W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Prace nad dokumentacją dla kolejnych inwestycji w Małopolsce

10.10.2022

Rozpoczynamy projektowanie rozbudowy autostrady A4 od węzła Balice do ul. Kąpielowej w Krakowie o dodatkowy, trzeci pas ruchu. Kontynuowane jest opracowanie dokumentacji dla drogi ekspresowej S52 Bielsko Biała - Głogoczów (Beskidzka Droga Integracyjna). Czekamy na wydanie decyzji środowiskowej dla dwujezdniowej DK75 Brzesko - Nowy Sącz. Rozpoczęły się też prace nad Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowym z elementami koncepcji programowej dla obwodnicy Chrzanowa i Trzebini w ciągu DK79, która powstanie w ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic.

DCIM\100MEDIA\DJI_0389.JPG

Przygotowanie wszystkich dokumentów, niezbędnych do rozpoczęcia etapu realizacji inwestycji, trwa dużo dłużej niż sama budowa. W procesie inwestycyjnym nie można jednak ich pominąć. Prace projektowe obejmują przygotowanie m.in. studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego (STEŚ), koncepcji programowej (KP) czy projektu budowlanego. Uwzględniają też uzyskanie zgód, przeprowadzenie spotkań informacyjnych z mieszkańcami, uzyskanie decyzji środowiskowej (DŚU) i o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID).  

A4 - dwie jezdnie po trzy pasy ruchu

Rozbudujemy obydwie jezdnie autostrady A4 do trzech pasów, na długości ok. 15 km od węzła Kraków Balice do ul. Kąpielowej w Krakowie. Oprócz poszerzenia jezdni, rozbudowane zostaną także węzły, w tym Kraków Balice i Kraków Skawina. Ze względu na brak rezerwy pod dobudowę trzeciego pasa, analizowane będą możliwe scenariusze rozbudowy. Celem jest, aby poprawa płynności ruchu na tym odcinku była jak najbardziej efektywna, a utrudnienia w czasie prac budowlanych jak najmniejsze. 

15 października 2021 r. Minister Infrastruktury podpisał Program Inwestycji. 5 maja 2022 r. ogłosiliśmy przetarg na opracowanie STEŚ wraz z uzyskaniem DŚU. 4 października 2022 r. podpisaliśmy umowę z wykonawcą. Prace mają być zrealizowane w ciągu 48 miesięcy plus 4 miesiące w przypadku uruchomienia przez GDDKiA prawa opcji obejmującego rozbudowę S52 od węzła Balice I do węzła Modlniczka o trzeci pas ruchu. 

DK75 Brzesko - Nowy Sącz

Dwujezdniowa DK75 Brzesko - Nowy Sącz podzielona jest na dwa odcinki realizacyjne:  

- odcinek I - drugi etap łącznika brzeskiego z A4 to jednocześnie zachodnia obwodnica Brzeska. 23 września 2021 r. złożyliśmy wniosek o wydanie decyzji ZRID. Zakończenie budowy ma nastąpić w 2024 r.  

- odcinek II - Brzesko - Nowy Sącz, wniosek o wydanie DŚU złożyliśmy 27 września 2021 r. Trwa weryfikacja złożonych dokumentów przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska (RDOŚ) w Krakowie.  

Do wniosku o uzyskanie DŚU dołączyliśmy trzy warianty przebiegu drogi:  

  • C jako wariant najkorzystniejszy na bazie wyników analizy wielokryterialnej, w tym pod względem technicznym;  

  • A jako wariant alternatywny, który uzyskał najwyższą ocenę w kryterium społecznym;  

  • F jako najkorzystniejszy ze względów środowiskowych.  

Odcinek Brzesko - Nowy Sącz będzie drogą klasy GP (główna ruchu przyspieszonego), z dwoma jezdniami po dwa pasy ruchu, o długości około 50 km (w zależności od korytarza, długość odcinka waha się od 43,9 do 51,5 km). Dostępność do drogi będzie zapewniona poprzez węzły i skrzyżowania z jednoczesnym wyeliminowaniem zjazdów. 

Jesteśmy na etapie uzyskiwania w RDOŚ w Krakowie DŚU dla przedmiotowej inwestycji. Planujemy (w razie braku odwołań) uzyskać ostateczną decyzję we wrześniu 2023 r.  

