Kontrole komunikacji miejskiej w Warszawie
08.07.2020
Rozpoczęły się kontrole krzyżowe w przedsiębiorstwach realizujących przewozy osób na liniach regularnych komunikacji miejskiej w Warszawie. Zabezpieczana jest dokumentacja niezbędna do ich przeprowadzenia. O celu kontroli i jej zakresie mówili w trakcie briefingu Alvin Gajadhur, Główny Inspektor Transportu Drogowego oraz Krzysztof Chojnacki, Mazowiecki Wojewódzki Inspektor Transportu Drogowego.
Kontrole prowadzone od dziś w trzech przedsiębiorstwach zostały wszczęte po wypadkach z udziałem autobusów komunikacji miejskich, do których w ostatnim czasie doszło na terenie stolicy.
Bezpieczeństwo przewozu osób jest dla Inspekcji Transportu Drogowego priorytetem. Zależy nam na tym aby pasażerowie i inni uczestnicy ruchu drogowego czuli się bezpiecznie. Dlatego równolegle z kontrolami drogowymi, mazowieccy inspektorzy ITD rozpoczęli wieloaspektowe kontrole w siedzibach przedsiębiorstw. Jednym z istotnych jej elementów jest zweryfikowanie, czy kierowcy nie pracują w kilku firmach jednocześnie, co może mieć wpływ na powstanie naruszeń z zakresu czasu pracy - podkreślił Alvin Gajadhur, Główny Inspektor Transportu Drogowego.
Od rana inspektorzy zabezpieczają dokumentację, która będzie podlegała szczegółowej analizie. To setki dokumentów i materiałów zapisanych na nośnikach elektronicznych. Będziemy analizować m.in. listy pracowników, weryfikować uprawnienia kierowców, badania i szkolenia zawodowe kierowców, umowy o zatrudnieniu, oświadczenia składane przedsiębiorstwu przez kierowców o niepozostawaniu w stosunku zatrudnienia u innych przewoźników, dokumentację techniczną pojazdów - wyliczał Krzysztof Chojnacki, Mazowiecki Wojewódzki Inspektor Transportu Drogowego.
W ramach kontroli krzyżowych listy pracowników z trzech przedsiębiorstw, w których dziś rozpoczęły się kontrole, zostaną porównane z listą kierowców firmy, której pojazdy uczestniczyły w wypadkach w Warszawie. Firma ta w ramach planowych działań jest kontrolowana od maja.
Inspektorzy wytypowali ponad 120 kierowców, których uprawnienia oraz czas pracy podlega szczegółowej analizie. W tym zakresie kontrolą objęci są również kierujący autobusami, które uległy wypadkom w Warszawie. Sprawdzana jest także dokumentacja techniczna niemal 390 pojazdów należących do przewoźnika. - mówił Alvin Gajadhur, Główny Inspektor Transportu Drogowego.
Kontrole w siedzibach przedsiębiorstw są prowadzone równolegle z kontrolami drogowymi. W tym roku inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego przeprowadzili blisko 2,3 tys. kontroli, w trakcie których sprawdzano przede wszystkim stan techniczny pojazdów, uprawnienia i stan trzeźwości kierujących.