Wprowadzamy nową organizację ruchu na autostradzie A1 pomiędzy węzłami Częstochowa Jasna Góra a Częstochowa Północ
07.04.2022
Tym samym na całej długości Autostradowej Obwodnicy Częstochowy kierowcy pojazdów osobowych będą mogli jeździć z prędkością do 140 km/h, jaką dopuszcza kodeks drogowy. Znaki informujące o początku i końcu autostrady zostaną przeniesione z węzła Częstochowa Jasna Góra w rejon oddalonego o ponad 10 km węzła Częstochowa Północ.
A1 Częstochowa Północ - Częstochowa Blachownia
To nie koniec prac na północnej części „śląskiej” autostrady, bowiem na odcinku pomiędzy węzłami Częstochowa Jasna Góra i Częstochowa Północ trwają jeszcze prace wykończeniowe przy budowie Miejsc Obsługi Podróżnych (MOP) oraz przy budowie autostradowego obwodu utrzymania Lgoczanka. Przypominamy, że w lutym tego roku udostępniliśmy podróżnym cztery MOP-y: Gorzelanka Wschód i Zachód oraz Wierzchowisko Wschód i Zachód. Umowny termin zakończenia tej inwestycji przypada w czerwcu tego roku.
Trwa również postępowanie przetargowe na wykonanie pozostałych prac przy tym odcinku A1. Ma to związek z odstąpieniem 29 kwietnia 2019 r. przez GDDKiA, z przyczyn leżących po stronie wykonawcy (konsorcjum firm Salini oraz Todini), od umowy na budowę tego 20-kilometrowego odcinka autostrady A1. W ogłoszonym pod koniec grudnia zeszłego roku postępowaniu przetargowym wpłynęły cztery oferty. Najniższą cenę zaproponowała firma Strabag, która wyceniła realizację zadania na 86 870 987,89 zł. Trwają czynności przy analizie i ocenie złożonych ofert.
Do wykonania, w ramach ogłoszonego zamówienia, pozostają m.in. prace związane z:
- robotami wykończeniowymi na węzłach Częstochowa Blachownia, Częstochowa Jasna Góra oraz Częstochowa Północ,
- wykonaniem dróg serwisowych i technologicznych, w tym zaprojektowaniem i wykonaniem drogi dojazdowej dla połączenia ul. Prostej w Mykanowie z ul. Połaniecką w Częstochowie,
- zakończeniem robót melioracyjnych,
- wykończeniowymi pracami drogowymi, mostowymi, branżowymi oraz zielenią,
- przebudowaniem skrzyżowania drogi krajowej nr 46 z drogą powiatową i gminną w Blachowni w rejonie przejazdu kolejowego (budowa i przebudowa pasów włączeń i wyłączeń oraz sygnalizacji świetlnej na drodze krajowej)
- wprowadzeniem docelowej organizacji ruchu,
- uzyskaniem wszelkich niezbędnych decyzji administracyjnych.
Termin realizacji robót
Roboty wraz z uzyskaniem decyzji o pozwoleniu na użytkowanie powinny zostać ukończone w terminie nie dłuższym niż 12 miesięcy od daty podpisania umowy. Do czasu realizacji robót nie będzie wliczany okres zimowy od 16 grudnia do 15 marca. Minimalny termin realizacji wynosi 9 miesięcy od daty zawarcia umowy (wraz z uzyskaniem decyzji o pozwoleniu na użytkowanie), zgodnie z przyjętym kryterium oceny ofert „Termin realizacji kontraktu”.
gr. woj. łódzkiego - Częstochowa Północ
Na tym odcinku, pomimo iż od grudnia ubiegłego roku ruch pojazdów odbywa się pełnym przekrojem obu jezdni (po trzy pasy w każdym z kierunków), nadal trwają prace wykończeniowe. Termin umowny zakończenia inwestycji przypada w czerwcu bieżącego roku. Prace przebiegają zgodnie z harmonogramem, a wykonawca deklaruje dotrzymanie terminu. Zatem prawdopodobnie w czerwcu br. ograniczenia prędkości wynikające z realizowanych prac zostaną usunięte, a kierowcy zyskają kolejny kilkunastokilometrowy odcinek autostrady z maksymalną dopuszczalną kodeksem drogowym prędkością przejazdu.
Źródło finansowania
Budowa autostrady A1 Pyrzowice - Częstochowa oraz Częstochowa - Tuszyn jest współfinansowana z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.