Studenci Politechniki Śląskiej w laboratorium drogowym GDDKiA
29.04.2022
Jak wykorzystujemy sprzęt laboratoryjny do kontroli jakości inwestycji drogowych i określania stanu technicznego użytkowanej infrastruktury drogowej? Już po raz kolejny z praktycznymi aspektami pracy Laboratorium Drogowego mogli zapoznać się studenci Wydziału Budownictwa Politechniki Śląskiej w Gliwicach.
Na każdym etapie realizacji inwestycji Laboratorium GDDKiA monitoruje czy obiekty budowlane budowane są zgodnie z normami jakościowymi wskazanymi w projektach i obowiązujących specyfikacjach technicznych. Badania, w ramach obowiązującego w GDDKiA systemu monitorowania jakości, przechodzą wszystkie nowobudowane, przebudowywane i remontowane drogi krajowe. Laboratoria drogowe GDDKiA są w stanie zbadać prawie każdy rodzaj i jakość zastosowanego na budowie materiału – zaczynając od najdrobniejszych pyłów, piasków, kruszyw, cementów, asfaltów przez betony, mieszanki mineralno-asfaltowe kończąc na gotowym produkcie - drodze i jej właściwościach.
Studenci mieli poznać tajniki pracy pięciu zespołów, z których składa się Wydział Technologii i Jakości Budowy Dróg - Laboratorium katowickiego oddziału GDDKiA: Zespołu Asfaltów i Mieszanek Mineralno-Asfaltowych, Zespołu Betonów i Materiałów Wiążących, Zespołu Gruntów i Geotechniki, Zespołu Diagnostyki Nawierzchni oraz Zespołu Gruntów i Geotechniki. W ten sposób poznali nie tylko zakres badań, jakie wykonują pracownicy Laboratorium, ale również nowoczesny sprzęt badawczy m.in. pełne wyposażenie do badania charakterystyki porów powietrznych betonu wraz z prezentacją przygotowania i wykonania próbek do badania.