W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

„Bezpieczny Autokar – wakacje 2024” – podsumowanie akcji

03.09.2024

Ponad 2,4 tys. autokarów skontrolowali inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego w ramach akcji „Bezpieczny Autokar – wakacje 2024”. Bilans tegorocznych działań to m.in. 21 zakazów dalszej jazdy i 99 zatrzymanych dowodów rejestracyjnych. Jeden kierujący autokarem był pod wpływem alkoholu.

Punkt kontrolny lubuskich inspektorów

Wraz z rozpoczynającymi się wakacjami, inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego, w miejscach zbiórek zorganizowanych grup dzieci i młodzieży oraz na głównych szlakach komunikacyjnych prowadzili kontrole w ramach kolejnej edycji akcji „Bezpieczny Autokar”. Sprawdzano czas pracy, uprawnienia i trzeźwość kierowców oraz stan techniczny pojazdów. Wykorzystywali w tym celu m.in. mobilną stację diagnostyczną, która pozwala przeprowadzić w warunkach drogowych bardzo szczegółowe kontrole. 

Inspektorzy skontrolowali w sumie 2 419 autokarów, z czego 1 872 należało do przewoźników krajowych, a 547 – do zagranicznych. Zdecydowana większość z nich była w dobrym stanie technicznym, a kierowcy byli trzeźwi i wypoczęci. Jednak 21 pojazdów, 18 należących do przewoźników krajowych, a 3 do zagranicznych, z uwagi na usterki zagrażające bezpieczeństwu w ruchu drogowym nie zostało dopuszczonych do dalszej jazdy. W pojazdach stwierdzono m.in. nieprawidłowe działanie układu hamulcowego, kierowniczego, nadmiernie zużyte opony czy też wycieki płynów eksploatacyjnych. W jednym z autokarów nie działały natomiast światła hamowania.

Zbyt dużą różnicę siły hamowania na kołach jednej osi stwierdzono m.in. podczas kontroli lubuskich inspektorów. Usterka wykluczała dalszą jazdę, a przewoźnik musiał podstawić inny autobus, którym 40 pasażerów mogło bezpiecznie kontynuować podróż. Z kolei inspektorzy z Krakowa wycofali z dalszej jazdy autobus, jadący z lotniska w Balicach do Olkusza i Katowic. Jego czasowe pozwolenie na użytkowanie wygasło kilka miesięcy wcześniej i od tego momentu nie był on dopuszczony do ruchu. Małopolscy i mazowieccy inspektorzy zakazali też dalszej jazdy kierowcom, którzy nie mieli ważnych uprawnień kategorii D. Natomiast brak ważnego badania technicznego autokaru wykazała kontrola, którą przeprowadzili inspektorzy z Podkarpacia.

Ze względu na stwierdzone nieprawidłowości dotyczące stanu technicznego – zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego zakończyło się 99 kontroli (86 pojazdów przewoźników krajowych, 13 przewoźników zagranicznych). Inspektorzy łącznie nałożyli 746 mandatów karnych, z czego w 435 przypadkach kary dotyczyły przewoźników z zagranicy. Wszczęto również 294 postępowania administracyjne (158 wobec przewoźników krajowych i 136 wobec zagranicznych). 

Nie wszyscy kierowcy byli trzeźwi. Inspektorzy wielkopolskiej Inspekcji Transportu Drogowego skontrolowali autokar, należący do przewoźnika z Ukrainy, którym załoga ukraińskich kierowców wykonywała międzynarodowy przewóz osób. Mężczyzna, który prowadził pojazd, „wydmuchał” 0,36 promila. 

Najwięcej kontroli autokarów w trakcie tegorocznych wakacji przeprowadzili inspektorzy podkarpackiej (310), łódzkiej (305) i lubuskiej (285) Inspekcji Transportu Drogowego.

 

Grafika przedstawiająca ujęcie liczbowe akcji „Bezpieczny Autokar – wakacje 2024”. Liczba skontrolowanych pojazdów: 2419, wszczętych postępowań administracyjnych: 294, nałożonych mandatów karnych: 746, zatrzymanych dowodów rejestracyjnych: 99, pojazdów niedopuszczonych do dalszej jazdy: 21, nietrzeźwych kierowców: 1.

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}