W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Dobrego odpoczynku i bezpiecznych wakacyjnych podróży!

19.06.2024

Już w najbliższy piątek zakończenie roku szkolnego, początek pierwszego wakacyjnego weekendu i pierwszych wakacyjnych wyjazdów. W podróży najważniejszy jest nie tylko komfort i tempo przemieszczania się, ale przede wszystkim bezpieczeństwo użytkowników dróg. Przypominamy o najważniejszych zasadach i dobrych praktykach. Ponadto wskażemy, gdzie kierowcy pojadą nowymi odcinkami dróg, z których podczas zeszłorocznych wakacji nie mogli jeszcze skorzystać.

S7 Moczydło - Miechów

Co zmieniło się od wakacji 2023? Kalendarium istotnych zmian i nowe odcinki dróg

2024 r. 

15 czerwca oddaliśmy do ruchu jedną z najbardziej oczekiwanych przez kierowców tras. Od połowy miesiąca możemy już podróżować obwodnicą Koszalina w ciągu drogi ekspresowej S6. Udostępniając ten odcinek, znacząco ułatwiliśmy podróż i zmniejszyliśmy uciążliwości dla mieszkańców miasta. 

14 czerwca po raz pierwszy podróżni przejechali po obwodnicy Grzymiszewa w woj. wielkopolskim w ciągu drogi krajowej 72. To właśnie DK72 jest bardzo ważna dla układu komunikacyjnego wschodniej części regionu, gdyż stanowi dojazd do autostrady A2.  

11 kwietnia udostępniliśmy kierowcom blisko trzykilometrowy odcinek obwodnicy Ostrowca Świętokrzyskiego. Po oddaniu do ruchu nowej trasy zmienił się także przebieg drogi krajowej nr 9 i jej oznakowanie na terenie miasta.  

Od 21 marca funkcjonuje już w całości nowy wjazd do Kołobrzegu od strony drogi S6, czyli odcinek o długości 1,5 km do ronda im. Jerzego Patana. Do dyspozycji są dwie jezdnie z docelową organizacją ruchu. Trasa powstawała obok funkcjonującego wjazdu do Kołobrzegu DW163 (ul. Bolesława Krzywoustego). 

2023 r.

Od 30 października na drodze ekspresowej S7 z Warszawy w kierunku Krakowa funkcjonują już wszystkie węzły drogowe. Tego dnia udostępniliśmy do ruchu połączenie S7 z drogą wojewódzką nr 876, czyli węzeł Tarczyn Północ.  

13 października zakończyliśmy prace związane z przebudową jezdni południowej DK18 na całym odcinku od granicy państwa z Niemcami do węzła Golnice (woj. dolnośląskie). Tym samym cała droga o długości 70 km zyskała parametry i status autostrady. 

Również od 13 października droga ekspresowa S61 ma już ponad 200 z docelowych 220 kilometrów. Podróżujący po północno-wschodniej części kraju mogą korzystać z odcinka od Ostrowi Mazowieckiej do Śniadowa. Tym samym w budowie całej trasy S61 została już tylko 13-kilometrowa obwodnica Łomży. 

29 września droga ekspresowa S3 wydłużyła się o kolejne kilometry. Tego dnia oddaliśmy do użytku ponad 12-kilometrowy odcinek Kamienna Góra Północ – Lubawka. Pozostały trzykilometrowy odcinek od węzła Lubawka do granicy państwa zostanie udostępniony kierowcom po zakończeniu prac na odcinku przygranicznym po stronie czeskiej. 

Od 28 września kierowcy podróżują autostradą A18 od granicy z Niemcami do granicy województw lubuskiego i dolnośląskiego. To efekt przebudowy drogi krajowej nr 18 i dostosowania jej do parametrów autostrady. Oddany do użytku odcinek ma swój początek blisko cztery kilometry przed węzłem Iłowa i biegnie do granicy woj. lubuskiego i dolnośląskiego. Jego długość to 16,2 km. 

26 września oddaliśmy do ruchu ważny fragment drogi ekspresowej S11 między Koszalinem i Bobolicami. Trasa wyprowadziła ruch tranzytowy z obecnego szlaku DK11, który przebiegał przez centrum Koszalina i szereg innych miejscowości, w tym Bobolice, gdzie często w okresie wakacyjnym tworzą się zatory drogowe.  

5 września droga ekspresowa S7 wydłużyła się o blisko 19-kilometrowy odcinek z Moczydła do węzła Miechów. Dzięki oddaniu odcinka Moczydło – Miechów łączna długość odcinków drogi ekspresowej na północ od Krakowa wzrosła ponad dwukrotnie, do 31,8 km.  

Od 31 sierpnia możemy korzystać z docelowej obwodnicy Tomaszowa Lubelskiego w ciągu drogi ekspresowej S17. To pierwszy z oddanych odcinków tej trasy od Piask pod Lublinem do granicy z Ukrainą w Hrebennem. 

