Remont wiaduktu nad DK86 w ciągu ul. Czeladzkiej w Będzinie
06.10.2022
Dziś przekazaliśmy teren budowy wykonawcy, a 10 października (poniedziałek) rozpoczną się roboty budowlane w obrębie wiaduktu, uszkodzonego podczas zeszłorocznego zdarzenia drogowego. Remont za kwotę prawie 1,8 mln zł wykona Przedsiębiorstwo Inżynieryjne IMB-Podbeskidzie ze Skoczowa. Prace powinny zakończyć się do 30 listopada 2022 r.
Zakres robót oraz związane z nimi utrudnienia
Prace rozpaczną się od przebudowy przewiązek, co będzie oznaczać konieczność wyłączenia z ruchu szybkich, lewych pasów ruchu na jezdniach w obu kierunkach. Po przygotowaniu przewiązek zostanie wdrożony kolejny etap czasowej organizacji ruchu, który przewiduje wyłączenie z ruchu jezdni drogi krajowej nr 86 w kierunku Katowic. Ruch przeniesiony zostanie na jezdnię w kierunku Częstochowy, gdzie pojazdy będą poruszać się po jednym pasie w każdym z kierunków. W tym czasie wykonawca odnowi zabezpieczenie antykorozyjne konstrukcji stalowej wiaduktu drogowego oraz konstrukcji wsporczej pod rurociągiem. Po wykonaniu tych robót ruch zostanie przełożony na jezdnię w kierunku Katowic. Wtedy zostaną wykonane główne naprawy, obejmujące m.in. wzmocnienie uszkodzonych dźwigarów wiaduktu drogowego, wymianę części konstrukcji wsporczej rurociągu oraz wykonanie zabezpieczenia antykorozyjnego konstrukcji. Przebudowane docelowo przewiązki wykorzystane zostaną w trakcie robót związanych z rozbiórką i budową przylegającego do wiaduktu drogowego obiektu tramwajowego. Ich wykonanie planowane jest na rok 2023 w ramach odrębnego zadania.
Lokalizacja wiaduktu
Przeznaczony do remontu wiadukt umożliwia bezkolizyjne przeprowadzenie ruchu w ciągu ulicy Czeladzkiej (droga krajowa nr 94) nad drogą krajową nr 86 w Będzinie. Integralną częścią wiaduktu drogowego jest umieszczona na wspólnych podporach konstrukcja wsporcza wodociągu magistralnego fi 600, którego zarządcą jest Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów w Katowicach. Bezpośrednio do wiaduktu drogowego, od strony Częstochowy, przylega wiadukt tramwajowy. Jest to całkowicie niezależna konstrukcja, która nie jest objęta tym zadaniem.
Uszkodzenie wiaduktu
Przypominamy, że 30 listopada 2021 r. wiadukt został uszkodzony przez transportowaną na samochodzie ciężarowym koparkę. W wyniku uderzenia w spód konstrukcji wsporczej oraz nośnej wiaduktu drogowego doszło do deformacji dźwigarów głównych i konstrukcji wsporczej, oraz uszkodzenia ciosu łożyska stałego wiaduktu. Doszło również do całkowitego wysunięcia się łożysk elastomerowych konstrukcji wsporczej pod rurociąg oraz uszkodzenia systemu odwodnienia konstrukcji wsporczej. Inspekcja uszkodzeń oraz późniejsza ekspertyza potwierdziły, że do czasu wykonania remontu korzystanie z obiektu jest bezpieczne. GDDKiA będzie dochodziła zwrotu kosztów naprawy obiektu z polisy ubezpieczeniowej sprawcy zdarzenia.
Źródło finansowania
Zamówienie jest przewidziane do finansowania ze środków budżetowych będących w dyspozycji Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad.