„Bezpieczna Szkoła Krokodylka Tirka” w nowej odsłonie
27.04.2023
15 tys. uczniów, jeszcze w tym roku, weźmie udział w projekcie edukacyjnym „Bezpieczna Szkoła Krokodylka Tirka”. Projekt cieszy się ogromną popularnością. W ciągu trzech tygodni zgłosiło się kilkaset szkół. To nowa odsłona projektu edukacyjnego GITD, który dzięki dofinansowaniu z Funduszy Unijnych, został unowocześniony i rozszerzono jego ofertę.
Cel – upowszechnianie wiedzy o brd i poprawa bezpieczeństwa najmłodszych uczestników ruchu drogowego. Odbiorcy – dzieci w wieku przedszkolnym, uczniowie klas 1-3 szkoły podstawowej oraz ich rodzice, opiekunowie, nauczyciele i wychowawcy. Forma – zajęcia edukacyjne prowadzone stacjonarnie i w trybie online z wykorzystaniem nowoczesnych narzędzi edukacyjnych.
„Bezpieczna Szkoła Krokodylka Tirka” od lat uczy zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Tysiące dzieci są już jej absolwentami, ale w tym roku, dzięki otrzymanemu dofinansowaniu z Funduszy Unijnych, nie tylko rozszerzamy ofertę edukacyjną, unowocześniamy projekt, ale również zwiększamy jego zasięg. 250 szkół do końca tego roku będzie mogło wziąć udział w lekcjach. Lista została zamknięta w ciągu niespełna trzech tygodni od ogłoszenia realizacji projektu w nowej odsłonie. Popularność tego projektu świadczy o tym, że jest potrzeba edukacji w tym obszarze. Tym bardziej cieszę się, że nasz projekt uzyskał pozytywną opinię i dofinansowanie
– mówił Alvin Gajadhur, Główny Inspektor Transportu Drogowego.
W zajęciach, w ramach nowej odsłony projektu, będzie mogło wziąć udział 15 tys. przedszkolaków i uczniów najmłodszych klas szkół podstawowych. Setki kolejnych będą mogły uczestniczyć w wydarzeniach towarzyszących, jak konferencje, pikniki i eventy, które będą organizowane w wybranych miejscowościach na terenie kraju.
Edukacja, do tego jeszcze w nowoczesnej i atrakcyjnej formie, ma istotne znaczenie w kształtowaniu świadomości i właściwych postaw uczestników ruchu drogowego, w tym najmłodszych. Dzieci są aktywnymi użytkownikami dróg, nie tylko jako piesi czy pasażerowie samochodów, ale również jako rowerzyści czy użytkownicy np. hulajnóg. I te wszystkie aspekty znalazły się w ofercie programowej nowej „Bezpiecznej Szkole Krokodylka Tirka”. Warto uczyć i ostrzegać przed niebezpieczeństwami od najmłodszych lat, warto inwestować w edukację brd – pozytywne efekty będą widoczne za kilka lat, kiedy dzieci będą już dorosłymi uczestnikami ruchu drogowego
– podkreślił Alvin Gajadhur.
Szkoły już mogą się zgłaszać do konkursu filmowego o brd. 21 kwietnia GITD ogłosiło konkurs – „Moja szkoła ambasadorem bezpieczeństwa w ruchu drogowym”.
Jest to dodatkowa, atrakcyjna, ale wymagająca zaangażowania forma edukacji. Uczniowie, aby przygotować film, muszą znać zasady brd. Film musi bowiem zawierać co najmniej trzy zasady, reguły, przepisy obowiązujące w ruchu drogowym pieszych, kierujących pojazdami, czy rowerzystów. A to oznacza, że najmłodsi zdobędą nową albo poszerzą dotychczasową wiedzę. Dodatkowym walorem konkursu są jego nagrody. Szkoły, które zajmą pierwsze miejsce, otrzymają mobilne miasteczko ruchu drogowego, z którego będą mogli korzystać wszyscy uczniowie w szkole
– zaznaczył Szef ITD.
Do konkursu mogą się zgłosić szkoły podstawowe z oddziałami 0–3 z całego kraju. W skład ekipy filmowej mogą wchodzić uczniowie tylko tej samej klasy, a producentem może zostać wychowawca lub opiekun klasy. Konkurs jest prowadzony w dwóch kategoriach wiekowych: klasy 0-1 oraz 2-3 (więcej informacji: https://www.gov.pl/web/gitd/konkurs-filmowy-brd-dla-szkol-podstawowych).
Projekt „Bezpieczna Szkoła Krokodylka Tirka” otrzymał dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Umowę podpisano 10 marca 2023 r. Wartość projektu oszacowano na 7 500 000 zł (z czego 6 375 000,00 to dofinansowanie ze środków UE).