Po uzyskaniu DŚU przystąpimy do opracowania Koncepcji programowej. Przewidywany termin zakonczenia robót 2027 r.  

S52 Bielsko Biała - Głogoczów (Beskidzka Droga Integracyjna)

W 2021 r. wykonane zostały badania geofizyczne (metodą elektrooporową - ERT i sejsmiczną - SRT-P, MASW), które są podstawą do dalszych badań geologicznych. W tym roku powstanie projekt robót geologicznych i po jego zatwierdzeniu ogłosimy przetarg na wiercenia.  

Beskidzka Droga Integracyjna początkowo projektowana była w klasie GP. Status drogi ekspresowej zyskała w maju 2016 r. decyzją Rady Ministrów. Ustalono wówczas przebieg drogi ekspresowej S52, która prowadzi od Cieszyna do Bielska-Białej (wcześniej S1), a następnie od węzła Suchy Potok do DK7 w Głogoczowie i dalej poprzez Północną Obwodnicę Krakowa do S7.  

Odcinek S52 od węzła Suchy Potok do Głogoczowa, o długości ok. 61 km, będzie miał dwie jezdnie po dwa pasy ruchu. Na tym odcinku powstanie 13 węzłów drogowych: Kozy, Kęty, Bulowice, Andrychów, Inwałd, Chocznia, Wadowice, Jaroszowice, Kalwaria Północ, Kalwaria Wschód, Sułkowice, Skawina i Głogoczów.  

DŚU dla tej drogi wydana została w lipcu 2018 r., ale do tej pory nie jest ona prawomocna z powodu odwołań i skarg grupy mieszkańców. Wprawdzie 16 stycznia 2020 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargi wniesione na decyzję Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska, ale Stowarzyszenie „Inicjatywa Wolne Wadowice” złożyło skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego (NSA). Nadal czekamy na rozstrzygnięcie NSA w tym zakresie.  

Prace dokumentacyjne są kontynuowane. Obecnie skupiamy się na opracowaniach geologicznych i w I kwartale 2023 r. planujemy przetarg na roboty terenowe (odwierty). W kwietniu 2020 r. Minister Infrastruktury uzgodnił aneks do Programu Inwestycji dla tej drogi, a 31 sierpnia 2020 r. podpisano aneks na dokończenie opracowania Koncepcji programowej z terminem do lutego 2025 r. Ogłoszenie przetargu na realizację S52 Bielsko Biała - Głogoczów, w systemie Projektuj i buduj oraz podziale na pięć odcinków, powinno nastąpić w 2025 r. Realizacja przewidywana jest na lata 2027-2031.  

DK7 Rabka - Chyżne

Studium korytarzowe (SK) zostało zakończone. Powstało dziewięć wariantów korytarzy. Zadaniem wykonawcy było opracowanie rozwiązań technicznych, przeprowadzenie analizy i prognozy ruchu, oceny wpływu na bezpieczeństwo ruchu drogowego oraz analizy wpływu rozpatrywanych rozwiązań na środowisko. Powstała też analiza kosztów i korzyści wariantów inwestycyjnych, porównawcza analiza wielokryterialna rozpatrywanych opcji oraz zestawienie kosztów planowania i finansowania zadania inwestycyjnego.  

W ramach kolejnego opracowania dokumentacji, jakim jest Studium techniczno-ekonomiczno- środowiskowe z elementami koncepcji programowej (STEŚ-R), wykonawca powinien uwzględniać następujące warianty z opracowanego SK: 

  • wariant I, 

  • wariant IIA z uwagą, że należy dodatkowo przeanalizować możliwość przejścia po zachodniej stronie centrum m. Chyżne, 

  • wariant VIA, 

oraz 

  • dodatkowy wariant będący kompilacją opracowanych w ww. Studium korytarzowym wariantów korytarzy i/lub nowego przebiegu korytarza. 

Aktualnie trwa uzgadnianie aneksu do Programu Inwestycji (PI). Po akceptacji aneksu do PI planowane jest (w październiku 2022 r.) ogłoszenie przetargu na wykonanie STEŚ-R.  

