W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

ITD pomaga Ukrainie

08.03.2022

Uproszczone procedury dla transportów pomocy humanitarnej organizowanej przez Ambasadę Ukrainy w Polsce, pomoc kierowcom zawodowym, zbiórki darów. Inspekcja Transportu Drogowego, tak jak cała Polska, pomaga objętej wojną Ukrainie.

Grafika ITD - #PomagamUkrainie

Inspektorzy i pracownicy Inspekcji Transportu Drogowego codziennie angażują się w pomoc Ukrainie i jej mieszkańcom, którzy przez działania wojenne, zostali zmuszeni do opuszczenia swoich domów. Pomagamy w wielu obszarach, zarówno przy organizacji pomocy humanitarnej, zbiórkach darów, organizacji ich transportów, a także wspieramy kierowców zawodowych z Ukrainy, jak i tych którzy przewożą osoby uciekające z terenów objętych wojną. Dziękuję pracownikom i inspektorom Inspekcji za dotychczasowe zaangażowanie i pomoc okazaną wojennym uchodźcom – podkreśla Główny Inspektor Transportu Drogowego Alvin Gajadhur.

Ułatwienia dla transportów z pomocą humanitarną

Z różnych regionów Europy płynie pomoc humanitarna dla Ukrainy. Aby przyśpieszyć dostawy do Ukrainy, Główny Inspektorat Transportu Drogowego uprościł procedury dla transportów pomocy humanitarnej organizowanych przez Ambasadę Ukrainy w Polsce. Transporty z pomocą humanitarną realizowane przez wskazanych przez ambasadę przewoźników, są sukcesywnie zwalniane z obowiązku uzyskania zezwolenia na przewozy w międzynarodowym transporcie drogowym rzeczy, wykonywane na terytorium Polski oraz na trasie przez Polskę do Ukrainy. Inspekcja jest przez całą dobę w kontakcie z Ambasadą Ukrainy w Polsce oraz służbami granicznymi i reaguje natychmiast po wpłynięciu informacji o kolejnych transportach humanitarnych, wydając decyzje zwalniające z obowiązku uzyskania zezwolenia.

Transporty z pomocą humanitarną, po ich wcześniejszym zgłoszeniu do Ministerstwa Infrastruktury, są zwalniane z opłaty za przejazd płatnymi odcinkami dróg. W GITD przez całą dobę pracuje specjalny zespół Biura Kontroli Opłaty Elektronicznej, który na bieżąco aktualizuje bazę transportów humanitarnych, zwolnionych z opłaty w systemie e-TOLL. Aktualizowana stale lista jest podstawą do odstąpienia od czynności kontrolnych wobec transportów humanitarnych w zakresie opłaty elektronicznej.

Pomoc zawodowym kierowcom

Działania wojenne na terenie Ukrainy nie pozostały bez wpływu na funkcjonowanie branży transportu drogowego. Główny Inspektorat Transportu Drogowego zareagował natychmiast po uzyskaniu informacji, że ukraińskie pojazdy ciężarowe powracające z państw nadbałtyckich (Estonii, Litwy i Łotwy) do Ukrainy, ze względu na prowadzone działania wojenne, nie mogły bezpiecznie przejechać przez terytorium Białorusi i konieczna była zmiana trasy przejazdu. Ukraińscy przewoźnicy nie dysponowali właściwymi zezwoleniami zagranicznymi na przejazdy tranzytowe przez Polskę. W uzgodnieniu z Ministerstwem Infrastruktury, w ciągu kilku pierwszych godzin od wybuchu wojny w Ukrainie, GITD wydało tysiąc dodatkowych zezwoleń. Inspektorzy pracujący w terenie, ze względu na nadzwyczajną sytuację, której przewoźnicy nie mogli przewidzieć, pomagają kierowcom w przejazdach przez Polskę.

Na liberalne podejście w trakcie ewentualnych czynności kontrolnych, mogą liczyć kierowcy autobusów, wykorzystywanych do przewozu mieszkańców Ukrainy, w tym dzieci. Ze względu na czas oczekiwania na przekroczenie granicy, stosowane mogą być odstępstwa dotyczące czasu prowadzenia pojazdu.

Odstępstwa dotyczące czasu prowadzenia pojazdu, przerw i okresów odpoczynków kierowców wykonujących krajowe i międzynarodowe przewozy drogowe osób i rzeczy, są stosowane również w innych uzasadnionych przypadkach.

#PomagamUkrainie

Blisko 350 kg darów – artykułów higienicznych, w tym dla dzieci, środków opatrunkowych, koców i ręczników przekazali pracownicy Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego, który włączył się w akcję Ministerstwa Infrastruktury. Zbiórkę darów resort prowadził we współpracy z Polskim Czerwonym Krzyżem.

To nie jedyna zbiórka darów w Inspekcji. Inspektorzy Wojewódzkich Inspektoratów Transportu Drogowego włączają się w działania pomocowe prowadzone w wielu regionach kraju. Inspektorzy z Bydgoszczy przekazali dary dla ukraińskich strażaków. W Białymstoku kupiono środki opatrunkowe, dezynfekcyjne oraz artykuły spożywcze z długim terminem przydatności. Inspektorzy pomagają również w organizacji transportów z darami, czy też udostępniają powierzchnie magazynowe, gdzie gromadzone są artykuły ze zbiórek.

Inspektorzy ITD angażują się w działania pomocowe w różnych obszarach. W Łodzi pomagali przy organizacji przewozów osób z Ukrainy, które przyjechały specjalnym pociągiem Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej. Pomagali pasażerom pociągu wsiąść do odpowiednich autobusów, a następnie pilotowali je do miejsca przeznaczenia. Wielkopolscy inspektorzy pomagali przy organizacji miejsc pobytu dla wojennych uchodźców.

Zdjęcia (14)

{"register":{"columns":[]}}