W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Rzetelne oferty i mobilizacja - to klucz do sprawnej realizacji inwestycji

30.07.2021

Po raz kolejny spotkaliśmy się z przedstawicielami branży budowlanej, by omówić bieżącą sytuację na kontraktach drogowych. Podzieliliśmy się wnioskami z wizyt na placach budowy, przedstawiliśmy plany przetargowe do końca 2021 r. i pokazaliśmy zmiany w harmonogramach realizacji nowych inwestycji, jakie wprowadzimy dla racjonalnego zarządzania czasem i zasobami.

Prace na budowie S61 Kolno - Stawiski

Nasze systematyczne spotkania z wykonawcami, przedstawicielami firm realizujących na nasze zlecenie kontrakty drogowe, a także z reprezentantami organizacji reprezentujących branżę budowlaną, to konsekwentny i konstruktywny dialog. Podczas spotkań prezentujemy zarówno stan zaawansowania realizacji inwestycji, toczących się przetargów, zawartych umów oraz planów ogłaszania przetargów do końca 2021 r.


- Apeluję o rzetelne przygotowywanie ofert i nietracenie energii na składanie odwołań od treści specyfikacji warunków zamówienia, której wzorce ustalaliśmy wspólnie z branżą – podkreślał Tomasz Żuchowski, p.o. Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad. – Takie działania wydłużają czas postępowań przetargowych o kilka miesięcy, a jak pokazuje życie, są wyłącznie taktyką biznesową związaną z brakami kadrowymi oferentów. Na 20 trwających obecnie postępowań przetargowych w 13 z nich wpłynęły odwołania, z czego 11 dotyczyło SWZ. Tracimy czas, a powinniśmy go wykorzystywać do sprawnej realizacji inwestycji.


Kolejny problem, z jakim spotykamy się coraz częściej, to brak odpowiedniej mobilizacji wykonawców. Z jednej strony zwlekają z pojawieniem się na nowych placach budów, z drugiej nie wykorzystują sprzyjających warunków pogodowych do efektywnego gospodarowania kadrami, sprzętem i czasem pracy.


- Nasz plan przetargów, a także Program Budowy Dróg Krajowych pokazują, że przez następne kilka-, kilkanaście lat rynek budownictwa drogowego w Polsce da zatrudnienie wielu wykonawcom. Oczekujemy od nich rzetelnego podejścia do opracowywania ofert, dysponowania własnym potencjałem wykonawczym oraz późniejszej sprawnej realizacji inwestycji – mówił szef GDDKiA. – Nie chcemy ponownie walki cenowej, zaburzenia relacji pomiędzy popytem i podażą.


W trakcie spotkania przedstawiliśmy założenia dla nowego, standardowego harmonogramu realizacji inwestycji drogowych i kamieni milowych. Te propozycje wynikają z analizy dotychczas realizowanych inwestycji w trybie Projektuj i buduj. Pierwszy kamień milowy, złożenie wniosku o wydanie decyzji o zezwolenie na realizację inwestycji drogowej (ZRID), pozostanie bez zmian i wynosi 10 miesięcy. O dwa miesiące, z siedmiu do dziewięciu, wydłużymy czas na uzyskanie decyzji ZRID. Z kolei czas na ukończenie, uzyskanie przejezdności trasy głównej, skrócimy z 22 do 20 miesięcy (wykonawcy w dotychczas rozstrzyganych przetargach najczęściej deklarują skrócenie go o dodatkowe trzy miesiące do 19). To pozwoli na szybsze udostępnienie kierowcom trasy głównej. Wprowadzimy dodatkowe pięć miesięcy na dokończenie prac poza trasą główną (budowa dróg serwisowych, miejsc obsługi podróżnych, obwodów utrzymania drogi, nasadzenia itp.). Szczegóły w prezentacji poniżej.
 

Materiały

Prezentacja na spotkanie informacyjne z branżą budowlaną
Spotkanie​_informacyjne​_30​_07​_2021​_r.pdf 3.98MB

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}