Zasady prowadzenia naborów
Nabór na wolne stanowiska pracy w służbie cywilnej
Nabór do służby cywilnej jest otwarty i konkurencyjny, oparty na ustawie z dnia 21 listopada 2008 r. o służbie cywilnej (Dz.U. z 2022 r. poz. 1691, z 2023 r. poz. 1195).
W naborze może wziąć udział każdy, kto spełnia wymagania formalne.
W ogłoszeniu o naborze wymienia się wymagania związane ze stanowiskiem pracy – niezbędne oraz dodatkowe. Wskazuje się również: zakres zadań wykonywanych na tym stanowisku, wymagane dokumenty oraz termin i miejsce ich składania.
Pamiętać należy, że:
- aby przejść do kolejnego etapu naboru, należy spełnić wszystkie wymagania niezbędne,
- jeśli spełnione są wymagania dodatkowe, szanse rosną.
Złożenie oferty:
- starannie przygotowaną ofertę należy złożyć w terminie. Przekroczenie terminu lub złożenie oferty niekompletnej skutkuje jej odrzuceniem,
- jeśli dokumenty przesyłane są przez Internet, należy opatrzyć je kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub przesłać za pomocą platformy ePUAP.
Kolejne etapy naboru:
- po upływie terminu na składanie ofert GDDKiA sprawdza, którzy kandydaci spełniają wymagania formalne,
- jeżeli kandydat/kandydatka spełnia wymagania formalne, przechodzi do kolejnego etapu,
- GDDKiA określa liczbę etapów naborów. W ramach poszczególnych naborów stosuje się różne metody i techniki oceny kandydatów np. pisemne testy wiedzy, sprawdzenie praktyczne znajomości MS Office, praktyczne sprawdzenie znajomości języka obcego, rozmowę kwalifikacyjną,
- po ostatnim etapie powstaje lista nie więcej niż pięciu osób, które spełniają wszystkie wymagania niezbędne oraz w największym stopniu spełniają wymagania dodatkowe,
- o tym, kto zostanie zatrudniony, decyduje Dyrektor Generalny GDDKiA.
Propozycja pracy jest składana kandydatowi, który w naborze na dane stanowisko spełniał wymagania niezbędne i w najlepszym stopniu wymagania dodatkowe. Zatrudnienie w służbie cywilnej mogą znaleźć osoby gotowe wykonywać zadania państwa w sposób rzetelny, bezstronny i politycznie neutralny.
Ogłoszenia o wolnych stanowiskach pracy dostępne są na stronach Biuletynu Informacji Publicznej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów: https://nabory.kprm.gov.pl/
Oferty pracy w służbie cywilnej zamieszczane są również w siedzibie urzędu – w miejscu powszechnie dostępnym.
W GDDKiA funkcjonują także stanowiska poza korpusem służby cywilnej. W przypadku zatrudnienia na stanowiskach poza służbą cywilną (SC) zasady zatrudnienia są regulowane umowami o pracę. Podstawę prawną stanowi w tym przypadku Kodeks Pracy.
Aplikacje można składać za pośrednictwem poczty tradycyjnej lub drogą elektroniczną poprzez Elektroniczną Platformę Usług Administracji Publicznej (ePUAP) lub na specjalny adres e-mail podany każdorazowo w ogłoszeniu o pracę.