INFORMACJA 51/2022
26.08.2022
Komunikat w sprawie możliwych rozbieżności w stosowaniu przez służby zagraniczne przepisów dotyczących wypisów z licencji wspólnotowej bez adnotacji » ≤ 3,5 t«
Z informacji pozyskiwanych od polskich przewoźników oraz od zagranicznych służb kontrolnych Unii Europejskiej wynika, że w niektórych krajach Unii Europejskiej mogą występować odmienne zasady honorowania wypisów z licencji wspólnotowej, niezawierających adnotacji » ≤ 3,5 t« w sekcji „uwagi szczegółowe”, jeśli międzynarodowy transport drogowy rzeczy wykonywany jest pojazdem o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 2,5 t do 3,5 t.
Zgodnie z art. 4 ust. 4 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1072/2009 z dnia 21 października 2009 r. dotyczącego wspólnych zasad dostępu do rynku międzynarodowych przewozów drogowych (dalej: rozporządzenie) w przypadku pojazdów wykorzystywanych do przewozu rzeczy, których dopuszczalna masa całkowita nie przekracza 3,5 tony i do których stosuje się niższe wymogi finansowe określone w art. 7 ust. 1 akapit drugi rozporządzenia (WE) nr 1071/2009, organ wydający zapisuje w sekcji »uwagi szczegółowe« licencji wspólnotowej lub jej uwierzytelnionego odpisu: » ≤ 3,5 t«. Przedsiębiorca, który w wykazie pojazdów składanym do organu udzielającego zezwolenia i licencji wspólnotowej wskazuje dopuszczalną masę całkowitą pojazdu powyżej 3,5 t oraz nie składa oświadczenia o wykorzystaniu pojazdu wyłącznie do transportu drogowego rzeczy pojazdem lub zespołem pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony, otrzymuje wypis bez adnotacji.
Zgodnie z art. 4 ust. 3 rozporządzenia państwo członkowskie siedziby przewoźnika wydaje posiadaczowi oryginał licencji wspólnotowej, który jest przechowywany przez przewoźnika, oraz taką liczbę uwierzytelnionych wypisów z licencji wspólnotowej, jaka odpowiada liczbie pojazdów, którymi dysponuje posiadacz licencji wspólnotowej. Ustawa
z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym w art. 11 ust. 3 stanowi natomiast, że organ udzielający licencji wspólnotowej, o którym mowa w art. 7 ust. 4 pkt 1, wydaje wypis lub wypisy z tej licencji w liczbie nie większej niż liczba pojazdów samochodowych określonych we wniosku o udzielenie licencji, dla których został udokumentowany wymóg zdolności finansowej, zgodnie z art. 7 rozporządzenia (WE) nr 1071/2009.
W zgłoszonych dotychczas przypadkach ukarania polskich przedsiębiorców zagranicą (we Włoszech i Hiszpanii) Główny Inspektorat Transportu Drogowego podejmuje interwencje u służb zagranicznych, a także udziela wyjaśnień na prośbę przewoźników drogowych, jednakże żaden organ państwa członkowskiego Unii Europejskiej nie może wydać polecenia ani wiążącej interpretacji przepisów w konkretnej sprawie organowi innego Państwa.