Zespoły Oceny Przedsięwzięć Inwestycyjnych i Komisja Oceny Przedsięwzięć Inwestycyjnych – ważny etap w ocenie dokumentacji projektowej
04.01.2024
Jednym z elementów oceny procesu przygotowania inwestycji drogowych, w zakresie budowy lub przebudowy dróg krajowych, dla których inwestorem jest GDDKiA, jest działanie Zespołów Oceny Przedsięwzięć Inwestycyjnych (ZOPI), prowadzonych przez poszczególne Oddziały Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.
Na posiedzeniach ZOPI projektanci dokonują prezentacji dokumentacji sporządzonych w ramach procesu przygotowania inwestycji. Są to m.in. dokumentacje: Studium-techniczno-ekonomiczno-środowiskowe (STEŚ), Koncepcja programowa (KP) i Studium-techniczno-ekonomiczno-środowiskowego z elementami KP (STEŚ-R). Ocena powyższych dokumentacji jest w szczególności dokonywana pod względem istniejących i generowanych w sąsiedztwie inwestycji drogowych uwarunkowań: społecznych, technicznych, środowiskowych i ekonomicznych. Analiza przedstawianych przez projektantów rozwiązań odbywa się w danym Oddziale GDDKiA przy udziale pracowników GDDKiA i biura projektowego.
W posiedzeniach mogą brać też udział i zapoznać się z rozwiązaniami projektowymi zaproszeni przez przewodniczącego ZOPI przedstawiciele instytucji zewnętrznych tj. przedstawiciele organów administracji rządowej i samorządowej oraz instytucji zainteresowanych ocenianą inwestycją. Jest to okazja do wymiany informacji oraz zaktualizowania wiedzy o działaniach infrastrukturalnych w terenie, a także zgłaszania ewentualnych uwag.
Kolejnym, finalnym krokiem oceny dokumentacji jest przeprowadzenie posiedzenia Komisji Oceny Przedsięwzięć Inwestycyjnych (KOPI). Podobnie jak w posiedzeniach ZOPI, udział w nim biorą pracownicy centrali GDDKiA, pracownicy właściwego Oddziału GDDKiA, projektanci opracowujący dokumentację oraz przedstawiciele instytucji zewnętrznych zainteresowanych ocenianą inwestycją.
KOPI przeprowadzane jest w celu akceptacji dokumentacji. Protokół z posiedzenia KOPI stanowi podsumowanie części z udziałem interesariuszy zewnętrznych oraz części technicznej, na której zgłaszane są uwagi do rozwiązań projektowych.
W protokole KOPI rekomendowany jest wariant przebiegu inwestycji lub wariant rozwiązań technicznych do kolejnego etapu przygotowania inwestycji, w tym m.in. do złożenia wniosku o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach (DŚU). Podkreślić należy, że DŚU jest wydawana w postępowaniu administracyjnym prowadzonym przez właściwego dla danej inwestycji Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska, podczas którego prowadzone są konsultacje społeczne.
W przypadku większości inwestycji drogowych realizowanych przez GDDKiA przed jej wydaniem przeprowadzana jest procedura oceny oddziaływania na środowisko, w ramach której m.in. weryfikowany jest sporządzony wcześniej raport o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko.