W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Czekamy na uwagi i sugestie branży do wzorcowej umowy na projektowanie

10.01.2025

Jednym z kluczowych elementów skutecznej realizacji inwestycji drogowych jest konstruktywny dialog z rynkiem. W latach 2022-2024 odbyliśmy szereg spotkań z branżą projektową, reprezentowaną przez Związek Ogólnopolski Projektantów i Inżynierów. Efektem współpracy było wypracowanie wzorcowej umowy na projektowanie. Dziś rozpoczynamy konsultacje tego niezwykle ważnego dokumentu. Na uwagi i sugestie czekamy do 10 lutego 2025 r.

Widok z góry na dwujezdniową drogę ekspresową. Na środku biegnie droga, po której jadą auta. Po bokach lasy. W dalszej perspektywie widać wiadukt nad drogą ekspresową.

Wzorcowa umowa na projektowanie (wraz z załącznikami) dostępna jest na dole strony, pod komunikatem. Formularz do zgłaszania uwag do tego dokumentu dostępny jest tutaj.

Dobre praktyki

Konsultacje wzorcowej umowy na projektowanie stanowią kontynuację dobrych praktyk w zakresie szerokiego dialogu GDDKiA z rynkiem. Wcześniej, przy udziale przedstawicieli branży budowlanej, wypracowaliśmy wzorcowe Szczególne Warunki Kontraktu (SWK).

Regularnie spotykamy się z przedstawicielami firm i organizacji branżowych, by w ramach otwartej debaty wspólnie omawiać najważniejsze kwestie dotyczące realizacji inwestycji drogowych.

Jednolite zapisy

Opracowanie wzorcowej umowy na projektowanie miało na celu przede wszystkim podniesienie jakości zlecanych opracowań projektowych. Zależało nam także na ujednoliceniu zapisów, poprzez stworzenie wzorcowego dokumentu stosowanego przez wszystkie Oddziały GDDKiA. Konieczność wprowadzenia kluczowych zmian i regulacji, a także aktualizacja dotychczasowych zapisów, wynikały też z potrzeb rynkowych.

Dokument został przygotowany na przykładzie najczęściej zlecanego stadium dokumentacji projektowej, tj. Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego z elementami koncepcji programowej (STEŚ-R). Natomiast zapisy dokumentu umożliwiają jego dostosowanie także dla pozostałych stadiów dokumentacji.

W ocenie GDDKiA niezwykle istotne jest wypracowanie jednolitych zapisów umownych stosowanych dla wszystkich projektowanych zadań. Podczas dalszych prac nad tym dokumentem, chcemy wykorzystać również wiedzę zgromadzoną na etapie szerokich konsultacji z rynkiem. Jesteśmy świadomi, jak ważna jest wzorcowa umowa na projektowanie i dlatego zależy nam na pozyskaniu opinii od jak najszerszego grona firm z branży projektowej i wykonawczej. Dokument został już zaopiniowany przez Prokuratorię Generalną Rzeczypospolitej Polskiej.

Materiały

Umowa wzorcowa na projektowanie
Umowa​_wzorcowa​_na​_projektowanie.pdf 0.50MB
Załącznik do umowy - Schemat usuwania wad
Załącznik​_do​_umowy​_-​_Schemat​_usuwania​_wad.pdf 0.27MB
Załącznik do umowy - Tabela Elementów Rozliczeniowych
Załącznik​_do​_umowy​_-​_Tabela​_Elementów​_Rozliczeniowych​_.pdf 0.11MB
Załącznik do umowy - (Tabela A) Tabela Elementów Rozliczeniowych
Załącznik​_do​_umowy​_-​_(Tabela​_A)​_Tabela​_Elementów​_Rozliczeniowych.pdf 0.11MB
Załącznik do umowy - (Tabela B) Tabela Elementów Rozliczeniowych
Załącznik​_do​_umowy​_-​_(Tabela​_B)​_Tabela​_Elementów​_Rozliczeniowych.pdf 0.18MB
Załącznik do umowy - (Tabela C) Tabela Elementów Rozliczeniowych
Załącznik​_do​_umowy​_-​_(Tabela​_C)​_Tabela​_Elementów​_Rozliczeniowych.pdf 0.04MB
{"register":{"columns":[]}}