W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Siedem nowych miast, wiele komfortowych dróg

03.01.2025

Od 1 stycznia 2025 roku mamy w naszym kraju siedem nowych miast: Kazanów w woj. mazowieckim, Końskowola, Kurów i Wąwolnica w woj. lubelskim, Kobylnica w woj. pomorskim, Sobków w woj. świętokrzyskim i Zaniemyśl w woj. wielkopolskim. Jeśli zastanawialiście się, co łączy największe miasta w Polsce z tymi nieco mniejszymi, to podpowiadamy. Jest to m.in. sieć dróg krajowych. Sprawdziliśmy, jak najlepiej dojechać ze świeżo upieczonych miast do stolicy danego województwa.

Odcinek drogi ekspresowej, widok z poziomu jezdni. Na pierwszym planie widoczny słupek pikietażowy, a za nim znak z informacją o liczbie kilometrów do Gdyni i Gdańska.

Tworzymy spójną sieć

Powstanie nowych miast jest efektem zmian wprowadzonych rozporządzeniem Rady Ministrów z 30 lipca 2024 r.

Dzięki spójnej sieci dróg krajowych, w tym ponad 5200 km dróg szybkiego ruchu, poprawiamy komfort podróżowania dla kierowców w całej Polsce. Dotyczy to również tych, którzy z któregoś z siedmiu nowych miast chcieliby dojechać do stolicy swojego regionu.

Mieszkańcy Kazanowa, chcący dojechać do Warszawy, skorzystają z drogi krajowej nr 12 (DK12), a następnie drogi wojewódzkiej nr 735 (DW735). Na węźle Radom Północ wjadą na drogę ekspresową S7. Tą trasą wygodnie i bezpiecznie dojadą aż do samej stolicy Polski (będzie to droga liczącą ponad 80 km).

O tym, jak istotną trasą dla woj. lubelskiego jest droga ekspresowa S17, świadczy sytuacja trzech nowych miast z tego regionu. Kierowcy skorzystają z niej, jadąc do Lublina zarówno z Końskowoli (dojazd od S12), jak i Kurowa. Mieszkańcy miasta Wąwolnica mogą dojechać do stolicy województwa albo DW830, albo nieco dłuższą, ale porównywalną czasowo trasą, która obejmuje m.in. drogę ekspresową S17 (wjazd na węźle Nałęczów).

Osoby z położonego w powiecie słupskim miasta Kobylnica, chcący komfortowo podróżować do Gdańska, będą jednymi z głównych beneficjentów powstania drogi ekspresowej S6. Obecnie trwa budowa ponad 70 km pomorskiej S6, która docelowo połączy Szczecin z Trójmiastem. Inwestycja jest podzielona na pięć zadań: dobudowa drugiej jezdni w ciągu obwodnicy Słupska, koniec obwodnicy Słupska – Bobrowniki, Bobrowniki – Skórowo, Skórowo – Leśnice i Leśnice – Bożepole Wielkie. Z trzech odcinków S6 między Bożepolem Wielkim a Gdynią, o łącznej długości ok. 42 km, kierowcy korzystają już od grudnia 2022 roku.

Najkrótsza trasa z miasta Sobków do Kielc biegnie m.in. przez DK73 (gdzie trwa realizacja drugiego odcinka obwodnicy Morawicy i Woli Morawickiej), a najszybsza częściowo w ciągu S7 (zjazd na DW762 na węźle Kielce Południe). Z kilkunastu kilometrów drogi ekspresowej S11 skorzystają z kolei kierowcy jadący z Zaniemyśla do Poznania.

Kluczowe połączenia

GDDKiA zarządza siecią dróg o długości ok. 18 tys. km, w tym ponad 5200 km dróg szybkiego ruchu (niemal 1885 km autostrad i ponad 3320 km dróg ekspresowych).

W tym roku planujemy oddać do ruchu ponad 400 km nowych dróg (pisaliśmy o tym w komunikacie z 30 grudnia 2024 r.). Ogłosimy też przetargi na co najmniej 330 km dróg (więcej szczegółów w komunikacie).

Nasze inwestycje zmieniają rzeczywistość transportową w Polsce. Skracają czas dojazdu z mniejszych miast i miejscowości do największych ośrodków w kraju i poprawiają bezpieczeństwo ruchu drogowego. Zwiększają też komfort życia mieszkańców, wyprowadzając uciążliwy ruch tranzytowy poza teren miejscowości.

{"register":{"columns":[]}}