Droga krajowa nr 7 na odcinku Rabka - Chyżne stanowi istotny szlak komunikacyjny, który znajduje się w ciągu trasy europejskiej E77 (przebieg drogi uwzględniony jest w korytarzu sieci TEN-T). Prowadzi ona ruch tranzytowy do granicy ze Słowacją i dalej na południe Europy. Po stronie słowackiej odpowiednikiem będzie droga R3 o parametrach zbliżonych do DK7.  

Program budowy 100 obwodnic

W ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030 (PB100) zaplanowana jest realizacja obwodnic: Piwnicznej-Zdroju, Limanowej, Nowego Targu, Makowa Podhalańskiego, Wadowic, Tarnowa i Trzebini. Trwa opracowanie dokumentacji.  

W przypadku obwodnicy Piwnicznej-Zdroju, 8 marca 2022 r. odbyło się posiedzenie Komisji Oceny Przedsięwzięcia Inwestycyjnego (KOPI), a 12 maja został złożony wniosek o DŚU.  

Dla obwodnicy Limanowej opracowywane są materiały do wniosku o DŚU. W lipcu br. odbyło się posiedzenie Zespołu Oceny Przedsięwzięć Inwestycyjnych (ZOPI), na którym został wskazany wariant preferowany do dalszych prac projektowych. W grudniu 2022 r. planowane jest posiedzenie KOPI, która ostatecznie zatwierdzi wariant rekomendowany do wniosku o DŚU. Złożenie wniosku o wydanie tej decyzji planowane jest na przełomie 2022 i 2023 r.  

Dla obwodnicy Nowego Targu opracowywane są materiały do wniosku o DŚU. W drugiej połowie października 2022 r. planowane jest posiedzenie ZOPI, na którym zostanie wskazany wariant preferowany do dalszych prac projektowych. Posiedzenie KOPI planowane jest w połowie grudnia 2022 r. Po wyborze wariantu rekomendowanego możliwe będzie złożenie wniosku o wydanie decyzji środowiskowej, które zaplanowano na przełomie 2022 i 2023 r. 

W październiku 2021 r. odbyły się spotkania informacyjne z mieszkańcami Makowa Podhalańskiego i Suchej Beskidzkiej w sprawie budowy obwodnicy, a w tym roku dokumentacja zostanie poddana ocenie ZOPI i KOPI.  

9 września podpisany został Program Inwestycji dla budowy obwodnicy Tarnowa po nowym śladzie. Rozpoczęło się przygotowanie dokumentów do przetargu na wyłonienie wykonawcy, który opracuje STEŚ-R. 

Dla obwodnicy Trzebini i Chrzanowa we wrześniu 2021 r. zakończyły się prace nad Studium sieciowym. W marcu 2022 r. ogłosiliśmy przetarg na STEŚ-R. 23 czerwca 2022 r. podpisaliśmy umowę z wykonawcą. Jego zadaniem będzie przygotowanie dokumentacji dla nowej, dwujezdniowej, blisko 16-kilometrowej drogi klasy GP, omijającej centrum Chrzanowa i Trzebini. Oprócz ciągu głównego mają powstać skrzyżowania z innymi drogami, chodniki i ścieżki rowerowe, obiekty mostowe oraz przepusty. W zakresie urządzeń ochrony środowiska przewidywane są ekrany, zbiorniki retencyjne oraz urządzenia oczyszczania wód.   

Trwa opracowywanie STEŚ-R dla obwodnicy Wadowic. Na podstawie porozumienia zawartego 23 października 2019 r. z samorządem Wadowic etap dokumentacyjny prowadzony jest przez Gminę. W lutym 2022 r. odbyło się posiedzenie KOPI, które przyjęło wariant II jako rozwiązanie preferowane do wniosku o DŚU. 21 kwietnia 2022 r. złożono wniosek do Urzędu Miasta i Gminy Wadowice o wydanie DŚU. Przewidujemy uzyskanie tej decyzji w I połowie 2023 r. 

Obwodnica Zatora w ciągu DK28 

Obwodnica ta nie będzie budowana w ramach PB100. W styczniu 2020 r. podpisaliśmy umowę na opracowanie kompleksowej dokumentacji projektowej z zastosowaniem metodyki i narzędzi BIM. W tym roku planujemy ogłoszenie przetargu na budowę tej obwodnicy.  

