Wybraliśmy najkorzystniejszą ofertę na budowę obwodnicy Zabierzowa
27.10.2022
Najkorzystniejszą ofertę w przetargu na budowę obwodnicy Zabierzowa w ciągu DK79 złożyło konsorcjum firm Strabag Polska (lider) i Strabag (partner). Koszt inwestycji wyniesie prawie 590 mln zł. Wybór oferty był możliwy dzięki zwiększeniu środków przeznaczonych na tę inwestycję przez Ministra Infrastruktury.
Budowa i przebudowa
Wykonawca zbuduje obwodnicę o długości ok. 10,3 km w klasie GP (droga główna ruchu przyspieszonego). Na początkowym przebiegu, za węzłem Modlniczka, obwodnica będzie dwujezdniowa, a w dalszej części jednojezdniowa. Po stronie północnej ominie tereny zabudowane podkrakowskiego Zabierzowa.
Nowa obwodnica obsłuży też tereny przyległe dzięki wybudowaniu dróg zbiorczych i trzech skrzyżowań: w Zabierzowie, Bolechowicach i Rudawie. Powstaną obiekty inżynierskie, w tym tunel o długości ok. 300 m, cztery mosty, siedem wiaduktów, kładka dla pieszych i rondo. Przebudowana zostanie infrastruktura, w tym energetyczna i telekomunikacyjna, oraz sieci wodno-kanalizacyjna i gazowa. Wybudowane zostaną: odwodnienie, zbiorniki retencyjne, przejścia dla zwierząt, ekrany akustyczne i oświetlenie drogowe.
Oczekiwana zmiana
Zabierzów i okoliczne miejscowości położone są w sąsiedztwie Parku Krajobrazowego Dolinki Krakowskie. Z powodu bliskości Krakowa i walorów przyrodniczych są nie tylko miejscem zamieszkania, ale również kierunkiem chętnie odwiedzanym w celach rekreacyjnych. Stąd generowany jest także duży ruch lokalny.
Droga krajowa nr 79 prowadzi też tranzyt pomiędzy Krakowem a zachodnią Małopolską i województwem śląskim.
Według pomiarów przeprowadzonych w latach 2020/2021 w ramach Generalnego Pomiaru Ruchu, przez Zabierzów przejeżdża średnio 21,4 tys. pojazdów na dobę. Z powodu dużego natężenia ruchu mieszkańcy i władze samorządowe zabiegali o obwodnicę. Wybudowanie obwodnicy umożliwi wyprowadzenie ruch tranzytowego z centrum miejscowości, poprawiając bezpieczeństwo i komfort życia mieszkańców.
Wszystkie prace wraz z uzyskaniem pozwolenia na użytkowanie powinny zostać ukończone w ciągu 37 miesięcy od podpisania umowy, przy czym do tego czasu nie będą wliczane okresy zimowe, czyli od 16 grudnia do 15 marca.
Obwodnica powstanie w ramach rządowego Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023 (z perspektywą do 2025 r.).
Kalendarium
2 września 2009 r. - podpisanie umowy na Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowe
28 października 2016 r. - wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach
29 grudnia 2017 r. - podpisanie umowy na Koncepcję programową
15 listopada 2019 r. - podpisanie umowy z wykonawcą kompleksowej dokumentacji projektowej z uzyskaniem decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID)
1 lipca 2021 r. - złożenie wniosku o wydanie decyzji ZRID
1 sierpnia 2022 r. - wydanie decyzji ZRID
28 października 2022 r. - wybór najkorzystniejszej oferty