W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Kontrole z zakazami dalszej jazdy

09.03.2023

Zespoły pojazdów z pękniętą tarczą hamulcową i przednią szybą oraz oponą zdartą do stalowego oplotu, wycofali tymczasowo z jazdy funkcjonariusze warmińsko-mazurskiej Inspekcji Transportu Drogowego. Za zaniedbania stanu technicznego pojazdów ich właścicielom grożą kary pieniężne.

Na pierwszym planie (od lewej): przód ciągnika siodłowego z podpiętą naczepą. W tle: dwa oznakowane furgony warmińsko-mazurskiej Inspekcji Transportu Drogowego stoją przy wjeździe do wyznaczonego punktu kontrolnego.

W środę (8 marca), na krajowej „piętnastce” w pobliżu Nowego Miasta Lubawskiego patrol Inspekcji Transportu Drogowego zatrzymał zespół pojazdów należący do polskiego przedsiębiorcy. W trakcie kontroli stanu technicznego, inspektorzy zauważyli pękniętą tarczę hamulcową przy kole na pierwszej (kierowanej) osi ciągnika siodłowego. Użytkowanie tarczy w takim stanie zagrażało bezpieczeństwu w ruchu drogowym - mogła rozpaść się w trakcie jazdy i zablokować koło.

W tym samym miejscu, w sobotę (4 marca) funkcjonariusze ITD zatrzymali także niesprawny zestaw litewskiego przewoźnika. Kontrola stanu technicznego pojazdów wykazała usterkę niebezpieczną w naczepie i usterkę poważną w ciągniku siodłowym. Opona na lewym kole drugiej osi naczepy miała nadmiernie zużyty bieżnik - widoczny był już stalowy kord. Opona w takim stanie mogła „wystrzelić” podczas jazdy. Z kolei w ciągniku siodłowym była pęknięta przednia szyba w polu widzenia kierowcy.

Obie kontrole zakończyły się podobnie. Inspektorzy zatrzymali dowody rejestracyjne niesprawnych pojazdów i zakazali ich dalszej jazdy do momentu naprawy stwierdzonych usterek. Za dopuszczenie do ruchu drogowego pojazdów z usterkami zagrażającymi bezpieczeństwu zostaną również wszczęte postępowania administracyjne. Przewoźnikom i osobom zarządzającym transportem w firmach grożą kary pieniężne.

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}