Inne ważne zadania

A4 w Krakowie  

W trakcie opracowywania jest kompleksowa dokumentacja projektowa rozbudowy węzła autostradowego Kraków Południe, na skrzyżowaniu A4 i DK7 (wraz z przebudową ul. Zakopiańskiej w ciągu DK7). 17 marca 2021 r. podpisaliśmy umowę na wykonanie dokumentacji o wartości ponad 1,5 mln zł.  

Zakres zadania obejmuje m.in. wykonanie opracowań geodezyjno-kartograficznych, geotechnicznych, geologicznych oraz STEŚ-R. Uwzględnia również przygotowanie opracowań środowiskowych, w tym materiałów do wniosku o uzyskanie DŚU wraz z uzyskaniem ostateczności tej decyzji oraz ewentualnie raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko.  

Wykonawca będzie musiał przygotować wielobranżowy projekt budowlany, materiały do wniosku o uzyskanie decyzji ZRID lub pozwolenia na budowę wraz z uzyskaniem decyzji. Podczas przetargu na roboty budowlane wykonawca dokumentacji będzie odpowiadał na pytania wykonawców, a w trakcie budowy sprawował nad nią nadzór autorski. Prace dokumentacyjne związane z rozbudową węzła A4 Kraków Południe zaplanowane są na lata 2021-2025, a realizacja robót na lata 2025-2027. 

DK28 Nowy Sącz - Ropa - granica woj. małopolskiego i podkarpackiego

W trakcie opracowywania jest kompleksowa dokumentacja projektowa rozbudowy drogi krajowej nr 28 na odcinku od Nowego Sącza do miejscowości Ropa, o długości 24,2 km. Umowa podpisana została 22 stycznia 2021 r. Koszt wszystkich prac wyniesie ponad 8,7 mln zł. W grudniu 2021 r. odbyły się spotkania informacyjne z mieszkańcami, którym pokazywane były dwa warianty rozbudowy.  

Planowana rozbudowa DK28 ma na celu podniesienie nośności nawierzchni do 11,5 t/oś, poprawę parametrów technicznych drogi oraz spływu wód opadowych z nawierzchni jezdni. Nastąpi również poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego poprzez rozbudowę lub przebudowę skrzyżowań DK28 z drogami gminnymi i drogą powiatową. Powstaną pasy wyprzedzania, chodniki i ciągi pieszo-rowerowe. Prace przygotowawcze zaplanowane są na lata 2021-2024.  

Powstaje też dokumentacja dla rozbudowy DK28 na odcinku Ropa - granica woj. małopolskiego i podkarpackiego o długości 17,5 km. Umowa została podpisana 10 grudnia 2020 r. Koszt prac wyniesie ok. 6,3 mln zł.  

Zakończenie opracowania dokumentacji oraz uzyskanie decyzji administracyjnych planowane jest na 2024 r. W przypadku konieczności wykonania raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko do DŚU oraz do decyzji ZRID, termin ten wydłuży się do 2025 r. Prace przygotowawcze zaplanowane są na lata 2020-2024/2025.  

Przeznaczony do rozbudowy odcinek DK28 przebiega przez powiaty nowosądecki i gorlicki oraz gminy Chełmiec, Kamionka, Grybów i Ropa. Po wykonaniu planowanego zakresu prac poprawi się bezpieczeństwo ruchu pojazdów i pieszych, komfort jazdy oraz usprawni się połączenie między lokalną siecią transportową a krajowymi szlakami komunikacyjnymi.  

DK79 od granicy woj. świętokrzyskiego i małopolskiego do Krakowa 

Trasa o długości ok. 39 km na potrzeby rozbudowy podzielona została na trzy odcinki. Przebiegają one przez gminy Koszyce (odcinek I o długości 15,6 km), Nowe Brzesko (odcinek II - 10,9 km) oraz Igołomia-Wawrzeńczyce (odcinek III - 12,2 km). Dla wszystkich odcinków złożone zostały już wnioski o wydanie DŚU. Koncepcja programowa dla odcinka II w gminie Igołomia Wawrzeńczyce jest zakończona, a na odcinkach I i II jest po ocenie KOPI. Trwa wprowadzanie korekt i uzupełnień w dokumentacji. 

