W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

ITD wspiera Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi w zwalczaniu afrykańskiego pomoru świń

16.08.2016

- W ubiegłym tygodniu wydałem polecenie zintensyfikowania kontroli w zakresie przewozu trzody chlewnej na terenie całego kraju - tymi słowami p.o. Główny Inspektor Transportu Drogowego Alvin Gajadhur podczas wtorkowego briefingu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi nakreślił działania ITD, które mają na celu zwalczanie ognisk afrykańskiego pomoru świń (ASF) w Polsce.

We wtorek 16 sierpnia w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi odbył się briefing z udziałem Podsekretarza Stanu Rafała Romanowskiego, Głównego Lekarza Weterynarii Włodzimierza Skorupskiego, p.o. Głównego Inspektora Transportu Drogowego Alvina Gajadhura, Zastępcy Komendanta Głównego Policji inspektora Jana Lacha oraz podinspektora Wiesława Sieńki ze Służby Celnej Ministerstwa Finansów.

- Z uwagi na fakt, że w ostatnich dniach pojawiły się kolejne ogniska afrykańskiego pomoru świń, podjęliśmy działania zmierzające do zawiązania współpracy ze służbami, które na bieżąco będą monitorowały przemieszczanie się trzody chlewnej na terenie Polski - rozpoczął spotkanie Podsekretarz Stanu w MRRiRW Rafał Romanowski.

W związku z wystąpieniem nowych ognisk ASF, inspektorzy z wojewódzkich inspektoratów transportu drogowego podejmują zintensyfikowane działania kontrolne pojazdów transportujących żywe zwierzęta. Według informacji przekazanych przez Głównego Lekarza Weterynarii wirus nie stanowi zagrożenia dla człowieka.

Zgodnie z wytycznymi wydanymi przez Głównego Inspektora Transportu Drogowego, wojewódzcy inspektorzy w całym kraju położą szczególny nacisk na kontrole dokumentów oraz dobrostanu przewożonej trzody chlewnej, a wszystkie informacje o nieprawidłowościach wykrytych podczas weryfikacji przewozu świń będą niezwłocznie przekazywane do Powiatowego Lekarza Weterynarii.

- Do końca lipca br. inspektorzy z wojewódzkich inspektoratów skontrolowali 1663 pojazdy przewożące żywe zwierzęta. Podczas w/w kontroli wykryto jedynie kilkanaście naruszeń - powiedział Alvin Gajadhur.

Weryfikacji podlega m.in. to, czy środek transportu jest przystosowany do przewozu danego gatunku zwierząt oraz czy nie zostały przekroczone gęstość załadunku zwierząt i czas przewozu. Inspektorzy sprawdzają również w jakiej kondycji są przewożone zwierzęta. Ponadto pusty pojazd służący przewozowi trzody chlewnej jest badany pod kątem przeprowadzonych dezynfekcji i oczyszczenia.

- W wyniku kontroli możemy nałożyć mandaty karne na kierowców lub zarządzających transportem w przedsiębiorstwie oraz decyzje administracyjne na przewoźników wykonujących tego typu przewozy - dodał szef ITD.

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
11.10.2021 17:30 administrator gov.pl
Pierwsza publikacja:
11.10.2021 17:30 administrator gov.pl
{"register":{"columns":[]}}