Jedź bezpiecznie i nie daj zaskoczyć się jesieni!
18.10.2023
Coraz więcej mglistych dni, opady deszczu, niższa temperatura i mokre liście na drodze – to pierwsze oznaki jesieni, które możemy zauważyć w pogodzie. Czym charakteryzuje się ta pora roku? Zmienną aurą, bezpośrednio wpływającą na prowadzenie pojazdu. Warto pamiętać o kilku zasadach, dzięki którym, nawet przy pogarszających się warunkach atmosferycznych, bezpiecznie dojedziemy do wyznaczonego celu.
Trudne warunki jesienią
Przy niesprzyjających warunkach pogodowych droga hamowania znacząco się wydłuża. Pamiętajmy, że znaki ograniczenia prędkości wskazują prędkość maksymalną, jaka obowiązuje na danym odcinku. Na drodze trzeba zachować zdrowy rozsądek. Dostosujmy prędkość do panujących warunków atmosferycznych, jak również do natężenia ruchu.
Nie zapominajmy także o odpowiednim przygotowaniu pojazdu – sprawnych wycieraczkach i czystych reflektorach. Nie nadużywajmy przednich i tylnych świateł przeciwmgłowych, które przy niewielkim ograniczeniu przejrzystości powietrza lub dobrej widoczności tylko oślepią innych użytkowników drogi.
Jeżeli spada temperatura, warto też pomyśleć o zmianie opon na zimowe. Optymalne okno pracy tego rodzaju ogumienia zaczyna się, gdy temperatura powietrza spada poniżej 7 stopni Celsjusza.
Bezpieczeństwo. Na drodze zawsze jest priorytetem
Podkreślaliśmy to już wielokrotnie. Drogi to nie prywatne tory wyścigowe i muszą być wykorzystywane przez użytkowników zgodnie z obowiązującymi przepisami ruchu drogowego. Prowadźmy pojazdy płynnie, tak aby podróż była przyjemnością, a nie walką o sekundy. Nie wywierajmy presji na innych uczestnikach ruchu drogowego, nie ponaglajmy ich mrugając światłami czy też jadąc na zderzaku.
Pamiętajmy o zachowaniu bezpiecznego odstępu od poprzedzającego nas pojazdu. Bądźmy uprzejmi dla innych kierowców, ułatwiajmy im wyprzedzenie wolniejszych pojazdów, a na zwężeniach stosujmy jazdę na suwak. To kierowcy mają największy wpływ na bezpieczeństwo na drodze.
Korytarz życia - obowiązek, który ratuje życie
Na polskich drogach, od 6 grudnia 2019 r., korytarz życia jest obowiązkiem wynikającym z przepisów prawa. Czym jest korytarz życia i jak prawidłowo go utworzyć pisaliśmy na naszej stronie internetowej.
Wejdź na drogi.gddkia.gov.pl lub zadzwoń na 19 111!
Planujesz podróż po drogach krajowych? Koniecznie sprawdź, jakich utrudnień możesz spodziewać się na trasie. Zauważyłeś uszkodzony element infrastruktury drogowej lub nawierzchni i chciałbyś to zgłosić do najbliższego oddziału GDDKiA? Te i wiele innych informacji możesz znaleźć pod adresem –drogi.gddkia.gov.pl. Kolejnym źródłem informacji dla wszystkich planujących podróż po drogach krajowych jest – czynny 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu – numer ogólnopolskiej Informacji Drogowej 19 111.