Ministerstwo Infrastruktury z systemowym rozwiązaniem ws. ramp do odśnieżania
28.10.2024
Rampa do odśnieżania na każdym MOP-ie, przygotowaliśmy systemowe rozwiązanie — mówił minister infrastruktury Dariusz Klimczak podczas wspólnego z Inspekcją Transportu Drogowego briefingu przy udostępnionej właśnie rampie na MOP Widoma w Małopolsce. Te urządzenia służą temu, aby kierowca mógł skutecznie zadbać o stan pojazdu, tak aby nie stwarzał on zagrożenia na drodze – dodał Artur Czapiewski Główny Inspektor Transportu Drogowego.
W okresie zimowym warunki na drogach są najtrudniejsze. Intensywne opady śniegu są szczególnie uciążliwe dla prowadzących samochody ciężarowe, którzy zobowiązani są do usuwania nagromadzonego śniegu i lodu z naczep. Bywa on bardzo niebezpieczny dla innych użytkowników dróg, ponieważ podczas jazdy może się zsunąć z tira na jadący z tyłu samochód.
Usuwanie śniegu z naczep jest zadaniem niełatwym, zwłaszcza dla starszych kierowców i może skończyć się urazem. Dlatego wychodzimy z inicjatywą budowy specjalnych ramp ułatwiających odśnieżanie naczep. Rampy są budowane w miejscach obsługi podróżnych (MOP) na sieci dróg szybkiego ruchu. Na dziś mamy 13 takich ramp, z których 8 powstało w ciągu ostatnich 10 miesięcy. Planujemy budowę kolejnych 50, przede wszystkim w południowej i wschodniej części kraju — poinformował minister infrastruktury Dariusz Klimczak.
Kwestia budowy ramp na nowo powstających MOP-ach jest już uregulowana systemowo. Od 2021 roku w każdym postępowaniu przetargowym na dzierżawę MOP-u o funkcji komercyjnej były zapisy o możliwym stworzeniu infrastruktury do odśnieżania pojazdów ciężarowych. Od 2024 roku jest to już wymóg dla każdego nowego dzierżawcy MOP-u.
Główny Inspektor Transportu Drogowego Artur Czapiewski podkreślił, że tego typu urządzenia znakomicie wpisują się w codzienną pracę kierowców w czasie trudnych warunków atmosferycznych:
Czasami warunki atmosferyczne są takie, że na dachach naczepy zbiera się lód lub śnieg i nie ma warunków do tego, aby skutecznie go usunąć. Te urządzenia służą temu, aby kierowca mógł zadbać o stan pojazdu, tak aby nie stwarzał on zagrożenia na drodze. Te urządzenia są proste, ale doskonale wpisują się w to, żeby można było pojazd ciężarowy we właściwy sposób przygotować do ruchu.
Szef ITD podkreślił, że wzbogacenie infrastruktury drogowej o rampy do odśnieżania naczep pojazdów ciężarowych podniesie bezpieczeństwo ruchu drogowego.
Bardzo się cieszę, że takie urządzenia zaczynają funkcjonować również w naszej infrastrukturze drogowej. Mamy infrastrukturę już znakomicie przygotowaną do tego, żeby ruch drogowy odbywał się w sposób bezpieczny i każdy tego typu element, który eliminuje zagrożenia wynikające z warunków atmosferycznych, jest potrzebny – mówił Główny Inspektor