Konferencja GITD: „Wyzwania służb kontrolujących transport drogowy w kontekście integracji Euro-Azjatyckiej”
29.10.2012
W dniu 26 października odbyła się międzynarodowa konferencja "Wyzwania służb kontrolujących transport drogowy w kontekście integracji Euro-Azjatyckiej", której organizatorem był Główny Inspektorat Transportu Drogowego. Wśród zagranicznych gości, którzy przybyli na spotkanie byli przedstawiciele służb kontrolnych z Ukrainy, Niemiec, Luksemburga, Litwy, Kazachstanu, Irlandii i Białorusi. Obecni byli również przedstawiciele innych krajowych służb uprawnionych do kontroli transportu drogowego: Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów, Szef Służby Celnej - Jacek Kapica, Komendant Główny Policji - nadinspektor Marek Działoszyński oraz Dyrektor Zarządu Granicznego Komendy Głównej Straży Granicznej - Piotr Patla. Strona społeczna reprezentowana była przez szefów ogólnopolskich zrzeszeń i stowarzyszeń przewoźników drogowych.
Nawiązując do 10-lecia działalności ITD, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Transportu Budownictwa i Gospodarki Morskiej - Tadeusz Jarmuziewicz podkreślił, że działaniom Inspekcji przygląda się praktycznie od samego początku jej działalności. Zaznaczył, że nieliczna i nieznana niegdyś formacja stała się ważną, a wręcz elitarną służbą kontrolną dbającą o szeroko rozumiane bezpieczeństwo na drogach.
Tomasz Połeć - Główny Inspektor Transportu Drogowego przybliżył kompetencje i zadania Inspekcji, pokazując jak przez okres 10 lat zwiększała się rola ITD w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa na drogach. Nawiązał również do doskonałej współpracy z europejskimi służbami kontrolnymi.
Panelowe dyskusje toczyły się wokół dwóch zagadnień: "Znaczenia międzynarodowej współpracy służb kontrolnych dla rozwoju transportu drogowego" i "Szans i zagrożeń dla rozwoju sektora transportowego w państwach Europy i Azji oraz roli formacji kontrolnych w budowie warunków dla rozwoju transportu".
Głos zabierali przedstawiciele zagranicznych inspekcji drogowych, dla których organizacja polskiej Inspekcji Transportu Drogowego stanowi wzór godny naśladowania. Wszyscy podkreślali zgodnie konieczność kontynuowania współpracy na rzecz harmonizacji przepisów dotyczących transportu drogowego.
Wiceminister Transportu i Komunikacji Republiki Kazachstanu - Kairat Bektaevich Absattarov podkreślił potrzebę współpracy instytucji europejskich i azjatyckich w celu udoskonalania systemu kontroli oraz eliminacji patologii w transporcie. Konieczność zapewnienia bezpieczeństwa ludzi i przewożonego ładunku w korytarzu transportowym z Chin do Europy, a także potrzeba zorganizowania szybkiego i sprawnego transportu na tak długim dystansie, wymaga od służb kontrolnych obu kontynentów ścisłej współpracy.
Robert Maiworm, Wiceprezydent Federalnego Urzędu ds. Przewozu Towarów (Bundesamt für Güterverkehr) wspomniał, że w 2002 r. osobiście brał udział z ramienia niemieckich służb kontrolnych w szkoleniu pierwszych inspektorów po powołaniu do życia nowej instytucji do kontroli transportu drogowego w Polsce. Podkreślił, że bardzo ceni wieloletnią współpracę z Inspekcją Transportu Drogowego oraz wymianę doświadczeń w celu jednolitego stosowania procedur kontrolnych.
