W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wróćmy bezpiecznie z wakacji

25.08.2022

Wakacje to wzmożony ruch na drogach, zwłaszcza aut osobowych. Bezpośrednio wiąże się to z wyjazdami urlopowymi. Sprawdziliśmy, gdzie średni dobowy ruch w miesiącach letnich notuje największy wzrost. Apelujemy do kierowców o bezpieczną jazdę i stosowanie się do dobrych praktyk na drodze. Przed nami ostatni wakacyjny weekend i powroty do domów.

Bezpiecznych powrotów z wakacji. Na zdjęciu widzimy S7 na obwodnicy Białobrzegów i nowy most na Pilicy

Wzmożony ruch aut osobowych podczas wakacji

W Generalnym Pomiarze Ruchu 2020/2021 (GPR) dla każdego odcinka na sieci dróg krajowych obliczono wielkość średniego dobowego ruchu w miesiącach letnich (SDRL 2020/21). O ile średnio na dobę z dróg krajowych korzysta ok. 13,6 tys. pojazdów to w okresie letnich miesięcy, lipca i sierpnia, SDRL 2020/21 wyniósł niespełna 15 tys. pojazdów na dobę.

Zgodnie z pomiarami GPR wzrost ruchu pojazdów w miesiącach letnich odnotowaliśmy we wszystkich województwach. Największy wzrost dotyczy woj. warmińsko-mazurskiego - o przeszło 24 proc., drugie w kolejności jest woj. zachodniopomorskie ze wzrostem blisko 24 proc. Podium uzupełnia woj. kujawsko-pomorskie, gdzie pomiary wskazały blisko 18-procentowy wzrost ruchu pojazdów. Pozostałe województwa to wzrost w przedziale od czterech do kilkunastu procent.

A jak to wygląda na konkretnych odcinkach dróg krajowych?

Ruch wakacyjny to ponad 10 tys. pojazdów na dobę więcej m.in. na autostradzie A1 na wysokości Ciechocinka (woj. kujawsko-pomorskie) i w okolicach węzła Łódź Północ w kierunku północnym (woj. łódzkie) gdzie ruch pojazdów wzrósł z około 30 tys. pojazdów na dobę do prawie 40 tys.

Ponad 10 tys. pojazdów na dobę więcej w sezonie letnim przejeżdża obwodnicą trójmiejską w ciągu S6 (woj. pomorskie) - tutaj SDRR to około 93 tys. pojazdów na dobę, natomiast SDRL to już 103 tys. Podobny wzrost odnotowano na drodze ekspresowej S7 na wysokości Nowego Dworu Gdańskiego (woj. pomorskie) gdzie SDRR wynosi ok. 29 tys. pojazdów na dobę, a SDRL 39 tys. Na S3 między węzłami Klucz i Pyrzyce (woj. zachodniopomorskie) to wzrost z około 20 tys. pojazdów na dobę (SDRR) do około 29 tys.

Z kolei na DK63 na odcinku Pisz-Kolno (woj. warmińsko-mazurskie) GPR wskazał wzrost z ok. 4,7 tys. (SDRR) do około 7,3 tys. pojazdów na dobę. Na krajowej szesnastce również w woj. warmińsko-mazurskim w okresie letnim odnotowaliśmy wzrost średniego dobowego ruchu pojazdów z poziomu ok 3 tys. do ok. 5,7 tys.

Te i inne pomiary GPR 2020/21 dostępne są na naszej stronie internetowej.

Nic nie zastąpi zdrowego rozsądku

Korzystne warunki pogodowe nie zwalniają kierowców z zachowania ostrożności podczas podróży. Bezpieczeństwo na drodze w dużej mierze zależy od nas samych. Po raz kolejny przypominamy więc o najważniejszych zasadach i dobrych praktykach. Zwłaszcza podczas wzmożonego ruchu wakacyjnego.

Przed wyjazdem sprawdźmy trasę i ewentualne utrudnienia na drodze. Zwróćmy szczególną uwagę na stan techniczny pojazdu i jego wyposażenie. Apteczka, gaśnica czy trójkąt ostrzegawczy - oby nie były potrzebne, ale niech na wyposażeniu będą.

Spakowani? Wszyscy gotowi? Przed wyjazdem sprawdzamy często bagaż, zadbajmy również o jego prawidłowe ułożenie w bagażniku i w schowkach pojazdu. Przy zderzeniu z prędkością około 50 km/h 1,5-litrowa butelka wody waży aż 60 kg, a telefon komórkowy nawet 10 kg! Bagaż zabezpieczony.  Zapinamy pasy i w drogę!

