W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Międzynarodowe kontrole drogowe ADR z udziałem inspektorów z Rzeszowa i Katowic

29.05.2024

Inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego brali udział we wspólnych międzynarodowych kontrolach drogowych dotyczących przewozów towarów niebezpiecznych – ADR Cross Border Enforcement (ACE). Wydarzenie zostało zorganizowane przez Euro Contrôle Route EGTC oraz Bundesamt für Logistik und Mobilität (BALM) w ramach podgrupy roboczej SWG Harmonie Dangerous Goods, w okolicy miejscowości Fran w Niemczech.

Międzynarodowe kontrole drogowe ADR z udziałem inspektorów z Rzeszowa i Katowic

We wspólnych międzynarodowych kontrolach drogowych dotyczących przewozów towarów niebezpiecznych, które zorganizowano od 22 do 23 maja, uczestniczyli inspektorzy z Holandii, Belgii, Luksemburga, Niemiec, Czech, Chorwacji, Austrii, Węgier oraz Polski, reprezentowanej przez inspektorów z WITD w Katowicach i Rzeszowie. W trakcie dwóch dni międzynarodowe zespoły inspektorów skontrolowały 40 pojazdów przewożących towary niebezpieczne.

Celem tych działań jest opracowanie wspólnego, europejskiego modelu kontroli ADR. Jak podkreślił Eric CRÉNÉGUY, przewodniczący podgrupy roboczej ECR EGTC – inicjatywa ma na celu ujednolicenie egzekwowania przepisów umowy ADR w transporcie towarów niebezpiecznych oraz zapewnienie zharmonizowanych procedur kontrolnych we wszystkich krajach będących stronami umowy ADR.

Spośród skontrolowanych pojazdów, w 20 przypadkach stwierdzono naruszenia umowy ADR, co stanowiło 50% wszystkich kontroli. W 11 przypadkach naruszenia były na tyle poważne, że pojazdy zostały unieruchomione do momentu usunięcia nieprawidłowości. Nieprawidłowości te obejmowały niewłaściwe mocowanie ładunku, niekompletne dokumenty przewozowe, niepoprawne oznakowanie opakowań i pojazdów oraz brak odpowiedniego wyposażenia kierowcy. Najpoważniejszy incydent dotyczył uwolnienia się towaru niebezpiecznego z cysterny, co wymagało interwencji służb zarządzania kryzysowego.

Pomimo różnych interpretacji przepisów umowy ADR, uczestnicy jednomyślnie uznali, że kontrola towarów niebezpiecznych w ramach akcji ADR Cross Border Enforcement jest nie tylko wartościowa, ale i niezbędna. Harmonizacja przepisów dotyczących transportu niebezpiecznych towarów jest priorytetem, który przyczynia się do zwiększenia bezpieczeństwa tego specjalistycznego rodzaju transportu. Kontrole te mają być kontynuowane w przyszłości, by dalej podnosić standardy bezpieczeństwa w transporcie towarów niebezpiecznych na terenie Europy.

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}