Nocne kontrole przewozów osób w Poznaniu i Krakowie
28.03.2023
Niemal dwieście pojazdów i kierowców świadczących usługi zarobkowego przewozu osób zostało skontrolowanych w trakcie nocnych działań na terenie Poznania i Krakowa. Inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego wspólnie z funkcjonariuszami Policji, Straży Granicznej i Straży Miejskiej, stwierdzili naruszenia przepisów prawa o ruchu drogowym i ustawy o transporcie drogowym. W dwóch przypadkach zarobkowe przewozy osób „na aplikację” były wykonywane bez wymaganej licencji.
W nocy z piątku na sobotę (24/25 marca), na ulicach poznańskiej Starówki przeprowadzono działania ukierunkowane na kontrole taksówek i pojazdów świadczących usługi zarobkowego przewozu osób. Inspektorzy wielkopolskiej Inspekcji Transportu Drogowego wraz z funkcjonariuszami Policji, Straży Granicznej i Straży Miejskiej sprawdzali m.in. trzeźwość kierowców, wymagane dokumenty oraz stan techniczny pojazdów. W przypadku kierowców - obcokrajowców kontrolowano również legalność ich pobytu i zatrudnienia na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej. Podczas nocnych działań skontrolowano 161 pojazdów i kierowców wykonujących zarobkowe przewozy osób. Mundurowi stwierdzili w sumie 100 wykroczeń, za które ukarali kierowców mandatami. Zatrzymali też 10 dowodów rejestracyjnych z powodu wykrytych usterek w pojazdach. W jednym przypadku usługa odpłatnego przewóz osób była świadczona przez obywatela Etiopii bez wymaganej licencji. Auto odholowano z miejsca kontroli na wyznaczony parking strzeżony.
Podobne działania prewencyjno-kontrolne przeprowadzono też w nocy z soboty na niedzielę (25/26 marca) na ulicach Krakowa. Inspektorzy małopolskiej Inspekcji Transportu Drogowego wspólnie z funkcjonariuszami Policji, Straży Granicznej i pracownikami Urzędu Miasta Krakowa skontrolowali 38 pojazdów, którymi wykonywany był przewóz osób za pomocą mobilnych aplikacji łączących kierowcę z klientem. Stwierdzono jeden przypadek świadczenia takich usług bez wymaganej licencji. W trakcie kontroli nie wszyscy kierowcy mieli też wymagane dokumenty przy sobie i jeden z pojazdów poruszał się po drogach bez aktualnych badań technicznych. Za brak badań technicznych, usterki i brak wpisu adnotacji „taksówka” w dowodzie rejestracyjnym, zatrzymano 9 dowodów rejestracyjnych. Kierowcy zostali ukarani 9 mandatami karnymi. Mundurowi sprawdzali również, czy krakowskie taksówki są oznaczone zgodnie z obowiązującą uchwałą Rady Miasta Krakowa. W kilku przypadkach stwierdzono braki wymaganych identyfikatorów, oznaczeń herbem Krakowa, cenników, hologramów oraz numeru bocznego taksówki.
Za wykryte naruszenia przepisów ustawy o transporcie drogowym zostaną wszczęte postępowania administracyjne. Podmiotom wykonującym zarobkowe przewozy osób niezgodnie z prawem grożą kary pieniężne.