Światowy Dzień Ofiar Wypadków Drogowych 2022
20.11.2022
W trzecią niedzielę listopada obchodzony jest Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych. Zainicjowany został przez angielską organizację Road Peace w 1993 r. Początkowo jako Europejski Dzień Pamięci, a od października 2005 r., po zaproszeniu przez Zgromadzenie Ogólne ONZ państw członkowskich i społeczności międzynarodowej, jako wydarzenie ogólnoświatowe. W Polsce główne obchody Dnia Pamięci odbywają się w miejscowości Zabawa koło Tarnowa, m.in. przy Pomniku Ofiar Wypadków Drogowych „Przejście”.
Ostrożność i zdrowy rozsądek
Bezpieczeństwo na drodze w dużej mierze zależy od nas samych. Po raz kolejny przypominamy o najważniejszych zasadach i dobrych praktykach. Zachęcamy też do stosowania się do dekalogu rozsądnego kierowcy.
Zgodnie z prawem i zasadami bezpiecznej jazdy
Podkreślaliśmy to już wielokrotnie. Drogi to nie prywatne tory wyścigowe i muszą być wykorzystywane przez użytkowników zgodnie z obowiązującymi przepisami ruchu drogowego. To kierowcy mają największy wpływ na bezpieczeństwo na drodze.
O najważniejszych zasadach dotyczących m.in. bezpiecznego poruszania się po autostradach i drogach ekspresowych, odczytywania informacji ze znaków o zmiennej treści czy sprawnego włączania się do ruchu już przypominaliśmy na naszej stronie wielokrotnie.
Warto też wspomnieć, że jazda na suwak oraz korytarz życia w grudniu 2019 r. stały się obowiązkiem, a od 1 czerwca 2021 r. weszła w życie kolejna nowelizacja przepisów Prawo o ruchu drogowym. Dzięki niej nastąpiło m.in. uregulowanie kwestii bezpiecznej odległości między pojazdami na autostradach i drogach ekspresowych, która powinna być równa połowie prędkości.
Ćwiczenia służb ratowniczych i GDDKiA
Z roku na rok przybywa w Polsce bezpiecznych, dwujezdniowych dróg. Niestety za sprawą brawurowej jazdy kierowców czy też braku utrzymywania odpowiedniego odstępu pomiędzy pojazdami, wciąż zdarzają się kolizje i wypadki. Wtedy potrzebne jest szybkie, efektywne działanie i wzorowa współpraca wielu służb. Liczy się każda minuta.
Każda akcja ratownicza jest inna, jednak pewne mechanizmy działań można wyćwiczyć i udoskonalać. Tak właśnie robimy, wspólnie ze służbami ratowniczymi - Państwową i Ochotniczą Strażą Pożarną, Policją, Pogotowiem oraz Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym - w wielu miejscach w Polsce. Ostatni raz pisaliśmy o ćwiczeniach służb przed otwarciem tunelu na Zakopiance.
Bezpieczna infrastruktura drogowa to nasz priorytet
Rządowe inwestycje realizowane przez GDDKiA - zarówno budowa nowych dróg oraz bieżące utrzymanie obecnej sieci - przyczyniają się do poprawy bezpieczeństwa użytkowników. Nowoczesne trasy szybkiego ruchu, obwodnice miast oraz stały monitoring i korekty infrastruktury w miejscach, gdzie często dochodzi do zdarzeń drogowych - to wszystko przekłada się na bezpieczeństwo kierowców. W sierpniu informowaliśmy o realizacji Programu Bezpiecznej Infrastruktury Drogowej 2021-2024.
Tablice STOP Zły kierunek
W ubiegłym roku pilotażowo postawiliśmy pierwszych 10 tablic wzorowanych na rozwiązaniach stosowanych m.in. w Austrii, Niemczech, Słowacji czy Chorwacji. Charakterystyczne duże, żółte tablice z napisem STOP Zły kierunek i symbolem dłoni z umieszczonym na niej piktogramem znaku zakaz wjazdu pojawiły się m.in. przy autostradzie A4 na węzłach Opole Zachód, Rzeszów Północ i Przemyśl.
Wiosną tego roku rozpoczęliśmy montaż kolejnych 111 tablic i jednocześnie wskazywaliśmy nowe lokalizacje, gdzie powinny się one pojawić.
W efekcie, dziś na łącznicach węzłów dróg szybkiego ruchu administrowanych przez GDDKiA, a także MOP-ach, mamy zamontowanych ponad 460 tablic STOP Zły kierunek. Sukcesywnie zatwierdzać będziemy następne lokalizacje.
Nasze działania popierają kierowcy - we wrześniu br. przedstawiliśmy wyniki ankiety dotyczącej rozpoznawalności nowych tablic.
Bezpieczeństwo przede wszystkim
Będąc uczestnikiem ruchu drogowego, należy zachować szczególną ostrożność. Chwila nieuwagi, nieznaczne przekroczenie prędkości, krótka rozmowa przez telefon na przejściu dla pieszych, a konsekwencje zostają na całe życie. Czasami oznaczają śmierć i kalectwo. Brawura, pośpiech czy brak koncentracji - nie ma wytłumaczenia!