W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

„Edukacja i profilaktyka szansą BRD”

06.06.2023

Panele tematyczne dotyczące znaczenia i rozwoju edukacji na rzecz poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym, wystąpienia ekspertów, pokazowa lekcja oraz debata z udziałem najmłodszych uczestników ruchu drogowego. Tak wyglądała konferencja „Edukacja i profilaktyka szansą BRD”. Rozmawiano nie tylko o kształtowaniu właściwych wzorców zachowania wśród najmłodszych uczestników ruchu drogowego, ale również o wykorzystywaniu w tym celu nowoczesnych środków przekazu. Konferencja odbyła się w ramach nowej odsłony projektu edukacyjno-informacyjnego „Bezpieczna Szkoła Krokodylka Tirka”.

Dzieci stoją na scenie - na zielonej wykładzinie. W środku między nimi stoi maskotka Krokodylek Tirek. Dzieci machają, mają odblaskowe kamizelki i plecaki z wizerunkiem Krokodylka Tirka. Z tyły ścianki z napisem Strefa edukacji Krokodylka Tirka!

W Polsce w ostatnich latach znacząco poprawiło się bezpieczeństwo na drogach. To właśnie między innymi przez działalność służb kontrolnych – Inspekcji Transportu Drogowego, Policji, ale także budowę nowych dróg szybkiego ruchu, wiele inwestycji drogowych. To wszystko skutkuje tym, że polskie drogi są coraz bezpieczniejsze. Rok 2022 był pierwszym w historii rokiem, w którym liczba śmiertelnych ofiar wypadków na polskich drogach spadła poniżej 2 tys. Mimo że bezpieczeństwo na polskich drogach poprawia się, jest jeszcze wiele do zrobienia. Oczywiście kontrole to ważny aspekt w poprawie bezpieczeństwa, ale równie ważne są profilaktyka i edukacja. Inspekcja Transportu Drogowego aktywnie włącza się w tematykę bezpieczeństwa w ruchu drogowym, za sprawą edukacji nie tylko najmłodszych uczestników ruchu drogowego. Staramy się docierać do wszystkich grup. Dzisiaj mówimy o bezpieczeństwie najmłodszych uczestników ruchu drogowego. Inspekcja Transportu Drogowego od lat prowadzi lekcje w szkołach, m.in. za sprawą programu „Bezpieczna Szkoła Krokodylka Tirka”

– podkreślił, rozpoczynając konferencję, Główny Inspektor Transportu Drogowego Alvin Gajadhur.

W ramach ogólnopolskiego projektu edukacyjno-informacyjnego „Bezpieczna Szkoła Krokodylka Tirka”, we wtorek (6 czerwca), w Warszawie zorganizowano konferencję „Edukacja i profilaktyka szansą BRD”. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele urzędów centralnych, psycholodzy, przedstawiciele mediów, służb mundurowych, instytucji zaprzyjaźnionych z Inspekcją Transportu Drogowego oraz zrzeszeń i stowarzyszeń, zajmujących się tematyką bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Wyjątkowymi uczestnikami konferencji byli uczniowie szkół podstawowych z Legionowa i Milanówka.

Jedną z głównych części konferencji była debata dzieci, którą poprowadził dziennikarz radiowy Patryk Kuniszewicz. Młodzi przyjaciele Krokodylka Tirka wykazywali się wiedzą na temat znajomości zasad obowiązujących nie tylko na drodze, dyskutowali również o odpowiedzialności i świadomości uczestników ruchu drogowego. Seria pytań i odpowiedzi nie pozostawiła wątpliwości, że młodzi bohaterowie zasługują na miano ambasadorów ruchu drogowego. Potwierdziła to także lekcja o brd, którą poprowadzili wspólnie Główny Inspektor Transportu Drogowego Alvin Gajadhur i p.o. zastępca Głównego Inspektora Klaudia Podkalicka. Rozmawiano m.in. o bezpiecznym podróżowaniu autokarem, bezpieczeństwie pieszych, rowerzystów, użytkowników hulajnóg, zachowaniu ostrożności przy przechodzeniu przez jezdnię, czy w pobliżu drogi oraz o umiejętności identyfikacji służb ratunkowych i ich prawidłowego powiadamiania w sytuacji zagrożenia. 

