W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zaczynamy długi weekend. Zadbajmy o bezpieczeństwo swoje i innych

29.05.2024

Od dzisiaj większość z nas udaje się na długi weekend. Przed nami kilka dni odpoczynku, co oznacza również wzmożony ruch drogowy w całej Polsce. Pamiętajmy o dostosowaniu prędkości do panujących warunków i szacunku wobec innych użytkowników dróg. Jak zawsze, podczas prowadzenia pojazdów, przyda się rozwaga i opanowanie.

A1 Radomsko - granica woj.

Nic nie zastąpi zdrowego rozsądku

Prognozy na najbliższe dni zapowiadają słoneczną pogodę z prawdziwie letnimi temperaturami, dochodzącymi do 25°C. Możliwe są również przelotne opady deszczu. Taka aura nie powinna zwalniać kierowców z zachowania ostrożności. Bezpieczeństwo na drodze w dużej mierze zależy od nas samych. Po raz kolejny przypominamy więc o najważniejszych zasadach i dobrych praktykach. Zachęcamy też do stosowania się do dekalogu rozsądnego kierowcy. 

Spakowani? Wszyscy gotowi? Przed wyjazdem sprawdzamy często bagaż, zadbajmy również o jego prawidłowe ułożenie w bagażniku i w schowkach pojazdu. Przy zderzeniu z prędkością około 50 km/h 1,5-litrowa butelka wody waży aż 60 kg, a telefon komórkowy nawet 10 kg! Bagaż zabezpieczony. Zapinamy pasy i w drogę!     

Prowadząc pojazd, dostosujmy prędkość nie tylko do obowiązujących limitów, ale również do warunków panujących na drodze. Szczególnie podczas pierwszych kilkunastu minut deszczu, gdy woda miesza się z warstwą nagromadzonego na jezdni kurzu. To właśnie wtedy nawierzchnia jest najbardziej śliska. Pamiętajmy o zachowaniu odpowiedniej odległości przed poprzedzającym pojazdem. W trakcie jazdy korzystajmy z przerw i nawadniajmy organizm.     

Wypadki niestety się zdarzają. Jeżeli mijasz miejsce, w którym doszło do groźnego zdarzenia, a służby ratunkowe jeszcze się nie pojawiły, zatrzymaj pojazd w bezpiecznym miejscu tak, by nie stwarzał zagrożenia dla innych uczestników ruchu. Następnie wezwij pomoc (numer alarmowy 112) i przystąp do udzielania pomocy poszkodowanym.  

Przejeżdżając obok wypadku, gdzie służby rozpoczęły już akcję ratowniczą, skup się na prowadzeniu pojazdu, nie przyglądaj się i nie powoduj dodatkowych utrudnień na swoim pasie ruchu. Wielu kierowców przejeżdżając obok zdarzenia drogowego, które miało miejsce na drugiej jezdni, zwalnia (czasem prawie zatrzymując pojazd), tylko żeby się przyglądać. Każde gwałtowne wytracanie prędkości może stworzyć zagrożenie dla pojazdów nadjeżdżających z tyłu.  

Jeżeli wskutek wypadku powstanie korek, pamiętaj o utworzeniu korytarza życia dla służb jadących z pomocą. Tworząc korytarz życia, sami pomagamy nie tylko służbom, ale przede wszystkim poszkodowanym w zdarzeniu.   

Wysokie temperatury męczą i osłabiają, powodując senność za kierownicą. Dlatego przed ruszeniem w trasę warto zaopatrzyć się w butelkę wody, aby nawadniać organizm, a podczas podróży robić regularne przerwy. Na pewno przydadzą się też okulary przeciwsłoneczne. Robiąc przerwę w trasie, nie zostawiajmy w samochodzie, nawet na chwilę, dzieci i zwierząt. Przy upałach we wnętrzu pojazdu temperatura jest znacznie wyższa od tej na zewnątrz!  

Pas awaryjny – tylko w wyjątkowych sytuacjach

Wielokrotnie przypominaliśmy, do czego służy pas awaryjny i jak należy zachować się w przypadku awarii pojazdu w trakcie podróży. Wzmożony ruch, który przewidujemy podczas długiego weekendu, to kolejna okazja, by ponownie zwrócić uwagę, w jakich sytuacjach można korzystać z pasa awaryjnego. Wiedza ta jest niezbędna dla każdego kierowcy, gdyż niewłaściwe jego wykorzystywanie nie tylko zagrożone jest mandatem w wysokości 300 zł, ale stwarza również poważne ryzyko wystąpienia groźnego zdarzenia w ruchu drogowym.  

Nie śmieć! Droga to nie wysypisko

Niestety, użytkownicy dróg często w trakcie podróży samochodem wyrzucają przez okna pojazdu opakowania po jedzeniu, puste butelki, kubki i puszki. Czasem pozostawiają śmieci na poboczu drogi. Śmieci to nie tylko kwestia estetyki i kosztów ich uprzątnięcia, ale również bezpieczeństwo użytkowników dróg. W skali roku wydajemy naprawdę duże kwoty na sprzątanie i te wydatki chcielibyśmy ograniczyć.   

Środki na utrzymanie dróg krajowych pochodzą ze Skarbu Państwa, a więc z kieszeni podatników. Wszystko zależy od podróżujących po polskich drogach. Wystarczy, że będziemy szanowali wspólne dobro i przestrzegali powszechnych zasad czystości, tak jak robimy to w naszych domach.   

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad utrzymuje ok. 17 800 km dróg krajowych, a z uwzględnieniem dodatkowych jezdni, np. dróg serwisowych, to już ponad 22 000 km. To jaką kwotę będziemy musieli przeznaczać na sprzątanie, zależy od wszystkich użytkowników dróg.   

Ograniczenie dla ciężarówek

W okresie długiego weekendu ograniczony będzie ruchu pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 12 ton. Zakaz będzie obowiązuje w całej Polsce 29 maja w godzinach od 18 do 22, a 30 maja w godzinach od 8 do 22.  

Gdzie szukać informacji o warunkach ruchu na drogach krajowych?

Dobrze zaplanowana podróż oraz dostęp do bieżących informacji o sytuacji na drogach krajowych zarządzanych przez GDDKiA, również przyczyniają się do bezpiecznego korzystania z tych dróg. Przypominamy, że ich użytkownicy mogą odwiedzić serwis GDDKiA, w którym znajdą m.in. informacje, jakich utrudnień oraz jakiej pogody mogą spodziewać się na trasie.    

Szczegóły dotyczące warunków panujących na drogach krajowych podawane są również pod całodobowym numerem Informacji Drogowej GDDKIA 19 111. Numer obsługiwany jest przez funkcjonujące w GDDKiA Punkty Informacji Drogowej (PID). Ich pracownicy zbierają dane o stanie dróg i przekazują je podróżującym. 

 Wszystkim, którzy wyruszają w trasę, życzymy bezpiecznych wyjazdów i powrotów z weekendowego wypoczynku.   

Zdjęcia (10)

{"register":{"columns":[]}}