Dołącz do ”Bezpiecznej Szkoły Krokodylka Tirka” - GITD ogłasza konkurs filmowy brd dla szkół podstawowych
21.04.2023
Temat – bezpieczeństwo w ruchu drogowym, forma – krótki film, autorzy – uczniowie najmłodszych klas szkół podstawowych. Dziś rusza konkurs filmowy „Moja szkoła ambasadorem bezpieczeństwa w ruchu drogowym”. Udział w konkursie to przede wszystkim możliwość nauki zasad i przepisów brd, ale nie tylko. Główny Inspektorat Transportu Drogowego, dla najlepszych szkół, ufunduje atrakcyjne nagrody. Zwycięzcy otrzymają mobilne miasteczka ruchu drogowego.
Które szkoły mogą walczyć o tytuł ambasadora brd?
Do konkursu mogą się zgłosić szkoły podstawowe z oddziałami 0 – 3 z całego kraju. W skład ekipy filmowej mogą wchodzić uczniowie tylko tej samej klasy, a producentem może zostać wychowawca lub opiekun klasy. Podpowiadamy. Aby było ciekawiej, niech każdy z uczniów wcieli się w określoną rolę członka ekipy filmowej- scenarzysty, reżysera, scenografa, aktora, kamerzysty, czy statysty. I jak w filmowych konkursach, są też kategorie, tyle że wiekowe: klasy 0-1 oraz 2-3. Film musi zostać przesłany do 31 maja tego roku. Zgłoszeniowe, wraz z linkiem do konkursowego filmu, należy przesłać na adres e-mail: konkurs.tirka@gitd.gov.pl. Zwycięzców poznamy 20 czerwca 2023 roku.
A o czym ma być film?
Formuła dowolna. Liczy się kreatywność dzieci, których wyobraźnia nie zna granic. To może być np. piosenka, wywiad, uliczna sonda, pantomima, film fabularny, czy teatrzyk kukiełkowy. Jest jednak główny warunek. Film musi być związany z bezpieczeństwem ruchu drogowego i zawierać co najmniej trzy wątki – zasady, reguły, przepisy obowiązujące w ruchu drogowym np. pieszych, kierujących pojazdami, czy rowerzystów. Gotowy materiał filmowy nie może być krótszy niż 1 minuta, ale nie może trwać dłużej niż 2 minuty. Nagrania mogą zostać zrealizowane telefonem komórkowym, kamerą lub aparatem.
Szczegóły na stronie konkursu.
Autorski film narzędziem edukacji brd
Przygotowanie konkursowego filmu będzie wymagało od szkolnej ekipy filmowej, nie tylko znajomości technik filmowych, kreatywności, umiejętności współpracy w zespole, ale przede wszystkim wiedzy o bezpieczeństwie w ruchu drogowym. A jeśli jej nie ma, to niezbędna będzie nauka. I to jest główny cel konkursu – upowszechnianie wiedzy o brd wśród najmłodszych uczestników ruchu drogowego, zwrócenie uwagi na zagrożenia wynikające z nieprawidłowego zachowania oraz podniesienie poziomu bezpieczeństwa najmłodszych, niechronionych uczestników ruchu drogowego. GITD chce jeszcze bardziej zainteresować tematyką bezpieczeństwa na drogach również nauczycieli i opiekunów.
Czy warto walczyć o tytuł szkoły ambasadora brd!
Odpowiedź jest tylko jedna - TAK! Uczniowie, przygotowując film, zdobędą nową lub poszerzą dotychczasową wiedzę o brd, a dzięki temu będą bezpieczniejszymi uczestnikami ruchu drogowego. I na tym nie koniec. Dzięki zwycięzcom, zasad brd w praktyce, będzie mogła uczyć się cała szkolna społeczność. Laureaci pierwszych miejsc, w obu kategoriach wiekowych, otrzymają od GITD miasteczko ruchu drogowego i trzy rowery dla szkoły oraz kaski rowerowe dla wszystkich dzieci z klasy filmowej ekipy. Nagrody za drugie miejsce to trzy rowery dla szkoły oraz kaski rowerowe dla wszystkich dzieci z klasy laureatów. A za trzecie miejsce dwa rowery dla szkoły oraz zestawy ochraniaczy na kolana i łokcie dla wszystkich dzieci z nagrodzonej klasy. Będą też upominki edukacyjno-odblaskowe dla 100 pierwszych zgłoszonych zespołów filmowych.
Dołącz do ”Bezpiecznej Ekipy Krokodylka Tirka”
Konkurs filmowy, jest jednym z elementów, realizowanego przez GITD projektu „Bezpieczna szkoła Krokodylka Tirka” dofinansowanego z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014–2020.
Jest to ogólnopolski projekt informacyjno-edukacyjny skierowany do dzieci w wieku przedszkolnym i klas 1-3 szkoły podstawowej oraz ich rodziców, opiekunów, nauczycieli i wychowawców. Krokodylek Tirek – główny bohater projektu – w nowej odsłonie i z rozszerzonym programem edukacyjnym będzie uczył najmłodszych bezpiecznego zachowania na drodze i w jej pobliżu, w trakcie podróży autokarem, ale też na rowerowej wycieczce, czy przejażdżce hulajnogą. Planowane jest przeprowadzenie 250 lekcji w szkołach i przedszkolach, w których udział będzie mogło wziąć nawet 15 tys. uczniów. Będą również wydarzenia towarzyszące, jak konferencje, pikniki i eventy.