W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Umowa na dofinansowanie unijne dla S17

09.10.2024

Ponad 61 mln euro wyniesie dofinansowanie na zaprojektowanie i budowę ponad 17-kilometrowego odcinka S17 Tomaszów Lubelski - Hrebenne. To efekt umowy o dofinansowanie (Grant Agreement) podpisanej między GDDKiA a Europejską Agencją Wykonawczą ds. Klimatu, Infrastruktury i Środowiska (CINEA).

Obwodnica Tomaszowa Lubelskiego w okolicy planowanej budowy MOP-ów

Umowa jest wynikiem rozstrzygnięcia piątego konkursu w ramach puli ogólnej instrumentu Łącząc Europę 2021-2027 (Connecting Europe Facility – CEF), w którym GDDKiA złożyła swoją aplikację jako samodzielny beneficjent. Zatwierdzona umową kwota dofinansowania stanowi 50 proc. wydatków kwalifikowanych na kontynuację projektowania i budowę ponad 17-kilometrowego odcinka trasy S17 od Tomaszowa Lubelskiego do Hrebennego (wraz z infrastrukturą towarzyszącą). 

Cele projektu

Celem projektu jest budowa w ramach sieci TEN-T komfortowego i nowoczesnego połączenia drogowego o wysokiej przepustowości. Wybudowana droga usprawni ruch międzynarodowy między Unią Europejską a Ukrainą. Inwestycja będzie stanowić wsparcie dla rozwoju przejścia granicznego między Polską (Hrebenne) a Ukrainą (Rawa Ruska) w celu poprawy transportu towarów i ludzi. Projekt wpisuje się w inicjatywę unijną pn. Korytarze Solidarności. Obejmuje także nadzór i zarządzanie nad realizacją inwestycji. 

W woj. lubelskim przygraniczny odcinek S12 również z umową o dofinansowanie

Przypominamy, że pod koniec maja br. w ramach rozstrzygniętego czwartego konkursu w ramach puli Mobilność Wojskowa CEF, podpisaliśmy umowę (Grant Agreement) na dofinansowanie odcinka drogi ekspresowej S12 od Chełma do MOP Teosin. Dokument podpisany między GDDKiA a Europejską Agencją Wykonawczą ds. Klimatu, Infrastruktury i Środowiska opiewa na kwotę około 64 mln euro. 

CEF - Łącząc Europę

CEF to instrument finansowy zarządzany przez Komisję Europejską, która dokonuje wyboru projektów do dofinansowania w wyniku ogłaszanych konkursów. Tylko najważniejsze w skali całej UE projekty, w dodatku konkurencyjne wobec zgłoszeń z innych państw członkowskich, mają szansę otrzymać dofinansowanie. CEF wspiera trzy obszary: sieć transportową, energetyczną oraz telekomunikacyjną. Więcej o projektach GDDKiA dofinansowanych z CEF piszemy na naszej stronie internetowej perspektywa 2014-2020 i perspektywa 2021-2027.  

UE

{"register":{"columns":[]}}