W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

„Bezpiecznie w szkole i po szkole” – nowa inicjatywa edukacyjna brd

25.08.2023

4,8 tys. uczniów będzie mogło poznać lub przypomnieć sobie zasady bezpieczeństwa ruchu drogowego w trakcie warsztatów edukacyjnych, które ruszają już we wrześniu. Założenia nowej inicjatywy edukacyjnej „Bezpiecznie w szkole i po szkole” przedstawili na briefingu Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek oraz Główny Inspektor Transportu Drogowego Alvin Gajadhur. Zajęcia będą odbywały się w parku rozrywki w pobliżu Łodzi.

Założenia nowej inicjatywy edukacyjnej „Bezpiecznie w szkole i po szkole” przedstawili na briefingu Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek oraz Główny Inspektor Transportu Drogowego Alvin Gajadhur.

Bezpieczeństwo to pierwsza potrzeba społeczeństwa, na którą trzeba odpowiadać pozytywnie. Zadbaliśmy o to, żeby było bezpiecznie w wakacje i te wakacje są bezpieczne

– mówił podczas briefingu Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek.

Kontynuujemy temat bezpieczeństwa i nauczania bezpieczeństwa oraz edukacji w zakresie bezpieczeństwa wśród dzieci i młodzieży. Będziemy ten temat kontynuować także w ciągu tego roku szkolnego

– podkreślał szef MEiN, zapowiadając nową inicjatywę edukacyjną.

„Bezpiecznie w szkole i po szkole” to projekt edukacyjny, w którym będzie mogło wziąć udział 4,8 tys. uczniów ze szkół podstawowych z całego kraju. Zajęcia przygotowano z myślą o uczniach klas 4-6. Zajęcia będą prowadzić pracownicy Inspekcji Transportu Drogowego.

W trakcie warsztatów edukacyjnych pracownicy Inspekcji będą przypominać uczniom zasady i przepisy z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego dotyczące pieszych, rowerzystów, czy osób korzystających z hulajnóg. Jednym z elementów zajęć będzie też zwrócenie uwagi na zagrożenia w ruchu drogowym, w tym związane z korzystaniem z popularnych wśród dzieci i młodzieży telefonów, tabletów, czy słuchawek

 – mówił Główny Inspektor Transportu Drogowego Alvin Gajadhur.

Zgodnie z przyjętym regulaminem, jedna szkoła będzie mogła zgłosić do udziału w zajęciach 100 uczniów. O zakwalifikowaniu do projektu zdecyduje kolejność zgłoszeń. Udział w warsztatach jest bezpłatny, a po dzisiejszym losowaniu wiadomo z których województw uczniowie będą mogli wziąć udział w zajęciach w trzech terminach:

  • 27 września – uczniowie z województw: pomorskiego, małopolskiego, podkarpackiego, lubuskiego, opolskiego, kujawsko-pomorskiego, (1800 miejsc),
  • 11 października – uczniowie z województw: dolnośląskiego, świętokrzyskiego, mazowieckiego, lubelskiego, śląskiego (1500 miejsc),
  • 15 listopada – uczniowie z województw: podlaskiego, wielkopolskiego, warmińsko-mazurskiego, łódzkiego, zachodnio-pomorskiego (1500 miejsc).

Zajęcia będą odbywały się na terenie Parku Rozrywki Mandoria w Rzgowie koło Łodzi, który jest organizatorem projektu. Inicjatywa zyskała patronat Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz Głównego Inspektora Transportu Drogowego.

Jesteśmy otwarci na wszelkie propozycje związane z edukacją, dzięki którym możemy kształtować właściwe postawy, zwiększać świadomość, przekazywać niezbędną wiedzę i wpływać na poprawę bezpieczeństwa na drogach. Mam nadzieję, że uczniowie którzy wezmą udział w zajęciach, staną się świadomymi i bezpiecznymi uczestnikami ruchu drogowego

– podkreślił Szef ITD Alvin Gajadhur.

Serdecznie dziękuję za ciepłe i gorące przyjęcie tej inicjatywy, która ma wspierać polskie dzieci i polskie szkoły

– mówił Członek Rady Nadzorczej Ptak S.A. Holding Tomasz Szypuła.

Zapisy do udziału w projekcie ruszają 4 września. Zainteresowane szkoły mogą przesłać zgłoszenie wykorzystując formularz opublikowany na stronie internetowej projektu pod adresem: www.mandoria.com/bezpiecznie-w-szkole-i-po-szkole.

O bezpieczeństwo najmłodszych inspektorzy ITD będą dbać nie tylko przekazując wiedzę o brd, ale również kontrolując autokary którymi dzieci przyjeżdżają do parku rozrywki. Sprawdzany jest stan techniczny autokarów, uprawnienia i stan trzeźwości kierowców oraz ich czas pracy.

Wideo

Zdjęcia (11)

{"register":{"columns":[]}}