Inspekcja dla polskiego transportu - posiedzenie Społecznej Rady Konsultacyjnej przy GITD
19.07.2016
19 lipca w Warszawie odbyło się drugie posiedzenie Społecznej Rady Konsultacyjnej przy Głównym Inspektorze Transportu Drogowego, w którym udział wzięli przedstawiciele ogólnopolskich i regionalnych zrzeszeń przewoźników oraz kadra kierownicza GITD. Swoją obecnością rangę spotkaniu nadali m.in. podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa Jerzy Szmit oraz Dyrektor Departamentu Dróg Publicznych Jarosław Waszkiewicz.
Minister Szmit przedstawił stronie społecznej działania ministerstwa na rzecz polskich przedsiębiorców transportowych w związku z wprowadzeniem płacy minimalnej na terenie Francji oraz Niemiec. Minister podkreślił, iż jednym z najważniejszych problemów branży transportowej jest jak najszybsze wprowadzenie Krajowego Rejestru Przedsiębiorców Transportu Drogowego, dlatego resort stara się niezwłocznie rozwiązać tę kwestię.
Podjęto również temat Światowych Dni Młodzieży w kontekście utrudnień w ruchu pojazdów po drogach na południu kraju. Inspektorzy ITD będą czuwali nad bezpieczeństwem podróżnych, jak również przeprowadzą szeroką akcję informacyjną związaną z zasadami poruszania się pojazdów ciężarowych i autobusów podczas ŚDM.
Podczas spotkania kierownictwo GITD odniosło się do wyników prac Zespołów: ds. zezwoleń oraz współpracy międzynarodowej. Przedstawiono projekty zmian w prawie o ruchu drogowym oraz w ustawie o transporcie drogowym służące walce z nieuczciwą konkurencją, którą stanowi przewóz drogowy realizowany pojazdami o DMC do 3,5 ton. Przedstawione projekty zmian spotkały się z aprobatą strony społecznej.
Przewoźnicy apelowali o utrzymanie przedstawionej przez p.o. Głównego Inspektora Alvina Gajadhura polityki działania ITD oraz osiągniętych wyników w zakresie wzrostu liczby kontroli przewoźników zagranicznych.
Przedstawiciele przewoźników z uznaniem odnieśli się do inicjowanych od początku bieżącego roku przez obecne kierownictwo GITD prac mających na celu poprawę funkcjonowania rynku transportowego w Polsce.
Na zakończenie odbyła się dyskusja na temat m.in. wydawania przez Biuro ds. Transportu Międzynarodowego dokumentów w postaci świadectw kierowcy. W toku dyskusji wypracowano koncepcję mającą na celu umożliwienie wykonywania przewozów przez kierowców bezpośrednio po złożeniu wniosku o wydanie świadectwa, bez konieczności oczekiwania na w/w dokument.
Posiedzenie zakończono deklaracjami dalszej cyklicznej współpracy, zarówno na szczeblu centralnym, jak i wojewódzkim, z uwzględnieniem postulatu pracy w grupach zadaniowych.
Zdjęcia (2)
- Ostatnia modyfikacja:
- 11.10.2021 14:21 administrator gov.pl
- Pierwsza publikacja:
- 11.10.2021 14:21 administrator gov.pl