Kierunek: zdrowe życie. Finał tegorocznej edycji projektu „Zdrowe Życie”
08.10.2023
Szeroki wachlarz bezpłatnych specjalistycznych badań, rozmowy z ekspertami o zdrowiu i bezpieczeństwie, rodzinny piknik i sporo atrakcji promujących profilaktykę zdrowia. Na błoniach Stadionu Narodowego w Warszawie zakończyła się tegoroczna edycja mobilnych stref zdrowia w ramach projektu „Zdrowe Życie”. Nie zabrakło też Inspekcji Transportu Drogowego, która promowała zasady i przepisy bezpieczeństwa w ruchu drogowym.
Troska o zdrowie Polaków – taki cel przyświeca projektowi „Zdrowe Życie”, zainicjowanemu przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę w czerwcu ubiegłego roku. Mobilne strefy zdrowia są ważnym elementem tego projektu.
Przez dwa lata działania projektu „Zdrowe Życie” w miasteczkach zdrowia wykonano łącznie ponad 140 tysięcy badań lekarskich, konsultacji i usług medycznych. To sukces inicjatywy Prezydenta Andrzeja Dudy. Pan Prezydent chce, żeby Polacy żyli bezpiecznie i zdrowo, a zdrowi obywatele to bezpieczne państwo
– mówiła Szefowa Kancelarii Prezydenta RP Grażyna Ignaczak–Bandych, otwierając mobilną strefę zdrowia w Warszawie.
W tym roku mobilne miasteczko projektu „Zdrowe Życie” zawitało w sumie do 25 miejscowości. Weekend 7-8 października to ostatni przystanek i zarazem finał tegorocznej edycji. Przez cały dzień, w sobotę i niedzielę, na błoniach Stadionu Narodowego w Warszawie można było skorzystać z bezpłatnych specjalistycznych badań, zasięgnąć lekarskich porad i porozmawiać z ekspertami – nie tylko z dziedziny zdrowia, ale także szeroko rozumianego bezpieczeństwa. Stąd obecność Inspekcji Transportu Drogowego i jej mobilnego centrum edukacji brd. Bezpieczeństwo wśród najmłodszych uczestników ruchu drogowego promuje Bezpieczna Szkoła Krokodylka Tirka, którą wspierają Fundusze Europejskie.
Inspekcja Transportu Drogowego od wielu lat dba o bezpieczeństwo na polskich drogach. Zwracamy uwagę m.in. na kondycję psychofizyczną kierowców. Często podkreślamy, że bezpieczny kierowca to także zdrowy kierowca. Uczestniczyliśmy już w różnych programach dotyczących bezpieczeństwa zdrowotnego, współpracowaliśmy i współpracujemy z wieloma instytucjami, które na co dzień dbają o zdrowie Polaków. Zachęcamy wszystkich uczestników ruchu drogowego do systematycznych badań. W trakcie realizacji tego projektu promujemy zasady bezpieczeństwa ruchu drogowego. Dlatego nie tylko tu w Warszawie, ale w wielu miejscowościach, obecni byli inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego oraz nasze mobilne centrum edukacji brd
– podkreślił Główny Inspektor Transportu Drogowego Alvin Gajadhur.
Strefa edukacji ITD to szereg atrakcji zarówno dla młodszych i nieco starszych. Na przyjaciół Krokodylka Tirka czekały gry, kolorowanki, quizy, zagadki i koło fortuny. Dzięki tym zabawom najmłodszym przekazywano wiedzę o tym, jak być bezpiecznym uczestnikiem ruchu drogowego. Na inspekcyjnym stanowisku można też było sprawdzić swój refleks na specjalnym trenażerze, a także przekonać się, jak niebezpiecznie jest kierować pojazdem pod wpływem środków odurzających. Fanów motoryzacji z pewnością zainteresowały inspekcyjne pojazdy wykorzystywane do kontroli drogowych.
W trakcie finału tegorocznej edycji projektu „Zdrowe Życie” odbyły się także panele dyskusyjne w temacie zdrowia, piknik rodzinny „Odważ się być zdrowym”, organizowany przez Fundację Instytutu Matki i Dziecka, biegi wokół stadionu PGE Narodowy i występy muzyczne. W ramach mobilnej strefy zdrowia na dzieci i młodzież czekało wiele atrakcji – wśród nich liczne konkursy. Swoją wiedzę o brd najmłodsi uczestnicy ruchu drogowego mogli sprawdzić w konkursie z kołem fortuny w roli głównej. Inspektorzy ITD pytali o znajomość przepisów brd. Uczestniczy konkursu otrzymali m.in. zestawy odblaskowe i edukacyjne.
Organizatorami projektu „Zdrowe Życie” są Ministerstwo Zdrowia, Ministerstwo Aktywów Państwowych, Ministerstwo Edukacji i Nauki, Narodowy Fundusz Zdrowia oraz Grupa PZU. Jednym z partnerów uczestniczących w mobilnych strefach zdrowia jest Inspekcja Transportu Drogowego. Wydarzenie patronatem honorowym objęła Para Prezydencka.