Mamy decyzję środowiskową dla obwodnicy Koźmina Wielkopolskiego
22.09.2021
Uzyskaliśmy decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla obwodnicy Koźmina Wielkopolskiego w ciągu drogi krajowej nr 15 (DK15). Decyzja ta zatwierdza przebieg obwodnicy i pozwala na ogłoszenie postępowania przetargowego na realizację inwestycji w systemie Projektuj i buduj. Planujemy ogłosić postępowanie do końca 2021 roku. Obwodnica Koźmina Wielkopolskiego została ujęta w rządowym Programie budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030.
Miasto omija od wschodu
Zaplanowana inwestycja będzie przebiegać po wschodniej stronie miejscowości. Obwodnica rozpoczynać się będzie po stronie północnej w rejonie skrzyżowania z drogą powiatową w kierunku miejscowości Sapieżyn. Dalej przebiegać będzie w kierunku południowym przecinając drogi powiatowe w kierunku Pleszewa oraz Rozdrażewa, na których zostaną zaprojektowane skrzyżowania. Koniec obwodnicy planowany jest w rejonie miejscowości Lipowiec, gdzie włączy się w istniejący ślad DK15 w kierunku miejscowości Krotoszyn.
Cel
W ramach inwestycji powstanie nowy odcinek drogi klasy GP (drogi głównej ruchu przyspieszonego) o długości około 6 km. Dzięki obwodnicy z Koźmina Wielkopolskiego zostanie wyprowadzony ruch tranzytowy. Tym samym nastąpi poprawa bezpieczeństwa mieszkańców, odciążenie układu komunikacyjnego i zwiększenie przepustowości dróg. Inwestycja poprawi również warunki i bezpieczeństwo przejazdu dla ruchu dalekobieżnego i regionalnego w układzie równoleżnikowym, w szczególności pomiędzy Jarocinem a Trzebnicą, a także pomiędzy Poznaniem a Wrocławiem. Na tym odcinku droga krajowa nr 15 będzie istotnym połączeniem korytarzy dróg ekspresowych S5 i S11. Program budowy 100 obwodnic w województwie wielkopolskim.
W ramach Programu w województwie wielkopolskim powstanie łącznie osiem obwodnic:
-
Gostynia w ciągu drogi krajowej nr 12,
-
Koźmina Wielkopolskiego w ciągu drogi krajowej nr 15,
-
Krotoszyna, Zdun i Cieszkowa w ciągu drogi krajowej nr 15,
-
Kamionnej w ciągu drogi krajowej nr 24,
-
Kalisza w ciągu drogi krajowej nr 25,
-
Strykowa w ciągu drogi krajowej nr 32,
-
Żodynia w ciągu drogi krajowej nr 32,
-
Grzymiszewa w ciągu drogi krajowej nr 72.
O Programie
W ramach rządowego Programu powstanie 100 obwodnic na sieci dróg krajowych o łącznej długości ok. 830 km. Będą to trasy o najwyższych parametrach technicznych, dostosowane do przenoszenia obciążenia 11,5 t/oś. Inwestycjom tym będą towarzyszyły urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego, w tym oświetlenie spełniające wytyczne prawidłowego oświetlenia przejść dla pieszych.
Koszt realizacji 100 obwodnic został oszacowany na blisko 28 mld zł. Ich budowa będzie finansowana ze środków Krajowego Funduszu Drogowego prowadzonego przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Inwestycje związane z budową nowych obwodnic będą realizowane przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad.
Jednym z najważniejszych efektów realizacji programu będzie poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego, wyprowadzenie ruchu z zatłoczonych miast, czystsze powietrze, mniejszy hałas i poprawa przepustowości sieci drogowej.