30. posiedzenie Społecznej Rady Konsultacyjnej przy GITD
05.12.2022
Nowelizacja przepisów, wydawanie uprawnień transportowych oraz bieżąca działalność kontrolna Inspekcji Transportu Drogowego – to tematy, które zdominowały, ostatnie w tym roku, posiedzenie Społecznej Rady Konsultacyjnej przy Głównym Inspektorze Transportu Drogowego. W spotkaniu, zorganizowanym w formacie hybrydowym, obok kierownictwa GITD udział wzięli m.in. przedstawiciele Ministerstwa Infrastruktury, Ministerstwa Finansów i Straży Granicznej.
Posiedzenie Społecznej Rady Konsultacyjnej, funkcjonującej przy GITD odbyło się w poniedziałek (5 grudnia). Rozmowy ze stroną społeczną w dużej mierze dotyczyły już funkcjonujących przepisów lub planowanych zmian w przepisach prawa. Skupiono się także na wydawaniu uprawnień (licencji, zezwoleń i zaświadczeń oraz świadectw kierowcy) wymaganych w międzynarodowym transporcie drogowym. Strona społeczna miała również możliwość zapoznać się z bieżącą działalnością kontrolną inspektorów Inspekcji Transportu Drogowego w zakresie ochrony krajowego rynku transportu.
Przyrost liczby składanych do Biura Transportu Międzynarodowego wniosków, które zostały złożone w tym roku, w porównaniu do roku poprzedniego jest znaczny. Szczególnie trudny pod tym względem był początek roku
– wskazał w trakcie spotkania Szef Inspekcji Alvin Gajadhur.
Od początku roku Inspekcja Transportu Drogowego przeprowadziła 150 tys. kontroli drogowych. 54% z nich dotyczyło przewoźników krajowych, a 46% przewoźników zagranicznych. Regularnie odbywają się odprawy z wojewódzkimi inspektorami. Uwzględniamy w nich ewentualne uwagi zgłaszane w trakcie rady konsultacyjnej
– podkreślił Główny Inspektor Transportu Drogowego.
O pracach legislacyjnych w kontekście działalności przewozów drogowych oraz dostępu do rynków pracy przez kierowców mówiła Dyrektor Departamentu Transportu Drogowego w Ministerstwie Infrastruktury Renata Rychter.
Mamy już nową krajową strategię kontroli w zakresie czasu pracy kierowców na kolejne 2 lata. Spodziewamy się, że niedługo Komisja Europejska opublikuje raport dotyczący egzekucji przepisów socjalnych i stosowania tachografów cyfrowych w różnych państwach członkowskich. Jeśli chodzi o polską Inspekcję Transportu Drogowego, to wyniki kontroli za 2 lata poprzednie wypadają bardzo dobrze. Również jeśli chodzi o podział kontroli drogowych na przewoźników krajowych i zagranicznych, jesteśmy w czołówce. Kontrolujemy stosunkowo dużo przedsiębiorców z zagranicy. Wyrobiliśmy limit kontroli 3% liczby dni pracy kierowców, który jest zakładany przez Komisję Europejską, a nie wszystkim państwom członkowskim ten pułap udało się osiągnąć
– podsumowała Dyrektor DTD.
Działalność Biura ds. Transportu Międzynarodowego i funkcjonowanie systemu e-toll omówiła Joanna Smolińska, p.o. Zastępca Głównego Inspektora Transportu Drogowego.
Michał Mostowski, p.o. Zastępca GITD szczególowo przedstawił wyniki tegorocznych kontroli przeprowadzonych przez inspektorów WITD.
Społeczna Rada Konsultacyjna przy Głównym Inspektorze Transportu Drogowego to zespół doradczy, w którego skład wchodzą przedstawiciele organizacji zrzeszających przewoźników drogowych. Do głównych zadań Rady należy wyrażanie opinii i zajmowanie stanowiska w ważnych sprawach związanych z działalnością Inspekcji Transportu Drogowego. Pracami Rady kieruje Szef Inspekcji Transportu Drogowego.