„Bezpieczna droga do szkoły” - czy szkolne autobusy są sprawne technicznie?
29.10.2021
41 autobusów z zakazami jazdy, 145 z zatrzymanymi dowodami rejestracyjnymi – to wyniki kontroli blisko 1,7 tys. autobusów szkolnych. Inspektorzy Inspekcji Transport Drogowego zwracali szczególną uwagę na stan techniczny pojazdów. Wyniki kontroli w trakcie briefingu przedstawili Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk i Główny Inspektor Transportu Drogowego Alvin Gajadhur.
Niemal 1,7 tys. skontrolowanych autobusów
Kontrole autobusów, którymi codziennie dojeżdżają uczniowie, rozpoczęły się wraz z pierwszym szkolnym dzwonkiem. Inspektorzy sprawdzali przede wszystkim stan techniczny pojazdów, ale również trzeźwość kierowców i ich uprawnienia. Do połowy października skontrolowali 1698 autobusów.
Inspektorzy skontrolowali o ponad 12 proc. więcej autobusów niż rok wcześniej. Było więcej kontroli, ale też więcej stwierdzonych nieprawidłowości. 145 kontroli, ze względu na stwierdzone nieprawidłowości dotyczące stanu technicznego, jak m.in. usterki układu hamulcowego, wycieki płynów eksploatacyjnych, uszkodzone ogumienie, czy brak aktualnych badań technicznych, zakończyło się zatrzymaniem dowodów rejestracyjnych – co stanowi ponad 8,5 proc. wszystkich kontroli, a w 41 przypadkach zakazem dalszej jazdy – to 2,4 proc. wszystkich przypadków – wyliczył Szef Inspekcji Transportu Drogowego Alvin Gajadhur.
Wyniki tegorocznych kontroli są gorsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Inspektorzy zatrzymali więcej dowodów rejestracyjnych, wzrosła również liczba mandatów karnych nałożonych na kierowców.
Już w trakcie pierwszych kontroli, pierwszego dnia roku szkolnego, stwierdzane były nieprawidłowości. Tak był podczas kontroli przeprowadzonej 1 września 2021 r. w gminie Zabłudów, gdzie na 6 skontrolowanych autobusów, 3 nie pojechały dalej. W jednym z autobusów wyciekający olej ściekał do podczepionej pod samochód butelki. Zakazem jazdy i zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego zakończyła się interwencja dolnośląskich inspektorów, którzy na terenie gminy Wąsosz, sprawdzili autobus w którym stwierdzono wycieki płynów eksploatacyjnych z przekładni kierowniczej i silnika.
Zwiększył się odsetek pojazdów niesprawnych technicznie, ale to powoduje że Inspekcja Transportu Drogowego zwiększy również ilość kontroli pojazdów dowożących dzieci do szkół. Nie możemy dopuścić do tego aby dzieci jadące do szkoły były w jakikolwiek sposób zagrożone, chociażby zagrożeniem wynikającym ze złego stanu technicznego pojazdów. Dziękuję inspektorom za podejmowane działania, żmudne ale niezwykle potrzebne kontrole. Tym bardziej, że będą one nadal prowadzone, a rodzice, czy pracownicy szkół, którzy mają wątpliwości co do stanu technicznego, czy stanu trzeźwości kierowców, mogą je zgłosić inspekcji.– podkreślił Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk.
Inspektorzy prowadzą kontrole nie tylko związane z typowymi przewozami szkolnymi. W gminie Zabierzów w Małopolsce, skontrolowali autobus, z uszkodzoną boczną szybą, nieszczelnym układem pneumatycznym oraz usterkami w oświetleniu, którym dzieci miały dojechać na basen. Na basen dojechały, ale już innym, sprawnym autobusem.
Masz wątpliwości. Zgłoś je WITD
Inspektorzy prowadzą nie tylko kontrole własne, ale reagują także na zgłoszenia, wpływające od rodziców i opiekunów. Każdy rodzic, dyrektorzy szkół, opiekunowie mogą zgłosić potrzebę przeprowadzenia kontroli autobusu szkolnego, kierując zgłoszenie do właściwego miejscowo Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego. Można to zrobić za pośrednictwem poczty elektronicznej lub telefonicznie. Dane kontaktowe do poszczególnych WITD dostępne są m.in. na stronie Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego. Działania kontrolne w ramach akcji „Bezpieczna droga do szkoły” trwa przez cały rok szkolny.
„Bezpieczna droga do szkoły” to również edukacja najmłodszych
Inspekcja nie tylko poprzez kontrole autobusów szkolnych dba o bezpieczeństwo dzieci. O tym jak prawidłowo poruszać się po drogach, jak unikać zagrożeń, jak zachowywać się w podróży, w tym autobusami, Główny Inspektorat Transportu Drogowego uczy najmłodszych uczestników ruchu drogowego w trakcie specjalnie opracowanych zajęć edukacyjnych. Uczniowie klas I-III szkół podstawowych mogą wziąć udział w zajęciach edukacyjnych z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego online. Projekt realizowany w tej formie od grudnia ubiegłego roku cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Wpłynęło już blisko pół tysiąca zgłoszeń, a w lekcjach brd online wzięło już udział niemal 16,5 tys. uczniów.
Materiały
Autobusy szkolneAutobusyszkolne2021.mp4 175.67MB