Tylko do końca 2023 r., w ramach „Bezpiecznej Szkoły Krokodylka Tirka” Inspekcja Transportu Drogowego przeprowadzi 250 lekcji brd dla blisko 15 tys. uczniów oddziałów przedszkolnych oraz klas 1-3 szkół podstawowych. Projekt ten jest także skierowany do rodziców, opiekunów, nauczycieli i wychowawców.

Ten projekt uzyskał dofinansowanie z Funduszy Europejskich, co pozwoliło zwiększyć zasięg i uatrakcyjnić jego przekaz. Są to lekcje interaktywne, angażujące uczniów, prowadzone zarówno stacjonarnie, jak i online. Oprócz lekcji, będą również imprezy plenerowe, na które już serdecznie zapraszam. Najbliższa odbędzie się 22 lipca w Krakowie, gdzie czekać na dzieci będzie wiele atrakcji związanych z bezpieczeństwem w ruchu drogowym. Pozostałe imprezy zostaną zorganizowane 29 lipca w Zakopanem i 12 sierpnia w Mielnie

– zachęcał Szef ITD Alvin Gajadhur.

Stworzyliśmy bajkową krainę, aby zachęcała ona dzieci do zainteresowania się przepisami, znakami i zasadami obowiązującymi w ruchu drogowym. Chcemy przekazywać wiedzę w sposób jak najbardziej ciekawy. Będziemy udostępniać w naszych mediach społecznościowych materiały edukacyjne. Każdy może zajrzeć na naszą stronę i obejrzeć na przykład filmiki promujące brd, a także informacje o przepisach, kolorowanki, zagadki

– mówiła Klaudia Podkalicka, p.o. zastępca Głównego Inspektora Transportu Drogowego.

Konferencja „Edukacja i profilaktyka szansą BRD” stworzyła okazję do rozmowy o tym, jak skutecznie propagować zasady bezpieczeństwa oraz kształtować właściwe wzorce zachowania wśród najmłodszych uczestników ruchu drogowego. Na ten temat dyskutowali Główny Inspektor Transportu Drogowego Alvin Gajadhur, Sylwia Cieślak-Wilk z Centrum Unijnych Projektów Transportowych, dyrektor Instytutu Transportu Samochodowego Marcin Ślęzak oraz Jacek Banaś z Ministerstwa Edukacji i Nauki. Mówiono też o tym, jak niwelować przyzwolenie na świadome stwarzanie zagrożeń dla bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Nowoczesna edukacja – tego zagadnienia dotyczył drugi panel dyskusyjny, w którym wzięli udział p.o. zastępca Głównego Inspektora Transportu Drogowego Klaudia Podkalicka, Natalia Krapacz z Urzędu Transportu Kolejowego, prezes stowarzyszenia Partnerstwo dla Bezpieczeństwa Drogowego Dorota Olszewska, Ewa Odachowska-Rogalska z Instytutu Transportu Samochodowego, znana z mediów społecznościowych Katarzyna Żółtek oraz ratownik medyczny Marcin „Borkoś” Borkowski. Rozmawiano m.in. o mediach społecznościowych, jako źródle wiedzy o właściwym zachowaniu w ruchu drogowym. Mówiono zarówno o możliwości i wskazaniach, jak wykorzystać internet do propagowania działań związanych z brd, ale także ryzykach, związanych z korzystaniem z sieci internetowej.

Monika Kowalewska z Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego przedstawiła najważniejsze działania prowadzone na rzecz edukacji dzieci przez KRBRD. Natomiast o wykorzystaniu mediów społecznościowych do edukacji najmłodszych mówiła psycholog dziecięcy Monika Perkowska.

„Bezpieczna Szkoła Krokodylka Tirka” otrzymała dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Nowa odsłona projektu pozwoli dotrzeć do większej grupy odbiorców i jeszcze skuteczniej edukować, aby na polskich drogach było coraz bezpieczniej. Upowszechnianie zasad bezpieczeństwa oraz przepisów bezpieczeństwa ruchu drogowego wśród uczniów klas 1-3 szkół podstawowych oraz oddziałów przedszkolnych to nie jedyne cele projektu. „Bezpieczna Szkoła Krokodylka Tirka” to także popularyzacja zasad brd wśród dorosłych oraz wsparcie merytoryczne pracowników placówek oświatowych w zakresie edukacji bezpieczeństwa ruchu drogowego i zainteresowanie rodziców, opiekunów, nauczycieli, czy wychowawców tematyką bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Wideo

Zdjęcia (12)

{"register":{"columns":[]}}