Zakres rozbudowy DK79 obejmuje dostosowanie drogi do parametrów obciążenia nawierzchni do 11,5 t/oś, poszerzenie jezdni i rozbudowę lub przebudowę skrzyżowań (korekta geometrii, korekta łuków, budowa pasów włączenia lub wyłączenia, pasów dla pojazdów skręcających w lewo lub w prawo, wysp kanalizujących), budowę chodników, ciągu pieszo-rowerowego oraz poprawę systemu odwodnienia. Poprawie ulegnie też bezpieczeństwo na przejściach dla pieszych, przebudowane zostaną zatoki autobusowe oraz inne elementy bezpieczeństwa ruchu drogowego.   

Umowy z wykonawcami na przygotowanie Koncepcji programowej, uzyskanie DŚU, wykonanie projektów budowlanego i wykonawczego wraz z uzyskaniem zgody na realizację podpisane zostały latem 2019 r. Według planów, etap prac dokumentacyjnych ma się zakończyć w 2024 r.  

DK79 Rudawa - Młoszowa 

Pierwotnie planowano, że rozbudowa obejmie odcinek o długości 15,4 km, który pełni rolę połączenia komunikacyjnego pomiędzy Krakowem a Górnym Śląskiem i przebiegający przez trzy gminy: Zabierzów, Krzeszowice oraz Trzebinię. 21 grudnia 2020 r. podpisaliśmy umowę na przygotowanie kompleksowej dokumentacji projektowej wraz uzyskaniem DŚU i decyzji ZRID. Koszt prac wyniesie ponad 6,3 mln zł. Po przystąpieniu do działań dla opracowania STEŚ-R dla budowy obwodnicy Chrzanowa i Trzebini w ciągu DK79, zakres rozbudowy ograniczono o niemal 3-kilometrowy odcinek drogi zlokalizowany w m. Młoszowa. Ostatecznie rozbudowa obejmie odcinek o długości ok. 12,7 km, przebiegający przez dwie gminy - Zabierzów i Krzeszowice. 

Prace dokumentacyjne są na etapie Koncepcji programowej. W czerwcu 2022 r. przeprowadzono posiedzenie ZOPI, a w listopadzie 2022 r. planowane jest KOPI. Złożenie wniosku o DŚU zakładamy na przełomie 2022 i 2023 r.  

Celem rozbudowy jest podniesienie nośności nawierzchni do 11,5 t/oś i poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego. Planowana jest również rozbudowa skrzyżowań w ciągu DK79, poprawa parametrów technicznych drogi, zjazdów oraz spływu wód opadowych z nawierzchni jezdni.  

Według planów dokumentacja ma powstać w latach 2021-2025.  

I to jeszcze nie wszystko

Trwają prace dokumentacyjne dla rozbudowy DK94 Kraków - Olkusz (dla odcinka miejskiego w Olkuszu o długości ok. 4,4 km, 12 września 2022 r. zostało wszczęte postępowanie administracyjne w sprawie wydanie decyzji ZRID) oraz rozbudowy DK87 na odcinku Nowy Sącz - Piwniczna z obejściem Barcic.  

W trosce o poprawę bezpieczeństwa i płynności ruchu projektowane są bezkolizyjne węzły na DK7 (Zakopiance) pomiędzy Krakowem i Myślenicami.  

W maju 2021 r. złożony został wniosek o wydanie DŚU dla rozbudowy DK7 na odcinku Kraków - Libertów w zakresie budowy dwupoziomowego węzła, bezkolizyjnego przejścia dla pieszych w Libertowie oraz zamknięcia skrzyżowania DK7 z ul. Wesołą i ul. Parkową w Libertowie. Uzyskaliśmy tę decyzję 10 listopada 2021 r. Pod koniec 2022 r. przewidujemy ogłoszenie przetargu na projekt i budowę. Budowa węzła przewidywana jest na lata 2023-2025.  

Skrzyżowanie w Krzyszkowicach zostanie przebudowane na węzeł dwupoziomowy. W styczniu 2022 r. uzyskaliśmy DŚU dla tego zadania. Aktualnie trwają prace nad projektem budowlanym.  

3 grudnia 2021 r. ogłosiliśmy przetarg na wykonanie STEŚ-R dla rozbudowy DK7 na odcinku 4 km w Głogoczowie. W marcu 2022 r. podpisaliśmy umowę na opracowanie dokumentacji projektowej. 

{"register":{"columns":[]}}