31 sierpnia zakończyliśmy również prace przy obwodnicy Przecławia i Warzymic, dzięki czemu możemy ominąć te podszczecińskie miejscowości nowym przebiegiem drogi krajowej nr 13. Oddana do użytku dwujezdniowa obwodnica o długości 4,2 km rozpoczyna się od ronda Hakena w Szczecinie, a kończy na włączeniu w obecną DK13 na południe od Przecławia.  

 

Tegoroczne wakacje i... kolejne kilometry nowych dróg

Już wiemy, co zmieniło się na drogach krajowych od ostatnich wakacji. Ale budowy wciąż trwają – jedne się rozpoczynają, a inne zaraz będą się kończyć. To dobra informacja dla kierowców, bo oznacza kolejne kilometry nowych dróg. Sprawdźmy zatem, co przyniosą nam wakacyjne miesiące.   

W okresie wakacyjnym planowane są oddania do ruchu m.in.:  

  • znikną praktycznie wszystkie utrudnienia na blisko siedmiokilometrowym odcinku S1 Podwarpie – Dąbrowa Górnicza. Ograniczenie ruchu na jezdniach głównych pozostanie jedynie na węźle drogowym Dąbrowa Górnicza Pogoria w obrębie budowanego nowego wiaduktu WD-24, 
  • S3 Bolków – Kamienna Góra (16 km), 
  • ponad pięciokilometrowy fragment S7 Miechów – Szczepanowice
  • S16 Borki Wielkie – Mrągowo (niemal 13 km), 
  • A2 Kałuszyn – Groszki (12 km) oraz A2 Siedlce Zachód (Gręzów) – Siedlce Południe (Swoboda) (12,5 km). 

Nic nie zastąpi zdrowego rozsądku

Korzystne warunki pogodowe nie zwalniają kierowców z zachowania ostrożności na drodze. Bezpieczeństwo na drodze w dużej mierze zależy od nas samych. Po raz kolejny przypominamy więc o najważniejszych zasadach i dobrych praktykach. Zwłaszcza podczas wzmożonego ruchu wakacyjnego. 

Przed wyjazdem sprawdźmy trasę i ewentualne utrudnienia na drodze. Zwróćmy szczególną uwagę na stan techniczny pojazdu i jego wyposażenie. Apteczka, gaśnica czy trójkąt ostrzegawczy - oby nie były potrzebne, ale niech na wyposażeniu będą.   

Spakowani? Wszyscy gotowi? Przed wyjazdem sprawdzamy często bagaż, zadbajmy również o jego prawidłowe ułożenie w bagażniku i w schowkach pojazdu. Przy zderzeniu z prędkością około 50 km/h 1,5-litrowa butelka wody waży aż 60 kg, a telefon komórkowy nawet 10 kg! Bagaż zabezpieczony. Zapinamy pasy i w drogę!      

Prowadząc pojazd, dostosujmy prędkość nie tylko do obowiązujących limitów, ale również do warunków panujących na drodze. Szczególnie podczas pierwszych kilkunastu minut deszczu, gdy woda miesza się z warstwą nagromadzonego na jezdni kurzu. To właśnie wtedy nawierzchnia jest najbardziej śliska. Pamiętajmy o zachowaniu odpowiedniej odległości przed poprzedzającym pojazdem, nie wymuszajmy na pozostałych użytkownikach dróg jazdy powyżej obowiązujących limitów prędkości. W trakcie jazdy korzystajmy z przerw i nawadniajmy organizm.      

Wypadki niestety się zdarzają. Jeżeli mijasz miejsce, w którym doszło do groźnego zdarzenia, a służby ratunkowe jeszcze się nie pojawiły, zatrzymaj pojazd w bezpiecznym miejscu tak, by nie stwarzał zagrożenia dla innych uczestników ruchu. Następnie wezwij pomoc (numer alarmowy 112) i przystąp do udzielania pomocy poszkodowanym.   

Przejeżdżając obok wypadku, gdzie służby rozpoczęły już akcję ratowniczą, skup się na prowadzeniu pojazdu, nie przyglądaj się i nie powoduj dodatkowych utrudnień na swoim pasie ruchu. Wielu kierowców przejeżdżając obok zdarzenia drogowego, które miało miejsce na drugiej jezdni, zwalnia (czasem prawie zatrzymując pojazd), tylko żeby się przyglądać. Każde gwałtowne wytracanie prędkości może stworzyć zagrożenie dla pojazdów nadjeżdżających z tyłu.   

Jeżeli wskutek wypadku powstanie korek, pamiętaj o utworzeniu korytarza życia dla służb jadących z pomocą. Tworząc korytarz życia, sami pomagamy nie tylko służbom, ale przede wszystkim poszkodowanym w zdarzeniu.    

