, materiały do wniosku o decyzję ZRID) dla budowy obwodnicy Pradeł w ciągu drogi krajowej nr 78. Długość obwodnicy wyniesie ponad 2 km. Realizację inwestycji zaplanowano w latach 2023-2025.
Obwodnica Szczekocin i Goleniów w ciągu drogi krajowej nr 78
27 listopada 2020 r. podpisaliśmy umowę na wykonanie kompleksowej dokumentacji projektowej (projekt budowlany, projekt wykonawczy, materiały do wniosku o decyzję ZRID) dla budowy obwodnicy Szczekocin i Goleniów w ciągu drogi krajowej nr 78. Długość obwodnicy wyniesie ok. 13 km. Realizację inwestycji zaplanowano w latach 2023-2025.
Droga krajowa 78
Rozbudowa na odcinku Nowa Wieś - Przeczyce
8 listopada 2018 r. podpisaliśmy umowę na przygotowanie kompleksowej dokumentacji projektowej na przebudowę tego odcinka drogi o długości ok. 4,4 km. Opracowywana dokumentacja obejmuje wykonanie projektu budowlanego i wykonawczego wraz z materiałami do wniosku o decyzję ZRID. Inwestycja planowana jest do realizacji w latach 2024-2025 w systemie tradycyjnym.
Rozbudowa na odcinku Przeczyce - Siewierz
14 października 2020 r. podpisaliśmy umowę na opracowanie kompleksowej dokumentacji projektowej na przebudowę tego odcinka drogi o długości niemal 4 km. Przedmiotowa dokumentacja obejmuje wykonanie projektu budowlanego i wykonawczego wraz z materiami do wniosku o wydanie decyzji ZRID. 1 kwietnia 2021 r. został złożony wniosek o wydanie DŚU. Nadal trwa postępowanie administracyjne. Inwestycja planowana jest do realizacji w systemie tradycyjnym w latach 2024-2025.
Budowa obwodnicy Poręby i Zawiercia (odcinek Kromołów - Żerkowice)
21 stycznia 2020 r. podpisaliśmy umowę na przygotowanie kompleksowej dokumentacji projektowej obejmującej projekt budowlany i wykonawczy wraz z materiałami do wniosku o decyzję ZRID dla drugiego odcinka obwodnicy Poręby i Zawiercia (Kromołów - Żerkowice). W październiku 2021 r. ukończony został projekt budowlany. W listopadzie zostało przeprowadzane posiedzenie ZOPI. Posiedzenie KOPI odbyło się w kwietniu 2022 r. Złożenie wniosku o wydanie decyzji ZRID nastąpiło 27 września 2022 r. Realizację zadania zaplanowaliśmy w formule tradycyjnej w latach 2023-2025.
Droga krajowa nr 91
Przebudujemy lub rozbudujemy ponad 40-kilometrowy odcinek DK91. Na dwóch odcinkach DK91 Nowa Wieś - Zawada oraz Markowice - Brudzowice, o łącznej długości 10 km, trwają już roboty budowlane. Wartość tych inwestycji to ponad 132 mln zł. Dla kolejnych dwóch odcinków Częstochowa - Nowa Wieś oraz Siedlec Duży - Koziegłowy, szukamy wykonawców robót. Dla odcinka Zawada - Siedlec Duży ogłoszenie przetargu planujemy do końca tego roku. Na pozostałych trzech odcinkach trwa wykonywanie dokumentacji projektowej. Całość przebudowy tego ponad 40-kilometrowego odcinka powinna się zakończyć w 2025 r.