W tej części dyskusji głos zabrali również: Szef litewskiej Inspekcji Transportu Drogowego - Vidmantas Žukauskas, Szef Zarządu Organizacji Sieci Przewozu ukraińskiej inspekcji - Yurij Mayboroda, Szef Inspektoratu Transportu w Ministerstwie Transportu i Komunikacji Republiki Białorusi - Aleksandr Ivankov, doradca ds. transportu drogowego z Urzędu ds. Ceł i Akcyzy Luksemburga - José Piscitelli, Przewodniczący Komitetu Kontroli Transportowej Ministerstwa Transportu i Komunikacji Kazachstanu - Bakhyt Shalkharovich Abishev oraz starszy specjalista ds. transportu z Urzędu ds. Bezpieczeństwa Drogowego Irlandii - Kathleen Callanan.
Do dyskusji włączyli się również przedstawiciele środowiska przewoźników drogowych. Prezes Zrzeszenia Międzynarodowych Przewoźników Drogowych w Polsce, Jan Buczek zaznaczył, że polscy przewoźnicy są liderami w transporcie międzynarodowym, a w czasach intensywnego rozwoju branży szukają nowych tras przewozowych w kierunku dużych rynków azjatyckich, w celu tworzenia skutecznej alternatywy dla innych rodzajów transportu. Położenie Polski jako kraju tranzytowego na trasie z Azji do Europy Zachodniej stwarza potrzebę jednolitego stosowania przepisów i procedur kontrolnych, a także działań na rzecz wzajemnego uznawania certyfikatów, szkoleń kierowców oraz wyników kontroli prowadzonych przez różne służby. Prezes ZMPD zadeklarował wsparcie dla działań Inspekcji, docenił także profesjonalizm i trud codziennej pracy inspektorów.
Bolesław Milewski, Przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Transportu Drogowego powiedział, że nie wyobraża sobie funkcjonowania transportu drogowego w Polsce bez pracy Inspekcji Transportu Drogowego. Wyraził nadzieję na powodzenie procesu odzespolenia WITD, które doprowadzi do ujednolicenia struktury oraz podległości jednemu kierownictwu.
Swoimi spostrzeżeniami na temat działalności służb kontrolujących transport drogowy podzielili się również Prezes Zarządu Polskiej Izby Gospodarczej Transportu Samochodowego i Spedycji - Zdzisław Szczerbaciuk, Prezes Stowarzyszenia Przewoźników Podlasia - Władysław Żero, przedstawiciel Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Przewoźników Drogowych "Galicja" - Tomasz Ziaja oraz Prezes Okręgowego Stowarzyszenia Drogowych Przewoźników Międzynarodowych i Spedytorów "Wybrzeże" - Andrzej Olechnicki.
Przedstawiciele zagranicznych służb kontrolnych oraz środowisk przewoźników drogowych złożyli na ręce Głównego Inspektora Transportu Drogowego serdeczne gratulacje i wyrazy uznania za stworzenie wysoko wyspecjalizowanej i cenionej na arenie międzynarodowej służby kontrolnej. Wyrazili ponadto nadzieję na dalszą owocną współpracę.
Główny Inspektor Transportu Drogowego, podsumowując konferencję powiedział, że dynamiczny rozwój branży transportowej oraz powstawanie kolejnych szlaków komunikacyjnych stawia przez służbami kontrolnymi nowe wyzwania. Odnosząc się do podkreślanej przez gości zagranicznych potrzeby współpracy między służbami różnych państw, przedstawił pomysł utworzenia Akademii szkoleniowej, która stanowiłaby platformę wymiany doświadczeń i dobrych praktyk dla wszystkich kontrolujących transport drogowy jednostek. Tomasz Połeć podkreślił zasługi pracowników Inspekcji, a w szczególności codzienny trud inspektorów pełniących służbę kontrolną na drogach. Wyraził nadzieję na kontynuację współpracy pomiędzy służbami kontrolnymi i środowiskiem transportowym.
- Ostatnia modyfikacja:
- 11.10.2021 15:04 administrator gov.pl
- Pierwsza publikacja:
- 11.10.2021 15:04 administrator gov.pl