Wysokie temperatury męczą i osłabiają, powodując senność za kierownicą. Dlatego przed ruszeniem w trasę warto zaopatrzyć się w butelkę wody, aby nawadniać organizm, a podczas podróży robić regularne przerwy. Na pewno przydadzą się też okulary przeciwsłoneczne. Robiąc przerwę w trasie, nie zostawiajmy w samochodzie, nawet na chwilę, dzieci i zwierząt. Przy upałach we wnętrzu pojazdu temperatura jest znacznie wyższa od tej na zewnątrz!   

Nie śmieć! Droga to nie wysypisko

Niestety, użytkownicy dróg często w trakcie podróży samochodem wyrzucają przez okna pojazdu opakowania po jedzeniu, puste butelki, kubki i puszki. Czasem pozostawiają śmieci na poboczu drogi. Śmieci to nie tylko kwestia estetyki i kosztów ich uprzątnięcia, ale również bezpieczeństwo użytkowników dróg. W skali roku wydajemy naprawdę duże kwoty na sprzątanie i te wydatki chcielibyśmy ograniczyć.    

Środki na utrzymanie dróg krajowych pochodzą ze Skarbu Państwa, a więc z kieszeni podatników. Wszystko zależy od podróżujących po polskich drogach. Wystarczy, że będziemy szanowali wspólne dobro i przestrzegali powszechnych zasad czystości, tak jak robimy to w naszych domach.    

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad utrzymuje ok. 17 800 km dróg krajowych, a z uwzględnieniem dodatkowych jezdni, np. dróg serwisowych, to już ponad 22 000 km. To jaką kwotę będziemy musieli przeznaczać na sprzątanie, zależy od wszystkich użytkowników dróg.    

Wakacyjne ograniczenia w ruchu dla pojazdów powyżej 12 t

Ograniczenia te oznaczają zakaz ruchu pojazdów i zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 12 ton na drogach publicznych na obszarze całego kraju w wakacyjne weekendy, zaczynając od najbliższego piątku:   

  • piątek w godzinach 18-22,  
  • sobota w godzinach 8-14,  
  • niedziela w godzinach 8-22,  

oraz  

  • 14 sierpnia 2024 r. w godzinach 18-22,    
  • 15 sierpnia 2024 r. w godzinach 8-22.   

Utrudnienia i remonty? Wejdź na drogi.gddkia.gov.pl lub zadzwoń na 19 111!

Okres wakacyjny to czas wypoczynku i przerwy od pracy. Jednak z uwagi na warunki atmosferyczne, dla drogowców to szczyt sezonu budowlanego, dlatego prace idą pełną parą. Wiele nowych dróg budowanych jest po nowym śladzie i tam roboty budowlane wykonywane są z dala od istniejących dróg. Część prac jest jednak wykonywana na istniejącej sieci. To wiąże się z czasową organizacją ruchu, pewnymi ograniczeniami i utrudnieniami dla kierowców.   

Wykonawcy zostali zobowiązani przez GDDKiA do minimalizacji utrudnień w weekendowych szczytach komunikacyjnych. Dotyczy to również działań związanych z bieżącym utrzymaniem sieci m.in. koszenia traw, o czym już pisaliśmy

Dobrze zaplanowana podróż oraz dostęp do bieżących informacji o sytuacji na drogach krajowych zarządzanych przez GDDKiA, również przyczyniają się do bezpiecznego korzystania z tych dróg. Przypominamy, że ich użytkownicy mogą odwiedzić serwis GDDKiA, w którym znajdą m.in. informacje, jakich utrudnień oraz jakiej pogody mogą spodziewać się na trasie.  

 Szczegóły dotyczące warunków panujących na drogach krajowych podawane są również pod całodobowym numerem Informacji Drogowej GDDKIA 19 111. Numer obsługiwany jest przez funkcjonujące w GDDKiA Punkty Informacji Drogowej (PID). Ich pracownicy zbierają dane o stanie dróg i przekazują je podróżującym.     

Bądź na bieżąco z naszymi inwestycjami. Obserwuj GDDKiA w mediach społecznościowych 

Obserwuj nasze profile w mediach społecznościowych - Facebook, platforma X, Instagram, LinkedIn i Youtube. Jeżeli chcesz być na bieżąco z tym, co dzieje się na naszych inwestycjach i nie chcesz, żeby ominęła Cię jakaś istotna informacja, dołącz do niemal 130 tys. osób, które obserwują nas w mediach społecznościowych GDDKiA.  

Wszystkim, którzy wyruszają w trasę, życzymy bezpiecznych wyjazdów i powrotów z wakacyjnego wypoczynku. 

Zdjęcia (10)

{"register":{"columns":[]}}