W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Podtrzymujemy plan przetargów na ten rok

15.04.2022

W całym 2022 r. ogłosimy przetargi na zadania o łącznej długości prawie 475 km i szacunkowej wartości blisko 22,5 mld zł. Będzie to blisko 340 km dróg ekspresowych, ponad 30 km obwodnic oraz postępowania na poszerzenie autostrady A2 od węzła Łódź Północ do węzła Konotopa (88,2 km) i dobudowę drugiej jezdni na S19 Sokołów Małopolski Północ - Jasionka (13,8 km).

Na zdjęciu widać prace nad zbrojeniem drogi. Widoczne są maszyny budowlane i pracownicy wykonawcy.

Obecnie głównym celem całej, szeroko rozumianej branży infrastrukturalnej jest utrzymanie płynności i stabilności rynku poprzez kontynuację planów inwestycyjnych. Dlatego podtrzymujemy nasze założenia przetargowe, pomimo trwającej wojny w Ukrainie. Nie będziemy też już przesuwać terminów składnia ofert. 

Ogłoszone postępowania

Od początku roku ogłosiliśmy już cztery przetargi na realizację dróg o długości niemal 25,5 km. Są to postępowania na dwa odcinki drogi ekspresowej S19 od węzła Lutcza do węzła Iskrzynia (woj. podkarpackie), na realizację przejścia przez Kielce w ciągu drogi ekspresowej S74 (woj. świętokrzyskie) oraz na budowę drogi krajowej nr 11 na odcinku od ronda Janiska do węzła Kołobrzeg Wschód (woj. zachodniopomorskie). 

Najbliższe otwarcia ofert

Jeszcze w tym miesiącu otworzymy oferty w sześciu trwających przetargach. W pięciu z nich, w marcu przesunęliśmy terminy składania ofert. Są to postępowania na trzy odcinki drogi ekspresowej S17 w woj. lubelskim od Zamościa do Hrebennego oraz na rozbudowę dwóch odcinków drogi krajowej nr 22 w woj. pomorskim: Knybawa - Gnojewo oraz Królewo - granica woj. pomorskiego i warmińsko-mazurskiego. Szósty przetarg dotyczy odcinka S19 Lutcza - Domaradz (woj. podkarpackie). 

Przesunęliśmy niektóre terminy składania ofert - tabela z danymi.

O naszych planach przetargowych na ten rok szczegółowo informowaliśmy pod koniec grudnia 2021 r. 

Celem jest stabilność rynku

Aby zapewnić stabilność sektora budownictwa w Polsce, nie tylko podtrzymujemy nasze plany przetargowe, ale i podejmujemy szereg innych działań. Zintensyfikowaliśmy dialog z wykonawcami, dostawcami, organizacjami branżowymi oraz sektorem finansowym. Z uwagi na zmiany w ogólnoświatowej gospodarce wywołane wojną na Ukrainie wydłużyliśmy też termin składania ofert w niektórych przetargach (większość wykonawców, którzy złożyli w nich oferty, wyraziła zgodę na przedłużenie terminu związania ofertą - pisaliśmy o tym 24 marca br.). Zaznaczamy, że kolejne postępowania będą ogłaszane zgodnie z planem, w ramach przyjętych dotychczas ram czasowych. Podnieśliśmy również limit waloryzacji w całym cyklu życia inwestycji (szczegółowo opisujemy to w naszym komunikacie z 8 kwietnia br.). 

Niezmienne apelujemy do wykonawców o przemyślane składanie ofert uwzględniających m.in. wszystkie ryzyka oraz obowiązujące limity waloryzacji. Ważne jest, aby wykonawcy dokonali właściwej analizy i podjęli decyzję przed podpisaniem umów, mając na uwadze, że faza realizacji i rzeczywistych kosztów przyjdzie faktycznie najwcześniej w 2024 r. To co obecnie najważniejsze, to zachowanie spokoju, bieżące monitorowanie sytuacji oraz współpraca. 

{"register":{"columns":[]}}