Prowadząc pojazd, dostosujmy prędkość nie tylko do obowiązujących limitów, ale również do warunków panujących na drodze. Jeźdźmy płynnie, tak aby podróż była przyjemnością, a nie walką o sekundy. Nie wywierajmy presji na innych uczestnikach ruchu drogowego, nie ponaglajmy ich mrugając światłami czy też jadąc na zderzaku. Pamiętajmy o zachowaniu bezpiecznego odstępu od poprzedzającego nas pojazdu. Bądźmy uprzejmi dla innych kierowców, ułatwiajmy im wyprzedzenie wolniejszych pojazdów, a na zwężeniach stosujmy jazdę na suwak.

Wypadki niestety się zdarzają. Jeżeli mijasz miejsce wypadku, gdzie nie ma służb, zatrzymaj pojazd w bezpiecznym miejscu tak, aby nie stwarzał zagrożenia dla innych uczestników ruchu. Wezwij pomoc (numer alarmowy 112), poinformuj odpowiednie służby i przystąp do udzielania pomocy poszkodowanym.

Jeżeli przejeżdżasz obok wypadku, gdzie służby rozpoczęły już akcję ratowniczą, skup się na prowadzeniu pojazdu, nie przyglądaj się i nie powoduj utrudnień na swoim pasie ruchu. Wielu kierowców przejeżdżając obok zdarzenia drogowego, które miało miejsce na drugiej jezdni, zwalnia (czasem prawie zatrzymując pojazd), żeby się przyglądać. Każde gwałtowne wytracanie prędkości może stworzyć zagrożenie dla pojazdów nadjeżdżających z tyłu.

Jeżeli wskutek zdarzenia powstanie korek, pamiętaj o utworzeniu korytarza życia dla służb jadących z pomocą. Tworząc korytarz życia, sami pomagamy nie tylko służbom, ale przede wszystkim poszkodowanym w zdarzeniu. Nie wysiadajmy z pojazdów by obserwować akcję ratowniczą, możemy zostać potrąceni przez pojazdy służb zmierzające na miejsce zdarzenia. Jeśli utknęliśmy w korku czekajmy na działania służb prowadzących akcję ratowniczą. To Policja podejmie decyzję o wprowadzeniu objazdów i ewakuacji pojazdów stojących w korku. Nie cofajmy, nie zawracajmy, nie jedźmy pod prąd - w ten sposób możemy przyczynić się do kolejnego wypadku. Zwracajmy uwagę na informacje wyświetlane na znakach zmiennej treści.

Zachęcamy też do stosowania się do dekalogu rozsądnego kierowcy.

Szczegółowa lista utrudnień na drogach krajowych znajduje się w naszym serwisie drogi.gddkia.gov.pl w zakładce Lista utrudnień.

Zwracamy się z apelem o zachowanie szczególnej ostrożności i stosowanie się do oznakowania na drodze.

Koniec wakacji to koniec wakacyjnych ograniczeń dla ciężarówek

Przypominamy również w najbliższy weekend po raz ostatni będą obowiązywały wakacyjne ograniczenia w ruchu dla pojazdów powyżej 12 t.

Oznaczają one zakaz ruchu pojazdów i zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 12 ton na drogach publicznych na obszarze całego kraju w wakacyjne weekendy:

  • w piątki od 18:00 do 22:00, 
  • w soboty od 8:00 do 14:00, 
  • w niedziele od 8:00 do 22:00.

Wejdź na drogi.gddkia.gov.pl lub zadzwoń na 19 111!

Planujesz wakacyjną podróż samochodem lub motocyklem po drogach krajowych? Koniecznie sprawdź, jakich utrudnień możesz się spodziewać na trasie. Zauważyłeś uszkodzony element infrastruktury drogowej lub nawierzchni i chciałbyś to zgłosić do najbliższego oddziału GDDKiA? Te i wiele innych informacji możecie znaleźć pod jednym adresem - drogi.gddkia.gov.pl. Kolejnym źródłem informacji dla wszystkich planujących podróż po drogach krajowych jest numer ogólnopolskiej Informacji Drogowej 19 111. Jest on czynny 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.

Bezpiecznych powrotów z wakacji i szerokiej drogi życzy GDDKiA!

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}