Na dwa dni Warszawa stała się centrum europejskiej współpracy w dziedzinie transportu drogowego
29.11.2024
O przyszłości egzekwowania przepisów w transporcie drogowym debatowano podczas dwudniowej inauguracji Euro Contrôle Route EGTC, której towarzyszyła konferencja „The Road Ahead: Shaping the Future of Road Transport Enforcement”.
27–28 listopada w Warszawie odbyło się Inauguracyjne Spotkanie Europejskiego Ugrupowania Współpracy Terytorialnej Euro Contrôle Route (ECR EGTC). W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele organów nadzoru transportu drogowego z całej Europy, reprezentanci międzynarodowych organizacji, takich jak Europejski Urząd ds. Pracy (ELA), ROADPOL, IRU oraz Komisji Europejskiej, a także eksperci i praktycy realizujący zadania kontrolne na europejskich drogach. Wydarzenie miało dla Polski szczególne znaczenie, ponieważ to właśnie nasz kraj sprawuje prezydencję w ECR EGTC w 2024 roku.
W środę wieczorem odbyła się gala, która zgromadziła przedstawicieli służb inspekcyjnych, organizacji międzynarodowych oraz państw założycielskich ECR EGTC. Obecne były także osoby, które na przestrzeni lat budowały, kształtowały i wspierały rozwój tej organizacji.
W czwartek, podczas konferencji „The Road Ahead: Shaping the Future of Road Transport Enforcement”, intensywnie dyskutowano o przyszłości egzekwowania przepisów transportowych. Konferencję otworzyli: Główny Inspektor Transportu Drogowego Artur Czapiewski, Prezydentka ECR EGTC Joanna Sękala oraz Dyrektor ECR EGTC Heinz Albert Stumpen. Na nagraniu wideo swoją perspektywę przedstawił również Dyrektor ds. transportu lądowego w DG MOVE Komisji Europejskiej, Kristian Schmidt, który podkreślił kluczową rolę służb kontrolnych w zapewnianiu zrównoważonego i bezpiecznego transportu w Europie.
Podczas konferencji przypomniano historię i misję ECR EGTC, zwracając uwagę na jej znaczenie w kształtowaniu polityki egzekwowania przepisów w Europie. Wystąpienia ekspertów wzbogaciły trzy główne panele tematyczne:
- Cyfryzacja i innowacje technologiczne w egzekwowaniu przepisów,
- Wzmocnienie współpracy transgranicznej,
- Wizja państw założycielskich i przyszłe kierunki rozwoju ECR EGTC.
Dyskutowano m.in. o wyzwaniach związanych z międzynarodowym egzekwowaniem przepisów, harmonizacją praktyk inspekcyjnych, współdzieleniem danych oraz wdrażaniem unijnej formuły oceny ryzyka.
Kulminacyjnym momentem konferencji była ceremonia podpisania porozumień o współpracy z Bułgarią, Rumunią oraz Portugalią, co formalnie otwiera drzwi do ich uczestnictwa w programach szkoleniowych i wymianie dobrych praktyk w ramach organizacji.
Na zakończenie Prezydentka ECR EGTC Joanna Sękala oraz Wiceprezydent ECR EGTC Wouter Arts podsumowali wyniki dyskusji i nakreślili plany organizacji na nadchodzące lata, w tym działania na rzecz wzmocnienia współpracy międzynarodowej w sektorze transportu drogowego.
Warszawska konferencja stała się przestrzenią dialogu pomiędzy kluczowymi interesariuszami sektora transportu drogowego w Europie. Podkreślono, że wspólne inicjatywy i partnerstwa są fundamentem dalszego rozwoju, mającego na celu poprawę efektywności systemów egzekwowania przepisów oraz wspieranie zrównoważonego transportu.
Misja ECR EGTC obejmuje harmonizację przepisów transportowych, poprawę bezpieczeństwa na drogach, zapewnienie uczciwej konkurencji oraz lepsze warunki pracy w sektorze transportu. Obecnie organizacja zrzesza służby kontrolne z Niemiec, Francji, Irlandii, Holandii, Luksemburga, Chorwacji i Polski. Prezydencję w 2025 roku obejmie Holandia, wspierana przez Francję jako wiceprezydenta ECR EGTC.