ITD na ADR Master Class
16.07.2019
Międzynarodowe warsztaty z zakresu przewozu towarów niebezpiecznych odbyły się w niemieckim Osnabruck. W szkoleniu wzięli udział m.in. inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego. Nie tylko w rolach słuchaczy, ale też jako wykładowcy.
Unifikacja procedur kontrolnych przewozu ADR, czyli towarów niebezpiecznych, była jednym z wiodących tematów warsztatów międzynarodowych, zorganizowanych w drugim tygodnia lipca przez Euro Contrôle Route (ECR) oraz Bundesamt für Güterverkehr (BAG - instytucja odpowiedzialna za kontrolę transportu drogowego w Niemczech). - Europejskie służby Inspekcji Transportu Drogowego współpracują razem w celu poprawy bezpieczeństwa na europejskich drogach, zrównoważenia rozwoju, dbania o uczciwą konkurencję na rynku transportowym i warunków pracy w transporcie drogowym poprzez działania związane z ujednoliconym przestrzeganiem istniejących przepisów - powiedział podczas otwarcia szkolenia Gerard Schipper z ECR.
W warsztatach wzięli udział inspektorzy prowadzący kontrole drogowe towarów niebezpiecznych oraz pracownicy ministerstw związanych z nadzorowaniem podmiotów wykonujących przewozy towarów niebezpiecznych z Holandii, Francji, Niemiec, Hiszpanii, Luksemburga, Belgii, Czech, Bułgarii, Rumunii, jak również inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego z WITD w Lublinie oraz z WITD w Rzeszowie. W ciągu kilku dni uczestniczy skupiali się przede wszystkim na wypracowaniu jednolitych dla całej Europy procedur kontroli w tak wrażliwym obszarze, jakim jest ADR. Warsztaty były też okazją do zaprezentowania działalności poszczególnych instytucji - zatem także polskiej Inspekcji Transportu Drogowego.
Sporo uwagi poświęcono też podgrupie roboczej ECR HARMONIE ADR. Jednym z priorytetów podgrupy jest zmiana załączników do unijnej dyrektywy w sprawie ujednoliconych procedur kontroli drogowego transportu towarów niebezpiecznych.
ADR Master Class organizowane są regularnie przez ECR, która jest międzynarodową organizacją zrzeszającą służby kontrolne transportu z państw europejskich. Głównym celem tej organizacji jest poprawa bezpieczeństwa drogowego i warunków pracy w transporcie drogowym. Polscy inspektorzy transportu drogowego regularnie uczestniczą, ale też organizują szkolenia w ramach ECR. Tego typu działania są platformą wymiany doświadczeń, wiedzy, ale też służą wypracowaniu jednolitych praktyk kontrolnych. Od 1 lipca Polska sprawuje roczną prezydencję w ECR, zatem do lipca przyszłego roku Polska przewodniczy tej organizacji.