Ćwiczenia służb ratowniczych i GDDKiA
04.11.2021
Z roku na rok przybywa w Polsce bezpiecznych, dwujezdniowych dróg. Niestety za sprawą brawurowej jazdy kierowców czy też braku utrzymywania odpowiedniego odstępu pomiędzy pojazdami, wciąż zdarzają się kolizje i wypadki. Wtedy potrzebne jest szybkie, efektywne działanie i wzorowa współpraca wielu służb. Liczy się każda minuta. Każda akcja ratownicza jest inna, jednak pewne mechanizmy działań można wyćwiczyć i udoskonalać. Tak właśnie robimy, wspólnie ze służbami ratowniczymi - Państwową i Ochotniczą Strażą Pożarną, Policją, Pogotowiem oraz Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym - w wielu miejscach w Polsce.
Doskonalenie umiejętności i współpraca
Wspólne ćwiczenia mają na celu m.in. sprawdzenie w terenie konkretnych działań ratowniczych i umiejętności udzielania pierwszej pomocy podczas wypadku masowego. Wspólne działania miały także na celu doskonalenie współpracy pomiędzy jednostkami biorącymi udział w akcji, systemem Państwowego Ratownictwa Medycznego oraz GDDKiA.
Takie ćwiczenia to również jedyna i niepowtarzalna sytuacja, kiedy na zamkniętej jeszcze drodze ekspresowej bądź autostradzie wszystkie służby mogą przeprowadzić symulację akcji ratowniczej oraz zapoznać się z nowo powstałą infrastrukturą drogową. Służby biorące udział w ćwiczeniach mogą zapoznać się na miejscu z obsługą poszczególnych elementów infrastruktury drogowej m.in. z szybkorozbieralnymi barierami i z bramami awaryjnymi. Przy drogach szybkiego ruchu zlokalizowane są bramy awaryjne i podczas każdej akcji ratunkowej dowodzący akcją, może podjąć decyzję o wykorzystaniu takich bram awaryjnych.
Cztery różne drogi, województwa i scenariusze. Cel ten sam - doskonalenie umiejętności ratowania życia
W ostatnich tygodniach wspólnie ze służbami przeprowadziliśmy łącznie cztery ćwiczenia. Na drodze S7 pod Warszawą na wysokości Tarczyna (woj. mazowieckie), na nieoddanym do ruchu odcinku obwodnicy Niemodlina w ciągu DK46 (woj. opolskie), na drodze ekspresowej S19 (woj. podkarpackie) oraz na drodze ekspresowej S3 (woj. dolnośląskie).
O tym powinni pamiętać kierowcy
Jeżeli mijasz miejsce wypadku, gdzie nie ma służb, zatrzymaj pojazd w bezpiecznym miejscu tak, aby nie stwarzał zagrożenia dla innych uczestników ruchu. Wezwij pomoc (numer alarmowy 112), poinformuj odpowiednie służby i przystąp do udzielania pomocy poszkodowanym. Pamiętaj też o własnym bezpieczeństwie!
Jeżeli przejeżdżasz obok wypadku, gdzie służby rozpoczęły już akcję ratowniczą, skup się na prowadzeniu pojazdu, nie przyglądaj się i nie powoduj utrudnień na swoim pasie ruchu. Wielu kierowców przejeżdżając obok zdarzenia drogowego, które miało miejsce na drugiej jezdni, zwalnia (czasem prawie zatrzymując pojazd), żeby się przyglądać. Każde gwałtowne wytracanie prędkości może stworzyć zagrożenie dla pojazdów nadjeżdżających z tyłu.
Korytarz życia - Ty również możesz pomóc!
Przepustką do skutecznej akcji ratowniczej jest szybkie dotarcie służb na miejsce zdarzenia. I tutaj wielka rola nas wszystkich kierowców. Pamiętajmy! Wolna przestrzeń pozostawiona dla pojazdów ratunkowych poruszających się w zatorze drogowym może uratować życie innym. Korytarz życia - obowiązek, który ratuje życie. Kierowco pamiętaj!