Informacje dodatkowe
Zgodnie z art. 14 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (tekst jednolity Dz. U. z 2022 r. poz. 2201):
Przewoźnik drogowy jest obowiązany zgłaszać na piśmie lub w postaci dokumentu elektronicznego organowi, który udzielił zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego lub licencji wspólnotowej, zmiany danych, o których mowa w art. 7a - nie później niż w terminie 28 dni od dnia ich powstania.
Jeżeli zmiany obejmują dane zawarte w zezwoleniu na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego lub licencji, przedsiębiorca jest obowiązany wystąpić z wnioskiem o zmianę treści zezwolenia lub licencji.
Zgodnie z art. 35 § 3 kodeks postępowania administracyjnego (tekst jednolity Dz. U. z 2023 r. poz. 775):
Załatwienie sprawy następuje nie później niż w ciągu miesiąca, a sprawy szczególnie skomplikowane - nie później niż w ciągu dwóch miesięcy od dnia wszczęcia postępowania.
Zgodnie z art. 11 ust 3 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) Nr 1071/2009 z dnia 21 października 2009 r.:
Właściwy organ rozpatruje wniosek o zezwolenie w jak najkrótszym terminie, nie dłużej niż trzy miesiące od daty otrzymania przez właściwy organ wszystkich dokumentów koniecznych do rozpatrzenia wniosku. W należycie uzasadnionych przypadkach właściwy organ może wydłużyć ten termin o miesiąc.
Biuro Do Spraw Transportu Międzynarodowego uprzejmie informuje, iż wnioski złożone za pośrednictwem operatora pocztowego dotyczące licencji wspólnotowej / wypisów z licencji wspólnotowej rozpatrywane są według kolejności ich wpływu.
Ponadto pragniemy poinformować, iż wnioski o udzielenie licencji wspólnotowej / wypisów z licencji wspólnotowej realizowane są również bezpośrednio na Sali Obsługi Klienta w godzinach 8.30-15.30.
Pragniemy poinformować iż godziny oraz zasady otwarcia Sali Obsługi Klienta od dnia 29 marca, opublikowane są w komunikacie:
>> KOMUNIKAT dot. funkcjonowania Sali Obsługi Klienta <<
Przedsiębiorca, któremu kończy się data ważności posiadanych uprawnień, może złożyć stosowny wniosek - trzy miesiące przed terminem upływu ważności obecnych uprawnień.
Uprzejmie informujemy, iż w przypadkach losowych, wnioski o przeniesienie uprawnień na podstawie art. 13 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym, realizowane są w pierwszej kolejności.
Art. 13 ust. 2 pkt 1
Organ, który udzielił zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego, licencji wspólnotowej (...) przenosi, w drodze decyzji administracyjnej, uprawnienia z nich wynikające w razie śmierci osoby fizycznej posiadającej zezwolenie na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego lub licencję i wstąpienia na jej miejsce spadkobiercy, w tym również osoby fizycznej będącej wspólnikiem, w szczególności spółki jawnej lub komandytowej (...),
– pod warunkiem spełnienia przez przedsiębiorcę przejmującego uprawnienia wynikające z zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego wymagań określonych w art. 5 ust. 2 lub pod warunkiem spełnienia przez przedsiębiorcę przejmującego uprawnienia wynikające z licencji wymagań odpowiednio określonych w art. 5a lub art. 5c ust. 1 lub 2.
Dla osób upoważnionych w imieniu przedsiębiorcy do załatwiania spraw (odbioru dokumentów, podpisywania druków, wyrażania woli, składania oświadczeń)
– opłatę skarbową w wys. 17 zł - należy wnieść na rachunek bankowy Centrum Obsługi Podatnika, ul. Obozowa 57, 01-161 Warszawa
Nr 21 1030 1508 0000 0005 5000 0070
Powyższa informacja nie dotyczy opłaty za przesyłkę kurierską.