Kontynuacja współpracy bilateralnej między Polską a Kazachstanem
31.03.2021
Dalszy rozwój współpracy w obszarze transportu drogowego był głównym tematem spotkania online, w którym uczestniczyli przedstawiciele Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego, Ministerstwa Przemysłu i Rozwoju Infrastrukturalnego Republiki Kazachstanu oraz Ambasady Kazachstanu w RP.
W zorganizowanej 31 marca wideokonferencji z kazachskimi ekspertami w dziedzinie transportu, po stronie polskiej udział wzięli Główny Inspektor Transportu Drogowego Alvin Gajadhur, p.o. zastępca Głównego Inspektora Transportu Drogowego Joanna Smolińska, zastępca Dyrektora Gabinetu Głównego Inspektora Anna Zięba, zastępca Dyrektora Biura Nadzoru Inspekcyjnego Weronika Biaduń. Stronę kazachską reprezentowali m.in. zastępca Przewodniczącego Komitetu Transportu Ministerstwa Przemysłu i Rozwoju Infrastrukturalnego Daniyara Kospabaev oraz przedstawiciele Ambasady Kazachstanu w RP.
Stała wymiana informacji i doświadczeń umożliwia podejmowanie działań, które realnie wpływają na podniesienie bezpieczeństwa i ograniczenie występowania niepożądanych praktyk w transporcie drogowym. Wiedza naszych inspektorów jest bardzo wysoko oceniana na arenie międzynarodowej, czego dowodem jest udział ekspertów z ITD licznych zagranicznych szkoleniach specjalistycznych - podkreślił w trakcie wideokonferencji Alvin Gajadhur, Główny Inspektor Transportu Drogowego.
Relacje bilateralne pomiędzy Polską a Kazachstanem sięgają 2018 r., kiedy to odbyła się wizyta przedstawicieli kazachskich służb kontrolnych w GITD zorganizowana pod auspicjami Ministerstwa Infrastruktury. Współpraca ta jest stale rozwijana.
Podczas środowego spotkania szczegółowo omówiono zadania Inspekcji Transportu Drogowego ze wskazaniem obszarów kontrolnych oraz zaprezentowano dotychczasowe inicjatywy o charakterze międzynarodowym. Strona kazachska poznała m.in. zakres kompetencji ITD, potencjał kadrowy i szkoleniowy oraz wyposażenie kontrolne. Przedstawiono nie tylko historię oraz proces kształtowania się Inspekcji, ale przede wszystkim aktualną strukturę, cele i zadania oraz plany na przyszłość. Zwrócono uwagę na wieloletnie doświadczenie ITD w zakresie organizacji i współorganizacji projektów prowadzonych w ramach szeroko rozumianej współpracy bliźniaczej (tzw. twinning) - najpierw jako beneficjenta projektu, później zaś jako instytucji wdrażającej (tzw. dawcy pomocy). Wskazano również na doświadczenie zdobyte przez ITD w międzynarodowej organizacji zrzeszającej służby kontrolne transportu drogowego państw europejskich - Euro Contrôle Route. Organizacja ta ściśle współpracuje z instytucjami o charakterze międzynarodowym, głównie na zasadzie wymiany wiedzy i doświadczeń, jak np. DG MOVE - Dyrekcją Generalną Komisji Europejskiej odpowiedzialną za transport w Unii Europejskiej.
Swoim doświadczeniem chętnie dzielimy się na forum międzynarodowym, zarówno na zasadzie relacji bilateralnych jak i multilateralnych, organizujemy i bierzemy udział w warsztatach, wizytach studyjnych i spotkaniach, gdzie przekazujemy naszą wiedzę i umiejętności praktyczne. Nasze doświadczenie wynikające z realizacji projektów twinningowych pozwala stwierdzić, że jesteśmy wiarygodnym partnerem i dostarczamy skutecznych narzędzi szkoleniowych - wskazała Joanna Smolińska p.o. Zastępcy Głównego Inspektora Transportu Drogowego.
Delegaci z Kazachstanu podkreślili znaczenie doświadczenia i wiedzy strony polskiej przekazanych i zastosowanych przy budowie oraz rozwoju automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym i poboru opłat drogowych na terytorium Kazachstanu. Zaproszono stronę polską na oficjalne uroczystości inauguracji rozbudowanego systemu. Strona kazachska zadeklarowała również gotowość do dalszej współpracy oraz rozwoju bilateralnych stosunków zmierzających do wymiany doświadczeń między służbami.