W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

21 września - Europejski Dzień Bez Ofiar Śmiertelnych na Drogach

20.09.2024

Do końca tego tygodnia trwać będzie kolejna edycja ROADPOL SAFETY DAYS, którego zwieńczeniem jest Europejski Dzień Bez Ofiar Śmiertelnych na Drogach. Akcja ta wpisuje się w obchody Europejskiego Tygodnia Mobilności i jest koordynowana przez Europejską Organizację Policji Ruchu Drogowego (ROADPOL) przy współpracy z Komisją Europejską oraz Europejską Radą Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (ETSC). To doskonała okazja, aby przypomnieć najważniejsze zasady i dobre praktyki. Podkreślmy po raz kolejny - bezpieczeństwo na drodze w dużej mierze zależy od nas samych.

Autostrada A2 - Łódź Północ. Widok z wiaduktu. Widoczny ruch pojazdów na trasie.

Nic nie zastąpi zdrowego rozsądku

Jakiekolwiek warunki pogodowe nie zwalniają jednak kierowców z zachowania ostrożności podczas prowadzenia pojazdu. 

Przed wyjazdem, zwłaszcza gdzieś dalej, sprawdźmy trasę i ewentualne utrudnienia na drodze. Zwróćmy szczególną uwagę na stan techniczny pojazdu i jego wyposażenie. Apteczka, gaśnica czy trójkąt ostrzegawczy - oby nie były potrzebne, ale niech będą na wyposażeniu pojazdu. 

Spakowani? Wszyscy gotowi? Przed wyjazdem sprawdzamy często bagaż, zadbajmy również o jego prawidłowe ułożenie w bagażniku i w schowkach pojazdu. Przy zderzeniu z prędkością około 50 km/h 1,5-litrowa butelka wody waży aż 60 kg, a telefon komórkowy nawet 10 kg! Bagaż zabezpieczony. Zapinamy pasy i w drogę!  

Trzymaj dystans, nie jedź na zderzaku

Prowadząc pojazd, dostosujmy prędkość nie tylko do obowiązujących limitów, ale również do warunków panujących na drodze. Niezachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami na drogach szybkiego ruchu nadal jest jedną z głównych przyczyn zdarzeń i wypadków drogowych. Wciąż widzimy kierowców jadących „na zderzaku” lub w niewielkiej odległości za poprzedzającym pojazdem. I nie dotyczy to wyłącznie jazdy za autami poruszającymi się z prędkością poniżej dopuszczalnego limitu na drodze ekspresowej lub autostradzie. Bardzo często łamiący przepisy wywierają w ten sposób presję na jadących przepisowo, aby zjechali na sąsiedni pas ruchu. W sieci pełno jest filmów „dokumentujących” naganne zachowania takich kierowców. 

Korytarz życia – prosta zasada, która ratuje życie

Wypadki niestety się zdarzają. Jeżeli mijasz miejsce wypadku, gdzie nie ma służb, zatrzymaj pojazd w bezpiecznym miejscu tak, aby nie stwarzał zagrożenia dla innych uczestników ruchu. Wezwij pomoc (numer alarmowy 112), poinformuj odpowiednie służby i przystąp do udzielania pomocy poszkodowanym. 

Od grudnia 2019 r. obowiązują przepisy dotyczące korytarza życia na drogach. Większość kierowców potrafi się do nich zastosować. Niestety, czasem słyszymy o wykorzystywaniu korytarza życia do jazdy pod prąd, by uwolnić się z zatoru. To niedopuszczalne! To ogromne zagrożenie nie tylko dla poszkodowanych w wypadku, ale również dla pozostałych uczestników ruchu. 

Przejeżdżając obok wypadku, gdzie służby rozpoczęły już akcję ratowniczą, skup się na prowadzeniu pojazdu, nie przyglądaj się i nie powoduj dodatkowych utrudnień na swoim pasie ruchu. Wielu kierowców przejeżdżając obok zdarzenia drogowego, które miało miejsce na drugiej jezdni, zwalnia (czasem prawie zatrzymując pojazd), tylko żeby się przyglądać. Każde gwałtowne wytracanie prędkości może stworzyć zagrożenie dla pojazdów nadjeżdżających z tyłu. 

