Kontrole transportów mrożonek niemal bez zastrzeżeń
25.07.2023
Ponad 300 sprawdzonych pojazdów typu chłodnia i niemal bez zastrzeżeń. Tylko w jednym przypadku międzynarodowy transport mrożonek był wykonywany bez certyfikatu ATP. W poniedziałek, w całym kraju, inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego oraz Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych sprawdzali, czy przewoźnicy transportują mrożonki w bezpiecznych warunkach.
Wysoka temperatura nie pozostaje bez znaczenia dla bezpieczeństwa transportowanych mrożonek, jeśli odbywa się on niezgodnie z normami i nieodpowiednio przygotowanymi pojazdami. W jakich warunkach są realizowane tego rodzaju transportu, to sprawdzali w poniedziałek (24 lipca) inspektorzy ITD i IJHARS. Działania prowadzono na terenie całego kraju na wytypowanych odcinkach dróg oraz w pobliżu targowisk, giełd i rynków hurtowych. Sprawdzono 332 pojazdy typu chłodnie. 68 z nich przewoziło mrożonki.
Przewóz żywności mrożonej może odbywać się tylko w pojazdach spełniających określone normy oraz warunki termiczne. Inspektorzy sprawdzali stan techniczny pojazdów oraz wymagane dokumenty, w tym uprawniające do wykonywania przewozów drogowych oraz posiadanie certyfikatu ATP, który musi okazać kierujący pojazdem ciężarowym wykonujący międzynarodowe przewozy żywności. W trakcie tych działań stwierdzono tylko jeden przypadek przewozu artykułów spożywczych głęboko mrożonych bez certyfikatu ATP. Transport niezgodny z normami realizował niderlandzki przewoźnik
– mówi Alvin Gajadhur, Główny Inspektor Transportu Drogowego.
Wyniki świadczą o tym, że świadomość i odpowiedzialność przewoźników, pracujących w tej szczególnej gałęzi transportu, jest coraz wyższa. Transport tego rodzaju produktów musi odbywać się z zachowaniem wszelkich wymaganych norm i przepisów, aby dostarczony produkt był bezpieczny dla zdrowia ludzkiego
– podkreśla Szef ITD.
W skontrolowanych przez inspektorów IJHARS pojazdach przewożono lody, mrożone owoce i warzywa, mrożone frytki, mrożone pieczywo, mrożone dania gotowe i wyroby garmażeryjne. Skontrolowane chłodnie spełniały wszystkie wymagania i warunki konieczne do transportu tego typu żywności. Jedynie w jednym przypadku inspektor IJHARS nałożył grzywnę w postaci mandatu karnego.
To satysfakcjonujące wyniki
– ocenia Przemysław Rzodkiewicz, Główny Inspektor IJHARS.
W porównaniu do podobnej kontroli w roku ubiegłym, kiedy w co ósmym spośród skontrolowanych środków transportu odnotowano niewłaściwą temperaturę przewożenia produktów oraz niewłaściwy stan higieniczny pojazdów, widać, że jakość transportu artykułów mrożonych ulega stałej poprawie, co podnosi poziom bezpieczeństwa konsumentów
– zauważa Przemysław Rzodkiewicz.
Pozostałe nieprawidłowości ujawnione przez inspektorów Inspekcji Transportu Drogowego dotyczyły m.in.: ogólnego stanu technicznego pojazdu, braku okresowego badania technicznego pojazdu, nieprzestrzegania czasu pracy przez kierujących, czy jazdy bez karty kierowcy.
To kolejne, wspólne działania ITD i IJHRS, realizowane w ostatnim czasie na taką skalę. W czerwcu w 14 województwach sprawdzono pojazdy dostarczające na giełdy rolno-spożywcze artykuły głównie importowane z krajów trzecich oraz takie, w przypadku których istniało ryzyko zafałszowania kraju pochodzenia transportowanej żywności. Kontrole przeprowadzono w pobliżu giełd towarowych m.in. w Broniszach pod Warszawą, we Wrocławiu, Bydgoszczy, Katowicach, Łodzi, Rzeszowie, Poznaniu. Wówczas inspektorzy ITD skontrolowali ponad 170 ciężarówek. W 8 przypadkach, ze względu na stwierdzone naruszenia przepisów ustawy o transporcie drogowym, wszczęto postępowania administracyjne, w przypadku 7 kontroli zatrzymano dowody rejestracyjne pojazdów za ich niewłaściwy stan techniczne, a na kierujących nałożono 4 mandaty karne oraz zatrzymano 1 prawo jazdy.
Inspektorzy IJHRS w trakcie czerwcowych działań sprawdzili jakość handlową 70 partii artykułów rolno-spożywczych (głównie świeżych owoców i warzyw w miejscu ich sprzedaży na giełdzie towarowej), z czego co trzecią zakwestionowano (przede wszystkim za całkowity brak oznakowania i dokumentacji towarzyszącej). Nieprawidłowości odnotowano m.in. wśród skontrolowanych świeżych warzyw i owoców pochodzących z Hiszpanii, Egiptu, Holandii, Grecji, Maroka.