Gościliśmy zarządców dróg z 22 krajów Europy
02.12.2022
Przez ostatnie dwa dni byliśmy gospodarzem 59. posiedzenia Rady Wykonawczej CEDR, organizacji zrzeszającej europejskich zarządców dróg. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele europejskich administracji drogowych z 22 krajów. Tematem przewodnim wydarzenia była Odporność infrastruktury drogowej a jej podatność na cyfryzację.
W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele europejskich administracji drogowych z Austrii, Belgii, Cypru, Czech, Danii, Finlandii, Islandii, Irlandii, Włoch, Łotwy, Litwy, Luksemburga, Niderlandów, Norwegii, Portugalii, Słowenii, Hiszpanii, Szwecji, Szwajcarii, Ukrainy, Wielkiej Brytanii i Polski.
I dzień obrad
Podczas pierwszego dnia obrad przedstawiciele wszystkich państw mieli możliwość wymiany poglądów i doświadczeń na temat rozwiązań stosowanych w ich państwach. Podczas posiedzenia Rady Wykonawczej CEDR rozmawialiśmy o przyszłości dróg w Europie, rozwoju elektromobilności oraz wpływie transportu ciężkiego i tranzytowego na infrastrukturę drogową.
W trakcie spotkania zorganizowano warsztaty, podczas których szukaliśmy rozwiązań dotyczących dostosowania infrastruktury do zmian związanych z elektromobilnością, pojazdami autonomicznymi i cyfryzacją.
GDDKiA zaprezentowała również informację na temat projektu pn. Krajowy System Zarządzania Ruchem na TEN-T (Transeuropejskiej Sieci Transportowej) - etap I, który obecnie jest największym projektem ITS (Inteligentne Systemy Transportowe) tego typu realizowanym w Europie.
II dzień obrad i wizyta w Centrum Zarządzania Tunelem na S2
Drugiego dnia przedstawiciele CEDR gościli w siedzibie Instytutu Techniki Budowlanej. Rozmawiali o bezpieczeństwie pożarowym w tunelach - projektowaniu, doborze rozwiązań i ocenie ryzyka. Następnie udali się do Centrum Zarządzania Tunelem na drodze ekspresowej S2 w Warszawie. Celem tej wizyty było nie tylko zaprezentowanie zastosowanych w tunelu innowacyjnych rozwiązań z zakresu inteligentnych systemów transportowych (ITS), lecz również poruszenie zagadnień związanych z bezpieczeństwem, w tym również ochroną przeciwpożarową.
CEDR (Conference of European Directors of Road)
CEDR zajmuje się wszystkimi aspektami rozwoju transportu drogowego. Analizuje kwestie związane z rozwojem transportu drogowego, tworzy raporty i przedstawia rekomendacje, współpracując m.in. z Komisją Europejską.
GDDKiA od wielu lat jest aktywnym członkiem CEDR. Wytypowani pracownicy GDDKiA biorą udział w pracach technicznych grup roboczych (Wskaźniki dla sieci drogowej, Zarządzanie majątkiem drogowym, Procedura przetargowa i zamówienia publiczne, Poprawa BRD, Hałas drogowy, Zmiany klimatyczne, Rola dróg w transporcie multimodalnym, ITS a krajowe administracje drogowe).