Kierowco - pas awaryjny tylko do awaryjnych sytuacji

Przypominamy, że na drodze szybkiego ruchu (autostradzie lub drodze ekspresowej) zatrzymujemy się wyłącznie na wyznaczonych do tego celu parkingach. Wyjątki od tej zasady to tylko: awaria pojazdu, zatrzymanie przez Policję lub inną służbę do tego uprawnioną, sytuacja awaryjna na drodze (np. wypadek) lub zatrzymanie w miejscu poboru opłat za przejazd autostradą. 

Co zrobić, gdy na autostradzie lub drodze ekspresowej zepsuje się nam samochód 

  

  • włącz światła awaryjne, załóż kamizelkę odblaskową i wystaw trójkąt ostrzegawczy 100 m od pojazdu, 

  • przestaw, o ile to możliwe, samochód na pas awaryjnego postoju, a jeżeli nie jest to możliwe, ustaw trójkąt ostrzegawczy i oddal się w bezpieczne miejsce, 

  • wezwij pomoc, dzwoniąc pod numer 112 lub 19 111. Możesz skorzystać też z najbliższej kolumny alarmowej i powiadomić o zdarzeniu dyżurnego w Centrum Zarządzania Ruchem, 

  • na pomoc czekaj po prawej stronie drogi poza jezdnią i pasem awaryjnym (schowaj się za barierą ochronną lub ekranem akustycznym – skorzystaj z drzwi awaryjnych w ekranach), 

  • gdy ponownie włączasz się do ruchu, najpierw rozwiń prędkość na pasie awaryjnym, dostosowując ją do prędkości poruszania się innych pojazdów na tym pasie ruchu. Poczekaj na bezpieczną lukę pomiędzy pojazdami, zanim włączysz się do ruchu. 

Poza powyższymi przypadkami pasem awaryjnym nie wolno się poruszać! 

Stosuj jazdę na suwak!

Od grudnia 2019 roku jazda na suwak to nie tylko zwykła uprzejmość, ale obowiązek dla wszystkich kierowców. Wynika on z przepisów ustawy - Prawo o ruchu drogowym. Dzięki jeździe na zamek błyskawiczny znacznie szybciej można rozładować drogowy zator i zapewnić większą płynność ruchu. To przekłada się również na bezpieczeństwo ruchu i minimalizowanie utrudnień dla kierowców. 

Jazdę na suwak stosuj w przypadku kończącego się jednego lub więcej pasów ruchu i tylko w sytuacji dużego natężenia ruchu oraz zatorów drogowych, potocznie zwanych korkami. Ważne, aby nie próbować zjeżdżać z kończącego się pasa ruchu wcześniej. Należy dojechać do jego końca i dopiero wtedy zmieniać pas ruchu. 

Nie blokujmy pasa ruchu tak, aby inni kierowcy nie mogli przejechać do końca pasa, na którym nie możliwości kontynuacji ruchu. Takie zachowania powodują utrudnienia i stwarzają zagrożenie. Są też karalne zgodnie z Prawem o ruchu drogowym. Zgodnie z przepisami kierowca jadący pasem, który ma kontynuację, ma obowiązek wpuścić jedno auto. 

Gdzie szukać informacji o warunkach ruchu na drogach krajowych?

Dobrze zaplanowana podróż oraz dostęp do bieżących informacji o sytuacji na drogach krajowych zarządzanych przez GDDKiA, również przyczyniają się do bezpiecznego korzystania z tych dróg. Przypominamy, że ich użytkownicy mogą odwiedzić serwis GDDKiA, w którym znajdą m.in. informacje, jakich utrudnień oraz jakiej pogody mogą spodziewać się na trasie. 

Szczegóły dotyczące warunków panujących na drogach krajowych podawane są również pod całodobowym numerem Informacji Drogowej GDDKIA 19 111. Numer obsługiwany jest przez funkcjonujące w GDDKiA Punkty Informacji Drogowej (PID). Ich pracownicy zbierają dane o stanie dróg i przekazują je podróżującym. 

Wszystkim użytkownikom dróg życzymy bezpiecznych podróży! 

Zdjęcia (10)

{"register":{"columns":[]}}