Czujnik ruchu po niedozwolonej przeróbce
28.03.2023
Czujnik ruchu w tureckiej ciężarówce nie był odporny na działanie pola magnetycznego, choć nie powinien reagować na przyłożenie magnesu. Kierowca zestawu mógł zatem rejestrować fikcyjny odpoczynek w trakcie jazdy. Niedozwoloną Ingerencję w kluczowy element instalacji tachografu stwierdzili inspektorzy podlaskiej Inspekcji Transportu Drogowego.
W sobotę (25 marca), w pobliżu dawnego polsko-litewskiego przejścia granicznego patrol Inspekcji Transportu Drogowego zatrzymał do kontroli ciągnik siodłowy z podpiętą naczepą. Zestaw należący do tureckiego przewoźnika wykonywał międzynarodowy przewóz drogowy rzeczy na trasie Estonia– Turcja. Analiza danych z pamięci tachografu cyfrowego wzbudziła podejrzenia inspektorów, że mógł on zostać wyposażony w urządzenie służące do manipulacji zapisów czasu pracy kierowcy. W trakcie kontroli podzespołów tachografu stwierdzili nieczytelność cechy plomby zabezpieczającej dostęp do czujnika ruchu ciężarówki. Okazało się, że zamontowany czujnik ruchu nie był odporny na działanie pola magnetycznego, choć nie powinien reagować na przyłożenie magnesu. Zastosowana ingerencja w charakterystykę czujnika ruchu umożliwiała kierowcy nierejestrowanie rzeczywistych aktywności. Mógł zatem zapisywać fikcyjny odpoczynek w trakcie jazdy. Przyłożenie magnesu powodowało także zatrzymanie drogomierza – nie nabijał przejechanych kilometrów
W związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa z art. 306a kodeksu karnego, kierowca zestawu został przekazany do dalszych czynności funkcjonariuszom Komendy Miejskiej Policji w Suwałkach. Za zmianę wskazań drogomierza pojazdu mechanicznego lub ingerencję w prawidłowość jego pomiaru grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. Oprócz tego inspektorzy nakazali przywrócić instalację tachografu do stanu zgodnego z przepisami prawa w uprawnionym serwisie tachografów. Wobec przewoźnika będzie wszczęte postępowanie administracyjne. Turecki przedsiębiorca wpłacił 10 200 zł kaucji na poczet przewidywanej kary pieniężnej. W przeciwnym razie ciężarówka zostałaby skierowana na wyznaczony parking strzeżony.